Ducati World Premiere – Odcinek 6: Panigale V4 SP2 30° Anniversario 916 – Ducati upamiętnia historyczny model [DANE TECHNICZNE, OPIS, WYPOSAŻENIE, GALERIA ZDJĘĆ]

Specjalnym, limitowanym modelem Ducati oddaje hołd motocyklowi, który na dobre zapisał się na kartach historii marki

W skrócie
 • Czas na ostatni odcinek z serii Ducati World Premiere
 • Bohaterem szóstego odcinka jest Panigale V4 SP2 30° Anniversario 916
 • Specjalna, limitowana wersja, stworzona została po to, aby uczcić trzydziestolecie kultowego Ducati 916

Producent z Borgo Panigale świętuje trzydziestą rocznicę powstania modelu 916, który stanowił kamień milowy w historii firmy. Ducati 916 to prawdziwa ikona designu i świata wyścigów, który wystawiony został w muzeum sztuki nowoczesnej MoMA w Nowym Jorku. Nawet dziś, prawie 30 lat od momentu rozpoczęcia produkcji, jest nadal uważany za symbol piękna na dwóch kołach.

Ducati World Première to seria odcinków, podczas których producent z Bolonii od kilku lat prezentuje swoje nowe modele na nadchodzący sezon. Po doskonałych wynikach uzyskanych w pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku nadszedł czas, aby zacząć patrzeć w przyszłość. Podróż, która zabierze entuzjastów dwóch kółek do wielu różnych miejsc będzie wiodła od pustyni po górskie drogi, przez miasta, a także tory wyścigowe. Co dwa tygodnie światu pokazanie zostany kolejny motocykl, a seria zakończyła się dziś,  7 listopada.

Niepowtarzalne cechy i supersportowy charakter Ducati 916 sprawił, że jego DNA posłużyło do stworzenia
wszystkich motocykli sportowych Ducati. Ta udana receptura, która ewoluowała na przestrzeni lat znalazła się także w limitowanym Panigale Anniversario. Geny 916 zostały wyraźnie podkreślone w tym modelu, aby oddać hołd prawdziwej legendzie z Borgo Panigale. Charakterystycznymi elementami są przede wszystkim przedni reflektor oraz „nos”, wloty powietrza, kształt bocznych owiewek, ogon o agresywnych kształtach czy jednostronny wahacz.

Najważniejsze informacje:

 1. Ducati Panigale V4 SP2 30° Anniversario 916 zostanie wyprodukowane w
  numerowanej serii ograniczonej do 500 egzemplarzy.
 2. Unikalne malowanie zaprojektowane zostało przez Ducati Centro Stile i
  upamiętnia historię modelu 916.
 3. Model można podziwiać na stoisku Ducati na targach EICMA, wraz ze wszystkimi
  motocyklami zaprezentowanymi podczas Ducati World Première 2024.

Wyjątkowe malowanie Panigale Anniversario, stworzone przez Centro Stile Ducati, nawiązuje do jednej z
najpiękniejszych grafik wyścigowych w sportowej historii Ducati. Wzorowane jest na motocyklu, na którym Carl Fogarty wygrał Mistrzostwa Świata Superbike w 1999 roku. Kultowy, trójkolorowy motyw, charakterystyczna cyfra 1, a także złoty laur na zbiorniku paliwa celebrują ten mistrzowski tytuł. Logo na owiewce, które w 916 było w kolorze srebrnym ze złotymi konturami, zostało tutaj zmodernizowane i stwarza efekt trójwymiarowy.

Produkcja Panigale V4 SP2 30° Anniversario 916 została ograniczona do zaledwie 500 egzemplarzy. Podobnie jak motocykl wyścigowy, z którego czerpie inspirację, oferowany jest wyłącznie w konfiguracji jednoosobowej. Każdy egzemplarz ma na kierownicy wygrawerowaną laserowo nazwę modelu i indywidulanym numer. Nabywcy limitowanego Anniversario 916 wraz z motocyklem otrzymają certyfikat potwierdzający autentyczność oraz dedykowany pokrowiec.

Wyposażenie techniczne łączy specyfikację SP2 z kilkoma detalami, które sprawiają, że motocykl jest jeszcze bardziej wyjątkowy. Panigale V4 SP2 30° Anniversario 916 wyposażone jest w wyścigowy korek wlewu paliwa, a także kanały powietrzne do chłodzenia przednich hamulców i osłonę termiczną wydechu wykonane z włókna węglowego. Karbonowe są również pięcioramienne felgi, które zmniejszają masę o 1,4 kg w porównaniu do kutych Marchesini z modelu V4 S i aż o 3,4 kg w odniesieniu do tych z Panigale V4. Moment bezwładności został zmniejszony o około 26% z przodu i 46% z tyłu, dzięki czemu motocykl jest jeszcze bardziej zwinny i precyzyjny w prowadzeniu.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Najlepszy w klasie układ hamulcowy gwarantuje maksymalną skuteczność hamowania nawet podczas długich sesji na torze. Wszystko to za sprawą zacisków Brembo Stylema R, kanałów chłodzących, a także pompy Brembo MCS ze zdalnym regulatorem, która umożliwia prostą, intuicyjną regulację bez konieczności zatrzymywania się. Suche sprzęgło STM EVO zapewnia większą płynność we wszystkich fazach jazdy z zamkniętą przepustnicą, takich jak chociażby wejście w zakręt. Podczas jazdy na torze, z otwartą pokrywą sprzęgła, entuzjaści mogą cieszyć się klasycznym dźwiękiem charakterystycznym dla motocykli wyścigowych Ducati. Regulowane podnóżki z aluminium umożliwiają dostosowanie pozycji jazdy i są kompatybilne z Ducati Quick Shift Up&Down. Motocykl standardowo wyposażony jest w zestaw przygotowujący do jazdy po torze, który obejmuje nakładki do demontażu lusterek i uchwytu tablicy rejestracyjnej, otwartą osłonę sprzęgła i system Ducati Data Analyser+, który umożliwia bardzo szczegółowe i precyzyjne monitorowanie osiągów kierowcy.

Model Panigale V4 SP2 30° Anniversario 916 został zaprezentowany na stoisku Ducati w dniu otwarcia
międzynarodowych targów EICMA 2023, gdzie do niedzieli 12 listopada będzie można na żywo zobaczyć całą gamę przygotowaną przez producenta z Borgo Panigale na rok 2024.

Podczas wydarzenia Ducati oficjalnie ogłosiło również datę World Ducati Week 2024. Największy na świecie zlot fanów Ducati zaplanowano na weekend 26-28 lipca 2024 roku i odbędzie się jak zawsze na torze Misano World Circuit.

Ducati Panigale V4 SP2 30° Anniversario 916 – dane techniczne i wyposażenie:

• Wyjątkowe malowanie “30th Anniversario”
• Zbiornik paliwa wykonany ze szczotkowanego aluminium
• Dedykowane siedzisko kierowcy z logo „30th”
• Skrzydła aerodynamiczne z włókna węglowego
• Kanały powietrzne przednich hamulców z włókna węglowego
• Osłona termiczna wydechu z włókna węglowego
• Suche sprzęgło STM-EVO SBK
• 5-ramienne felgi z włókna węglowego
• Przednie zaciski hamulcowe Brembo Stylema R
• Przednia pompa hamulcowa Brembo MCS 19.21 (Multiple Click System) ze zdalnym regulatorem
• Aluminiowe, regulowane podnóżki kierowcy z karbonowymi osłonami
• Zestaw Ducati Data Analyser+ (DDA+) z modułem GPS
• Otwarta pokrywa sprzęgła z włókna węglowego
• Zestaw do demontażu tablicy rejestracyjnej i lusterek
• Korek wlewu paliwa z aluminium
• Certyfikat autentyczności i dedykowany pokrowiec na motocykl

Galeria zdjęć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button