Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej: Czy i kiedy przepisy na to pozwalają?

Nie każdy wie jakie są dokładne przepisy dotyczące wyprzedzania na podwójnej ciągłej

Czy na podwójnej ciągłej można wyprzedzać? Można! Lista wyjątków jest dłuższa niż rower czy traktor. Szczególnie powinni o tym pamiętać motocykliści. Zobacz, kiedy przy podwójnej linii ciągłej można wyprzedzać, a kiedy nie.

Lato, to poza sezonem wakacyjnych wyjazdów także pora żniw i sianokosów, a co za tym idzie dróg pełnych powolnych maszyn rolniczych takich jak traktory czy kombajny. Wakacje to także wzmożony ruch rowerzystów korzystających z pięknej pogody a także remontów dróg a wraz z nimi wolnobieżnych maszyn budowlanych, które nierzadko muszą dojechać na własnych kołach na miejsce budowy.

Wszystkie te pojazdy są normalnymi uczestnikami ruchu drogowego i mogą poruszać się po drogach z prędkością najbardziej dla siebie odpowiednią. Często jest to kilkanaście kilometrów na godzinę przez co za pojazdami takimi jak traktor, kombajn czy maszyna budowlana ciągną się długie sznury samochodów. Najczęściej dzieje się tak na drogach krajowych i lokalnych które wiodą wzdłuż rozległych pól i pastwisk. Jeśli widoczność jest dobra i nie ma zakazu to wyprzedzenie takiego pojazdu nie sprawia problemów. Co jednak w przypadku kiedy przez środek jedni przebiega podwójna linia ciągła?

Podwójna linia ciągła. Czy można wyprzedzać?

Podwójna linia ciągła. każdy kierowca ją zna i każdy wie co oznacza. Przypomnimy jednak co na jej temat mówią przepisy ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami podwójna linia ciągła, czyli znak drogowy poziomy P-4, “rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią”.

Oznacza to, że można dokonać manewru wyprzedzania, jeśli tylko zachowamy szczególną ostrożność i zmieścimy się na tym samym pasie ruchu. Każdy kto jest w stanie zmieścić się na tym samym pasie ruchu bez najeżdżania lub przekraczania linii może takiego manewru dokonać. O ile z wyprzedzeniem roweru nie będzie problemu – tu pamiętajmy zawsze o zachowaniu bezpiecznej odległości od rowerzysty, o tyle z traktorem, a tym bardziej kombajnem, już tak łatwo nie będzie. Motocykliści nierzadko mają w takiej sytuacji przywilej korzystając z tego, że jednośladem dużo łatwiej zmieścić się na tym samym pasie z pojazdem wyprzedzanym.

Przeczytaj też:

Nowy mandat jeszcze w tym miesiącu. Strażnicy miejscy i gminni zyskują nowe uprawnienia

Pamiętajmy też, że istnieje zapis skierowany do użytkowników pojazdów wolnobieżnych, ciągników rolniczych i pojazdów bez silnika, zobowiązujący ich do zjechania jak najbardziej na prawą stronę do pasa do ego krawędzi w celu ułatwienia manewru wyprzedzania (art. 24 pkt 6 Kodeksu Drogowego). W dużej mierze zależy to od warunków panujących na drodze i dobrej woli kierującego taki pojazd. Kiedy uzna on, że zjechanie na prawo może zagrozić pieszym, innym pojazdom lub istnieje szansa zahaczenia o drzewo to nie musi tego robić, w innych przypadkach za niezastosowanie się do tego zalecenia grozi mandat w wysokości 100 zł. Za najechanie lub przekroczenie podwójnej linii ciągłej grozi mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.

Kiedy wyprzedzać na podwójnej ciągłej nie można?

Są jednak sytuacje, w których na linii podwójnej ciągłej nie można wyprzedzić nawet wtedy, gdy motocykl i inny pojazd mieszczą się na jednym pasie ruchu.

Nie możemy wyprzedzać przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia czy na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi (od A-1 do A-4) oraz na skrzyżowaniach za wyjątkiem ronda.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przeczytaj też:

Junak M12V – Kaszëbë Meetup: widzimy się już niebawem!

Warto też dokładnie znać znaczenie znaku B-25, znanego jako “zakaz wyprzedzania”. Znak ten “zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych”. Oznacza to, że można w takim miejscu wyprzedzić np. motocykl, motorower, czy rower. Jak najbardziej jest więc możliwa sytuacja, że pomimo podwójnej linii ciągłej i znaku zakazu wyprzedzania można, całkowicie zgodnie z przepisami motocyklem wyprzedzić drugi motocykl jeśli zachowa się minimalną odległość 1 m.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

2 opinii

  1. Wyprzedzając rowerzystę mamy obowiązek zachować wymagany przepisami odstęp. Co powoduje że samochodem nie da się wyprzedzić rowerzysty nie przekraczając linii ciągłej. Chyba że droga jest zdecydowanie szersza niż wymagają przepisy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button