Długi weekend na motocyklu: Jak podróżować i czego unikać w trakcie wyjazdu?

Ostatnie miesiące to okres bardzo trudny dla wszystkich Polaków – chociaż tak naprawdę cały świat stanął na głowie. Co prawda wszystko powoli wraca do normalności, ale jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie zanim będziemy mogli całkowicie odetchnąć z ulgą. Pamiętajmy zatem o kilku zasadach podróżowania w dobie zagrożenia koronawirusem. Zwłaszcza, że zbliża się wyeczekiwany długi weekend.

Jeżeli w niedalekiej przyszłości planujecie podróże motocyklowe, to pamiętajcie o odpowiednim przygotowaniu. Nie myślimy tu rzecz jasna tylko o środkach bezpieczeństwa, które każdy z nas powinien zachować w dobie COVID-19, ale przede wszystkim o przygotowaniu sprzętowym do podróży. Długi czerwcowy weekend według synoptyków nie zapowiada się ani słonecznie, ani przyjaźnie dla motocyklistów. Ale to jeszcze może sięz mienić. W całym kraju najprawdopodobniej spotkamy się z opadami i silnymi burzami, dlatego przed wyjazdem zadbajmy o dobre zabezpieczenie przed deszczem i odpowiedni komfort cieplny. Przeziębienie nie jest niczym przyjemnym, a może wprowadzić dodatkowe komplikacje w czasach koronawirusa.

Maseczka. Czy muszę ją ze sobą zabierać w podróż?

Chociaż obowiązek noszenia maseczek został już zniesiony, to musimy pamiętać, że nadal jesteśmy zobligowani do ich zakładania w sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie zachować dwumetrowej odległości od innych osób. Z kolei bezwzględny obowiązek noszenia maseczek dotyczy osób, które korzystają z komunikacji publicznej, jadą autem z pasażerami, z którymi nie mieszkają na co dzień, podczas wizyt w banku, na targu, czy na poczcie. Maseczką musimy mieć również zakrytą twarz podczas wizyt w kościele, szkole czy na uczelni, a także podczas udziału w przedsięwzięciach kulturalnych takich jak wizyty w kinie czy teatrze.

Tak naprawdę noszenie maseczki przestało być tak kłopotliwe jak miało to miejsce jeszcze kilka tygodni temu. Podczas wycieczek motocyklowych praktycznie nie odczujemy obowiązku zakrywania twarzy – oczywiście pod warunkiem, że nie będziemy zamierzać zwiedzać pomieszczeń zamkniętych tj. zamki, pałace czy muzea – w takich miejscach posiadanie odpowiednich zabezpieczeń wydaje się normalne i konieczne. Dodatkowo warto pamiętać o przedsięwzięciu dodatkowych środków ostrożności na stacjach paliw: noszenie maseczki wewnątrz budynku jest obowiązkowe, ale równie istotne jest posiadanie jednorazowej rękawiczki podczas tankowania – to wszystko dla naszego bezpieczeństwa. Warto o tym pamiętać i raczej nie używać do tego rękawic motocyklowych, gdyż w późniejszym czasie będziemy tymi rękawicami dotykać kierownicy, a może się również zdarzyć, że podrapiemy się po twarzy itd.  Nie zapominajmy o używaniu środków antybakteryjnych przy wejściu na stację oraz wyjściu. Poza tym fajnym ułatwieniem jest możliwość płacenia na stacjach za pomocą aplikacji. W niektórych punktach nie będziemy musieli wejść do środka, aby rozliczyć nasze tankowanie – wystarczy, że użyjemy telefonu. Łatwo, szybko i przyjemnie!

Czy hotele i pensjonaty pracują już normalnie?

Tak, większość hoteli oraz pensjonatów już wróciło do świadczenia swoich standardowych usług. W większości tego typu miejsc powinniśmy znaleźć również otwarte restauracje oraz bary hotelowe. Co ważne od 6 czerwca do pracy wróciły baseny, siłownie oraz kluby fitness. Musimy jednak pamiętać, że w większości przypadków obowiązują zapisy na konkretne godziny wizyty, a czasami wręcz będziemy musieli poczekać na swoją kolei.

Pierwszy motocykl. Jaka pojemność będzie najlepsza?

Dobrym posunięciem wydaje się również kontakt telefoniczny z obsługą danego miejsca i poznanie zakresu prac pensjonatu, do którego do tego pory jeździliśmy w ciemno. W związku z przerwą spowodowaną COVID-19 wiele miejsc zdecydowało się na remonty i modernizacje – w wielu takich miejscach prace remontowe nadal trwają i cześć usług nie jest świadczona.

Wyjazd za granicę. Czy mogę?

Obecnie wyjazd za granicę nie jest najprostszą kwestią i w większości przypadków będzie się on równać z odbyciem obowiązkowej kwarantanny. Obecnie do Polski mogą wjeżdżać tylko i wyłącznie obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające tzw. Kartę Polaka, dyplomaci, osoby zajmujące się dostawami towaru oraz wszystkie inne osoby, które posiadają specjalne zezwolenie wydane przez Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

UWAGA! POLICYJNA AKCJA „MOTOCYKL” NA POLSKICH DROGACH!

Musimy również pamiętać, że do 12 czerwca na wewnętrznych granicach UE z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będą nadal odbywać się kontrole graniczne. Poza tym granice przekroczymy tylko w wyznaczonych miejscach. Jeśli już zdecydujemy się na wyjazd z kraju to pamiętajmy, że czeka nas obowiązkowa, dwutygodniowa kwarantanna po powrocie.

Jeśli wybierasz się w podróż i naprawdę chcesz wypocząć, to najlepszym rozwiązaniem będzie wybieranie mało zatłoczonych miejsc i przede wszystkim spędzanie jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu, ale przecież w tej kwestii prawie nic się nie zmieniło!

[trending]

 

 

 

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button