Aktualnie czytasz:
Zielony listek i okres próbny także dla motocyklistów? Okres próbny 2018
3

W komentarzu Tomka Kulika, instruktora nauki jazdy oraz członka "Parlamentarnego zespołu ds. motocyklistów i quadów", czytamy, że przepisy dotyczące okresu próbnego określają jasna: kierowca objęty okresem próbnym może poruszać się wyłącznie pojazdem samochodowym z naklejką zielonego liścia klonowego z przodu i z tyłu pojazdu. Tak, motocykl to także pojazd samochodowy.

Wypowiedź Tomka Kulika stojącego za świetną motocyklową szkołą "Kulikowisko" mogliśmy przeczytać w artykule portalu prawodrogowe.pl. Tomek odpowiadał na pytanie jednego z czytelników, odnosząc się przy okazji do absurdalności nowych przepisów dot. okresu próbnego:

Przepis art. 91.2.3 mówi wyraźnie, że kierowca w okresie próbnym jest obowiązany kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego - przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu. Ponieważ motocykl jest pojazdem samochodowym, to osoba objęta okresem próbnym ma obowiązek nakleić "listek" też na motocyklu [...] Idąc dalej po przepisach ustawy o kierujących pojazdami napotykamy przepis w art. 91.3, który brzmi: W okresie próbnym, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierującemu pojazdem zabrania się:

1) przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej;

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

2) kierowania pojazdem nieoznakowanym w sposób, o którym mowa w ust. 2 pkt 3; (...)

Zatem wyraźnie mamy napisane, że "listek" być musi (także na motocyklu) [...]

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Wcześniej przyglądaliśmy się sprawie "zielonego listka" i mimo jasnych przepisów, komentujący zapewniali, że zielony listek nie będzie obowiązywał motocyklistów będących w trakcie okresu próbnego. Pisał o tym Bartłomiej Ceglarski z portalu INFOR.pl:

Obejmować on będzie kierowców, którzy po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kategorii B. a także kierowców, którzy utracili uprawnienia na skutek ponownego przekroczenia liczby 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny.

Jak będzie w praktyce? Będziemy monitorować sprawę.

Okres próbny 2018 - więcej informacji:

Jaka jest Twoja reakcja?
3%
3%
9%
 • Lukasz
  27 stycznia 2018 at 15:32

  Z przepisami prawa jest tak, że powinno się czytać artykuły całościowo, a nie wybiórczo, jak Pan Kulik. Szkoda, że autor artykułu to przytacza i cytuje taką błędną interpretację wprowadzając w błąd czytelników. Więc może zapoznajmy się z pierwszym wpisem art. 91 do którego odnoszą się kolejne punkty.
  Art. 91. 1. Okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy
  od dnia, w którym został jej wydany ten dokument.
  ——————–
  Tak więc w żaden sposób okres próbny nie obejmuje motocyklistów ponieważ pojazdem samochodowym w postaci motocykla można kierować dopiero po 3 latach posiadania kat.B. Na kat. B można poruszać się motorowerem, ale motorowerzystów ten przepis też nie obejmie, tutaj trzeba sięgnąć do art.2 ustawy PRD gdzie mamy definicję pojazdu silnikowego, z której jasno wynika, że motorower nim nie jest.

  pojazd silnikowy – pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego

 • das
  28 stycznia 2018 at 18:25

  A1 od 16r.ż. !!!