Prawo jazdy AM (Karta Motorowerowa) 2016: Zmiany, ułatwiające zdobycie kategorii

25 lutego 2016 roku decyzją Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa weszły w życie nowe przepisy regulujące przeprowadzanie egzaminów oraz kursów na prawo jazdy kategorii AM, tym samym ułatwiono wszystkim zdającym drogę do uzyskania tych uprawnień.

Co zatem zmieniło się w przepisach, dotyczących prawa jazdy kategorii AM, za sprawą nowego Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 roku?

 • Po pierwsze skróceniu uległ minimalny czas kursu dla osób ubiegających się o prawo jazdy AM, który w tej chwili wynosi 10 godzin (5 godzin teorii oraz 5 godzin zajęć praktycznych), a nie jak wcześniej 20 godzin.

 

 • Czas trwania samego egzaminu na prawo jazdy także uległ skróceniu i jego minimalny czas wynosi obecnie 10 minut.

 

 • Kolejną zmianą jest zniesienie przymusu odbywania się egzaminu na kategorię prawa jazdy AM w ośrodku WORD i tym samym egzamin może odbyć się w miejscowości zamieszkania kandydata.

 

 • W tej chwili trasa przejazdu podczas egzaminu praktycznego nie jest kandydatowi znana wcześniej. Musi on dynamicznie reagować na polecenia osoby egzaminującej, przekazywane za pomocą interkomu.

 

Zobacz też: Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy AM (karty motorowerowej) 2016

Michał Brzozowski

Motocyklami jeżdżę od 2000 roku. Choć przez lata pojawiały się kolejne pasje i zainteresowania, to jednak jednoślady z silnikiem zawsze opierały się nowościom i w moim sercu do tej pory mają pierwszeństwo. Obecnie reprezentuję barwy Szybkiej Turystyki (CBR1100XX) na zmianę z Supermoto i Enduro (DRZ450E SM).

7 opinii

 1. Koszty sie nie zmienily?
  Prawko ciągle bedzid odbywalo sie w osrodkach szkolen czy np w szkolach?

 2. 1.Podział ósemki i slalomu wolnego na osobne zadania
  2.Zniesienie minimalnej prędkości przy slalomie szybkim !

 3. Jakie zdawanie poza ośrodkiem WORD, rozporządzenie istnieje od 25 lutego, a nadal nie można zdawać w powiecie. Dzwoniłem dwa razy i się pytałem, szanowny Pan powiedział,że nie ma zainteresowania. W ogóle nic nie zmienili…

 4. Zmian jest sporo, jednak z tym zdawaniem poza WORDem to … jest zainteresowanie i go nie ma, tzn. są zainteresowani kursanci ale WORD nie przyjedzie do 1 czy 2 osób w teren, bo nie są tym zainteresowani finansowo. Teoretycznie może się taka grupa znaleźć ale w praktyce będzie to bardzo trudne.

 5. oni są według mnie pojebani bo:
  1200 zł wydasz na kartę motorowerowej a na samochód tyle samo i tez masz tam tą kartę po co te ustawy lepsza była ustawa ze jak skończysz 18 lat to możesz bez karty jeździć a teraz jak skończysz 18 to tez musisz robić kartę AM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button