Twój skuter i motorower może spalać nawet litr mniej

To nie fikcja. Przesiadka na skuter to już pierwsze oszczędności. Skuterowy eco driving to już wyższa nauka jazdy i mniejsze wydatki na stacji. Sprawdź w jaki sposób możesz zyskać dodatkowe kilkadziesiąt złotych w skali sezonu.

Standardowy silnik dwusuwowy o pojemności 50 ccm to spalanie w okolicach 3-4 litrów na setkę. Czterosuwowe jednostki mają jeszcze mniejszy apetyt – 2-3. W porównaniu z popularnym silnikiem samochodowym o pojemności 1.4 skuter to oszczędność w granicach 4-5 litrów za każde 100 kilometrów przejechanych w mieście.

Przed skrzyżowaniem hamuj swobodnie wytracając prędkość obrotową silnika.
Przed skrzyżowaniem hamuj swobodnie wytracając prędkość obrotową silnika.

Jak jeszcze bardziej zawstydzić kierowców samochodów niskim spalaniem skutera? Jeszcze niższym spalaniem. Każdy z Was, również i ty możesz jeździć oszczędnie. Nie chodzi tutaj tylko o paliwo.

Jaka jest główna zasada eco drivingu? Przewidywanie. Naucz się dobrych nawyków. Widzisz z daleka zapalające się czerwone światło? Nie dojeżdżaj do nich na pełnym gazie hamując w ostatniej chwili. Kilkanaście metrów wcześniej po prostu puść manetkę gazu. Po opuszczeniu przepustnicy w gaźniku ten uruchamia dyszę wolnych obrotów. Jedziesz, a spalasz jakbyś stał. Oszczędzasz silnik intensywnie go chłodząc. Przedłużasz również żywot klocków. Jedyna uwaga w tym miejscu jest kierowana do posiadaczy skuterów z silnikami dwusuwowymi (2T). Gazu należy ujmować stopniowo, aby podczas wolnego dojazdu do świateł czy przeszkody zapewnić jednostce smarowanie.

Analogicznie sytuacja ma się w innych przypadkach. Po co dynamicznie się rozpędzać wiedząc, że za 200 metrów znów się zatrzymasz? Jeśli Ci się nie śpieszy spokojnie ruszaj swoim sprzętem, następnie hamuj ujmując manetkę gazu. Tym sposobem jeździsz płynne. Płynność to słowo klucz w przypadku ekonomicznej jazdy.

Jazda na pełnym gazie skuterem to gwarancja sporego spalania.
Jazda na pełnym gazie skuterem to gwarancja sporego spalania.

Nigdy nie jeździj na pełnym gazie. Czy wiesz o tym, że ostatnie 4/5 manetki zazwyczaj nie wpływa znacząco na moment obrotowy i moc silnika? Zwiększasz jedynie szybkość uciekania paliwa ze zbiornika. Pamiętaj, że najbardziej ekonomiczna jest jazda w okolicach 3/4 prędkości obrotowej jednostki. Pełen ogień na manetce ma też inne wady: Wysilanie silnika. Czy ty też lubisz biegać cały czas sprintem?

Stan techniczny również ma wpływ na osiągi licznika… na dystrybutorze. Podstawowy grzech wszystkich kierowców to zły stan ciśnienia w ogumieniu. Często można jeździć z niewłaściwie napompowanymi oponami nawet tego nie widząc. Wiesz, że ubytek nawet 0.5 bar może być niezauważalny? Zweryfikuj ciśnienie na stacji. Większość skuterów powinna wykazywać wartości od 1.5 do 2.2 bar. Sprawdź w instrukcji obsługi pojazdu jakie ciśnienie powinno być w Twoich kołach.

Opony to nie wszystko. Istotna jest również optymalna regulacja zaworów (4T) i gaźnika. Zły stan mieszanki paliwowo powietrznej nie tylko pogarsza osiągi, ale również znacząco wpływa na spalanie.

Oszczędności w praktyce. Skuterowy Kymco New Dink (50 ccm, 4T, masa własna 121 kg) w normalnych warunkach mtiejskich legitymował się spalaniem 2.72 na każdą setkę. Po wdrożeniu wszystkich powyższych założeń ta wartość spadła do 2.28 L/100 km. To w skali tysiąca kilometrów oszczędność 4.4 L czyli około 22.50 PLN. To tak, jakby ktoś sprezentował nam litr oleju silnikowego przeznaczonego do tego skutera. Do tej kwoty śmiało możemy dodać oszczędności związane ze zmniejszonym zużyciem silnika, paska napędowego i klocków hamulcowych. Warto?

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

34 opinii

 1. “Skuterowy Kymco New Dink (50 ccm, 4T, masa własna 121 kg) w normalnych warunkach mtiejskich legitymował się spalaniem 2.72 na każdą setkę.” – mój Vitality 2T pali tyle samo co Twój 4T – też jeżdżę “eko” 😉

 2. Ja tylko zauważyłem, że jak od tygodnia jeżdżę spokojniej czyli: nie wkręcam go na wysokie obroty, jeżdżę tak do 50km/h i hamuje silnikiem to spalanie znacznie spadło. O jakieś pół litra jak narazie ale zawsze coś.

 3. co do jazdy na 3/4 manatki to racja, obroty na całej manetce tylko rosną a prędkośc prawie wcale, z hamowaniem silnikiem, osczędnością klocków i płynną jadą (dojeźdźanie do świateł)też się zgadzam
  Daodam od siebie jedno, w dłuższym prawie nie ruszającym się korku można wyłączyć zapłon i odpychać się nogami lub przepchnąć skuter poboczem/chodnikiem

 4. Lepiej użyć dużej pompki rowerowej z manometrem niż kompresora na stacji, którego manometr najczęściej wskazuje bzdury. Jak się dowali za duże ciśnienie będzie równie źle niż na zbyt niskim.

 5. może z poł litra zaoszczedzisz, lecz nie zawsze.W mieście jak nie dajesz w p”””””e to na światłach lub rondzie możesz byc pokarmem dla samochodziarzy. (przerabiałem to w praktyce) -niestety

 6. Dla oszczędności ja stosuję jeszcze jedną technikę, mianowicie unikam mocnego odkręcania manetki gazu. Gdy ruszam ze świateł robię to stosunkowo wolno, wkręcam tylko tyle gazu, żeby skuter jednostajnie rozbujał mi się mniej więcej do 40km/h. I tyle potem jadę po trasie (wiadomo, w mieście jest inaczej, często trzeba ostro grzać). Ci którzy mają samochody z takimi wynalazkami pokazującymi chwilowe spalanie, niech sobie przetestują sposób jazdy. Generalnie używanie gazu musi być jak najbardziej oszczędne, bo wówczas nie pojawiają się na wyświetlaczu jakieś kosmiczne litry. I tak samo jest w skuterze.
  Każde zatrzymanie i hamowanie, a potem przyspieszanie to niestety złotówki:-)
  Mam 4T Piaggio. Zszedłem z 3 litrów (ostra jazda) do 2,3 l.

  1. . Twoje założenia są błędne. W ecodrivingu można rozpędzać się dynamicznie i nie być zawalidrogą. Spalanie chwilowe masz większe, ale szybciej osiągniesz założoną prędkość i jedziesz na niskich obrotach z mniejszym spalaniem (wyższe przełożenie). Spróbuj pół dnia się rozpędzać na pierwszym biegu, drugie pół na drugim i zobacz ile przejechałeś. Będziesz miał spalanie kosmiczne, prędkość żadną i nie przejedziesz nic. Rozpędzać się należy dynamicznie, żeby możliwie jak najszybciej osiągnąć daną prędkość i taką utrzymywać na możliwie najniższych obrotach.

   Przy Twoim sposobie spalanie chwilowe masz niższe, ale do 90 będziesz się znacznie dłużej rozpędzał – przejedziesz w jednostce czasu mniej, a będziesz dłużej jechał na mniej optymalnym biegu (możliwie najwyższym, wysokiej prędkości i już niskim spalaniu bo nie rozpędzasz się na niższych biegach).

 7. Kapuchon taki artykuł już był i to chyba dawno w styczniu 2012 o co chodzi sam się dodał ? czy komuś się coś pomyliło

 8. Artykuł gody przeczytania…polecam wszystkim małolatom co katują swoje skutery, które dostali od rodziców na urodziny 😉

 9. właśnie dla tego, że jeździsz na pełnej manetce. Twój skuter przy jeździe ekonomicznej powinien zejść poniżej 2l.

 10. Mitshubishi jakim korku? Po to mam skuta aby korek omijać, czyż nie?
  Mi pali Bassa 3,5 l i nie chce mniej, dwóch mechaników pytam o co chodzi i obaj twierdzą, że w necie to bujdy piszą, Co Wy na to?

 11. Mój pali od 2,5 do 4,5 w zależności jak szybko przyspieszam i czy utrzymuję za wszelką cenę prędkość maksymalną.

 12. “Jedyna uwaga w tym miejscu jest kierowana do posiadaczy skuterów z silnikami dwusuwowymi (2T). Gazu należy ujmować stopniowo, aby podczas wolnego dojazdu do świateł czy przeszkody zapewnić jednostce smarowanie.”

  G… prawda.

  1. Jak puscisz manetke w skuterze to obroty spadaja do wolnych bo chwyta sprzeglo odsrodkowe i smarowanie silnika jest. Wiec to bujda na resorach.

   1. Przy smarowaniu mieszankowym smarowania nie ma, przy dozownikowym będzie lepiej ale też słabo. Sprzęgło odśrodkowe jak sama nazwa wskazuje działa, jeśli jest siła odśrodkowa, jeśli jej nie ma, to co Ci chwyta. Jak puścisz manetkę, to zamykasz przepustnicę i dlatego spadają obroty, o hamowaniu silnikiem zapomnij.

 13. Cała prawda a i tak nie wyciśniemy ze swojego skutera więcej niż no to co go stać,i do tego nie katujemy maszyny,to tylko skuter!! mój średnio spala ok 3l.na 100km.i jest gitara…

 14. moj i tak kopci jak smok jak byl zablokowany jezdzil 1,5/100 a teraz jak 2,5/100 to jest dobrze a nie katuje bo szanuje swoj sprzet, 4 lata jezdze (6 klasy) zadnej kraksy wpadki ani nic nie pale gumy i wgl ale i tak kopci xD

 15. Mój skuter pali mało, jak jeżdżę rowerem. Jak jeżdże skuterem, to skuter pali ile musi. Nie po to wsiadam na motór, żeby się zastanawiać czy spali 3 czy 4 litry, ważne, że nie 8 i że korek omijam.

 16. Moja Roxana po tunie ciągnie 5-6 litrow…ale za to wciagam nosem wszystkie 125-tki i to z nawiazka rekomoensuje spalanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button