5 rozwiązań, które chronią wzrok motocyklisty przed słońcem

Decyzję jaki kask kupić podejmujemy ze względu na różne czynniki: na to czy jest bezpieczny, na sprzęt jakim jeździmy, na to czy nam się podoba, na firmę lub też na to czy pasuje nam do ubioru. A co jeżeli jednym z kryteriów byłaby ochrona naszych oczu przed słońcem? Oto 5 rozwiązań dostępnych na rynku.

 

Kask z wewnętrzną blendą. To rozwiązanie zdaje się idealne. Jedno naciśnięcie guzika i przed oczami mamy chroniącą nasz wzrok blendę. Naciskamy drugi raz – blenda znika. Genialne i proste rozwiązanie.

Plusy – ochronę przed słońcem mamy zawsze ze sobą, dostęp do niej jest natychmiastowy.

Minusy – kask z miejscem na schowanie blendy jest dużo mniej bezpieczny. W miejscu chroniącym płat czołowy, najbardziej narażonym na uszkodzenia w trakcie wypadku znajduje się puste miejsce, które nie chroni. Zdarzyły się też na świecie przypadki, gdy blenda w wyniku wypadku ucięła motocykliście kawałek nosa.

Kask z zewnętrzną blendą. Nakładka na szybę mocowana na zewnątrz. Gdy jest niepotrzebna – podnosimy ją podobnie jak szybę. Gdy jest potrzebna opuszczamy. Bardzo proste rozwiązanie.

Plusy – nakładkę mamy zawsze przy sobie, w bardzo łatwy sposób możemy z niej skorzystać.

Minusy – rysuje główną szybę, po jakimś czasie użytkowania pozostawia na niej nie do usunięcia ślady. Zwiększa głośność kasku, generuje dodatkowe szumy. Gdy jest uniesiona potrafi gwizdać.

Kask z wymienną szybą. Szyba przyciemniana stosowana jest wymiennie z szybą jasną. Jeżeli potrzebujemy ochrony przed słońcem zdejmujemy szybę jasną, zakładamy ciemną. Po zmroku na odwrót.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Plusy – pełna ochrona przed słońcem, bezpieczne, pewne rozwiązanie. Nie generuje szumów, nie obniża bezpieczeństwa, nie rysuje szyby, nie uwiera.

Minusy – trzeba pamiętać o wożeniu zapasowej szyby ze sobą. Jeżeli zapomnimy jasnej szyby, zmniejsza się bezpieczeństwo jazdy po zmroku. Niektóre kaski mają skomplikowane systemy zmiany szyby, które zajmują dużo czasu lub potrzeba do tej czynności narzędzi.

Kask z daszkiem. Najczęściej są to kaski typu supermoto lub enduro. Nie posiadają ochrony przed promieniami UV i nie przyciemniają. Do kasków bez szybki typu off-roadowego można dokupić google z fotochromowym wizjerem lub przyciemniane.

Plusy – daszek, który zawsze jest na kasku daje cień i chroni wzrok od palącego słońca

Minusy – kask tego typu nadaje się do wąskiego typu motocykli (SM, Enduro, Turystyczne Enduro, Cross), przy większych prędkościach podwiewa daszek sprawiając, że jazda nie jest w pełni komfortowa. Do ceny kasku należy doliczyć jeszcze cenę gogli.

Kask plus okulary. Najprostszym rozwiązaniem (spod znaku DIY) ochrony wzroku przed palącym, letnim słońcem są okulary przeciwsłoneczne. Zakładane pod kask otwarty, integralny czy szczękowy – nasz wzrok będą chronić w takim samym stopniu. Można zatem kupić kask bez żadnej ochrony przed promieniowaniem UV, wyposażony tylko w białą szybkę.

Plusy – można zakupić dowolny kask na rynku, tanie, proste i skuteczne rozwiązanie.

Minusy – często okulary odgniatają uszy i są niewygodne. Szczególnie rankiem i gdy temperatura jest niska mogą znacznie parować ograniczając widoczność.

 

 

Michał Brzozowski

Motocyklami jeżdżę od 2000 roku. Choć przez lata pojawiały się kolejne pasje i zainteresowania, to jednak jednoślady z silnikiem zawsze opierały się nowościom i w moim sercu do tej pory mają pierwszeństwo. Obecnie reprezentuję barwy Szybkiej Turystyki (CBR1100XX) na zmianę z Supermoto i Enduro (DRZ450E SM).

1 opinia

  1. Jeżeli ktoś ma okulary to najlepsze są nakładki z polaryzacją na klips. Przypina się do okularów korekcyjnych i jest baja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button