Aktualnie czytasz:
Karta motorowerowa 2017: Czy jest szansa na likwidację prawa jazdy AM?
4

Już dwa lata temu dostrzeżono problem, jaki generuje prawo jazdy AM. Bardzo niskie zainteresowanie kategorią wpłynęło także na niższą sprzedaż motorowerów. Zmiany na horyzoncie?

Odpowiedź brzmi: NIE. Mimo, że już w 2015 roku pisaliśmy do MEN oraz Ministerstwa Infrastruktury, nadal w sprawie nic się nie zmieniło. Prawo jazdy kat. AM ma się dobrze, najprawdopodobniej nie wróci do szkół w formie karty motorowerowej i nadal będzie traktowane jako „normalne” prawo jazdy – czytaj: będzie drogie i będzie wymagać państwowego egzaminu.

W listopadzie 2015 roku w obszernej publikacji na ten temat Leszek pisał:

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 15%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka.

Przypomnijmy, że urzędnicy po 2 latach od wprowadzenia prawa jazdy AM dostrzegli problem – nikt nie jest zainteresowany zdobywaniem tych uprawnień. Przyznano między wierszami, że zmieniając prawo wylano dziecko z kąpielą. Bezpieczeństwo nie uległo poprawie, w zamian nastolatki śmigają bez uprawnień. AM jest za drogie (szkolenie + egzaminy w pazernych WORD) oraz wymaga ogromnej ilości czasu. Jednocześnie Minister odpowiedzialny za ten stan rzeczy nie wyraził przybliżonej daty wprowadzenia nowelizacji, która sprawiłaby, że gimnazjaliści mogliby zdobywać prawo jazdy na motorowery w ramach szkoły. W niej ucząc się zasad ruchu drogowego oraz zdawać egzamin pod okiem pracownika WORDu czy policji.

Jest czerwiec 2017 i sytuacja się nie zmienia. Zainteresowanie AM jest małe, a od motorowerów dużo lepiej sprzedają się 125-ki. To ostatnie jest akurat zrozumiałe, chociażby w świetle możliwości jazdy 125-ką na prawo jazdy kat. B. Nie zmienia to jednak faktu, że nie „wychowujemy” kolejnego pokolenia motocyklistów i uczestników ruchu drogowego. Z racji wysokich kosztów posiadania prawa jady kat. AM młodzi motocykliści wolą poczekać na możliwość zrobienia chociażby prawa jazdy kat. A2.

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

Prawo jazdy AM ma się dobrze i najprawdopodobniej trzeba pogodzić się z myślą, że zostanie z nami na dłużej.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
1%
Interesujące
1%
heh...
1%
Że co?
1%
Grrrr!
1%
Smutne
13%
 • Evert
  21 czerwca 2017 at 10:17

  Ale temat był już poruszany i nie ma możliwości zlikwidowania AM dopóki obowiązuje nas dyrektywa unijna o prawach jazdy, która tą kategorię wprowadziła. Inna rzecz, że ta dyrektywa nie nakłada takich surowych wymagań do zdobycia tego prawa jazdy, a polski ustawodawca jak zwykle przyjął wariant bardziej skomplikowany. Karta motorowerowa nie wróci, ale można rozegrać prawnie to tak, że prawo jazdy AM będzie możliwe do zdania na zasadach zbliżonych (nie takich samych) jak w przypadku dawnej karty motorowerowej.

 • Erazm z Amsterdamu
  18 sierpnia 2017 at 13:50

  „Z racji wysokich kosztów posiadania prawa jady kat. AM młodzi motocykliści wolą poczekać na możliwość zrobienia chociażby prawa jazdy kat. A2.”

  – Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym twierdzeniem. Znakomita większość młodych wielbicieli jednośladów nie czeka na możliwość zrobienia wyższych kategorii praw jazdy, lecz po prostu JEŹDZI BEZ ŻADNYCH UPRAWNIEŃ ! Ryzyko zatrzymania przez kontrolę drogową jest znikome, a nawet jak już do tego dojdzie, to i tak kara finansowo jest nie współmiernie niska do kosztów uzyskania kategorii AM.
  Nic nowego nie powiem, ale jakie te karty motorowerowe były takie były, ale ludziska podstawy ruchu drogowego mieli do głowy wbite. Ówcześni egzaminatorzy-dyrektorzy, jak to co niektórzy twierdzą, wcale tak swobodnie tych kart motorowerowych nie rozdawali.
  Przez bezmyślność, ignorancję i zachłanność osób pełniących władzę, mamy dzisiaj sytuację patologiczną – wiedza o ruchu drogowym czerpana jest z forów internetowych i od kolegów, a ludziom bardziej opłaca się zapłacić mandat niż zdobyć uprawnienia.

 • Paweł
  24 września 2017 at 22:09

  Za jakiś grzechy ci komuniści z po to zrobili

 • Krzysztof
  3 grudnia 2017 at 19:14

  A czy jak mam 32lata to tez musze miec to prawo jazdy czy wystarczy mi dowod osobisty?