Aktualnie czytasz:
Honda CBR: historia i ciekawostki
0

Honda CBR to seria sportowych motocykli wypuszczonych przez stajnię jednego z najpopularniejszych producentów motocykli na świecie. Honda swoją przygodę z motocyklami zaczęła w 1949 roku, po kilku latach doświadczeń zdobytych przy rowerach napędzanych silnikiem oraz mopedach. Pierwszym motocyklem, który ukazał się w z jej logiem był  Dream D o pojemności silnika 98 cm3.

Historia modelu CBR sięga w 1983 roku. Powstał wtedy model Honda CBR 400F NC17. Ten sportowy motocykl posiadał cztery zawory na cylindrze i czterosuwowy silnik. W kolejnych latach model był udoskonalany i wyszły jego kolejne wersje: CBR400R NC23, CBR400RR NC23 i CBR400RR NC29.

W 1991 roku Honda rozpoczęła prace nad nowym motocyklem, który miałby pobić dotychczasowe rekordy w wyścigu Suzuka Endurance Race. Dotychczasowy faworyt, Honda RVF 750, miał zostać zastąpiony zupełnie nowym modelem. Ostatecznie okazało się, że nowa Honda w dużej mierze bazowała na swoim poprzedniku. Stworzono model CBR 900RR. Pojemność silnika nowej Hondy wynosiła 893 cm3, a sam motocykl ważył zaledwie 185 kilogramów.

Przez kolejne lata ukazywały się nowe generacje Hondy CBR 900RR. Zwiększała się w nich pojemność silnika, pracowano również nad redukcją wagi motocykla. Zajęto się również stroną wizualną, po liftingu Honda CBR wyglądała nowocześniej i bardziej opływowo.

 
Czytaj
REKLAMA

Odkryj Stylowe Jeansy Motocyklowe City Nomad

Polska marka, polska produkcja! Zero kompromisów. Najwyższa jakość i zaawansowane technologie. Wykonane z użyciem włókien 100% DuPont™ Kevlar®. Komplet certyfikowanych protektorów SAS-TEC® z regulacją położenia. Dopasowany krój i nowoczesny design. Poczuj styl, bezpieczeństwo i komfort!

W serii Honda CBR ukazała się też wersja 125 cm3. Produkcja ruszyła w 2004 roku.

Honda CBR: informacje

Informacje: Honda CBR
MarkaHonda
ModelCBR
Rok rozpoczęcia produkcji1983
Pierwszy model w seriiHonda CBR 400
Typ motocykli z seriiSportowo-turystyczne
Nazwy handlowe modeliHurricane, Firedable, SuperAero, Super Blackbird
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
100%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%