Zgubiłeś dowód rejestracyjny i OC? Nie panikuj!

Pewnie nie raz każdemu z nas udało się coś zgubić. Klucze, czapkę, szalik. Jednak co zrobić, jeśli w grę wchodzi dowód rejestracyjny pojazdu wraz z polisą? Skuterowo.com wyjaśnia jak krok po kroku odzyskać swoje dokumenty.

Dowód rejestracyjny pojazdu to najważniejszy dokument stwierdzający właściciela i stan techniczny pojazdu. Wedle prawa bez biało – niebieskiego kartonika nie powinniśmy się poruszać po drogach publicznych. W przypadku kontroli drogowej nie tylko otrzymamy mandat, ale również może dojść do odholowania pojazdu na parking policyjny. Zatem zamiast kombinować lepiej od razy zgłosić fakt zaginięcia papierów do odpowiednich instytucji.

1. Wydział Komunikacji: Wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego pojazdu. To bardzo prosta procedura. Aby dokonać takiej dyspozycji należy przygotować ok. 86 PLN, aktualne tablice rejestracyjne, wniosek oraz dowód osobisty. Będziemy musieli również podpisać się pod klauzulą:

Jednocześnie oświadczam, że w/w dowód rejestracyjny nie został zatrzymany przez organ kontroli ruchu drogowego, ani przez inne osoby do tego uprawnione, a w przypadku odnalezienia oryginału dowodu rejestracyjnego zobowiązuję się go niezwłocznie zwrócić do Wydziału Komunikacji.

Na podstawie powyższego od ręki sporządzany jest tymczasowy dowód rejestracyjny (tzw. miękki). Jego okres ważności to standardowo 30 dni od daty wydania. Dodatkowo zmieniają się również znaki legalizacyjne. Z tego względu konieczne jest dostarczenie tabliczki. Całość operacji zajmuje przy okienku do 20 minut. Po miesiącu Wydział Komunikacji będzie miał już dla nas “twardy dowodzik”.

2. Ubezpieczyciel: Zdobycie duplikatu polisy OC, AC, NWW. Tutaj sprawa jest jeszcze prostsza. Udajemy się do placówki towarzystwa i uzupełniamy wniosek o wydanie kopii polisy. W nim krótko uzasadniamy dlaczego ubiegamy się o ww. dokument, wpisujemy PESEL, numer rejestracyjny i kilka danych teleadresowych. Czas jaki zajęła dyspozycja to dosłownie 5 minut wliczając w to  “Dzień dobry” i “Miłego dnia”.

Jak sami widzicie, fakt zgubienia dokumentów pojazdu to jeszcze nie koniec świata i nie warto w tym czasie poruszać się bez wymaganych papierów. Dla świętego spokoju czasem warto wystać te kilka minut w kolejce i zgłosić ten fakt. To również rozwiązanie, które wpływa na bezpieczeństwo naszego pojazdu. Zgubiony dowód rejestracyjny może być wykorzystany i  sprawić, że pojazd w niewyjaśnionych okolicznościach nagle po prostu zmieni właściciela, a tego byśmy nie chcieli. Racja?

[trending]

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

8 opinii

  1. Dobrze, że takie informacje pojawiają się na forum, bo faktycznie osoby którym przytrafi się nieszczęśliwie taki fakt, niejednokrotnie starają się po prostu “olać sytuacje” i po prostu to zgłaszają ze sporym opóźnieniem.
    Wynika to zarówno z “paniki” czy strachu związanym z komplikacją wyrobienia nowych papierów, ale także i czasami po prostu z nieświadomości, że faktycznie nasze papiery mogą się przydać “do niecnych celów”.
    Fakt jednak jest taki, że jednak “strach ma wielkie oczy” – co prawda nigdy mi się na szczęście nie przytrafiło takie zdarzenie, ale akurat wielu znajomych faktycznie panikowało niepotrzebnie… 30 min w urzędzie i po sprawie… jak ubezpieczyciel jest blisko, to też nam tyle czasu to nie zajmie… ot tylko odrobinę latania, lepsze to niż strach przed zatrzymaniem przez Policje (brak papierów), czy ewentualne problemy związane z brakiem takowego zgłoszenia.

    Dzięki za art.

  2. A wie ktoś może co można zrobić w sytuacji kiedy zgubiono dowód PRZED przerejestrowaniem skutera, mając umowę sprzedaży i blachy. Bez proszenia poprzedniego właściciela o pomoc.

  3. Według mnie procedura będzie taka sama, jak ta opisana wyżej, ponieważ umowa K-S przenosi własność sprzętu na Ciebie, czyli de facto sprzedający choćby chciał to nie może Ci pomóc, tymbardziej jeśli wyrejestrował skuter.

    1. Zrób tak jak podpisałaś w klauzuli 🙂 “Jednocześnie oświadczam, że w/w dowód rejestracyjny nie został zatrzymany przez organ kontroli ruchu drogowego, ani przez inne osoby do tego uprawnione, a w przypadku odnalezienia oryginału dowodu rejestracyjnego zobowiązuję się go niezwłocznie zwrócić do Wydziału Komunikacji.”

  4. Zapomnieliscie dopisać że warto ze sobą zabrać dokument potwierdzający badanie techniczne pojazdu. A tak to bardzo przydatne informacje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button