Najniebezpieczniejsze drogi świata. Dałbyś radę nimi przejechać? Ranking TOP 5

Tylko dla odważnych: najniebezpieczniejsze drogi świata

Świat pełny jest pięknych, ciekawych miejsc, a do wielu z nich prowadzą drogi, po których jazda potrafi być atrakcją samą w sobie. Dzisiaj prezentujemy Wam ranking najniebezpieczniejszych dróg świata. Odważyłbyś się na podróż którąś z nich?

Pamiętajmy, że o faktycznym niebezpieczeństwie tych dróg najczęściej decydują warunki atmosferyczne, czy zmęczenie kierowców narastające z powodu trudności ich terenu. Większość najbardziej niebezpiecznych dróg świata leży wysoko w górach, gdzie jest mniej tlenu, a nieprzyzwyczajony organizm nie potrafi się zaadoptować do razu do jazdy, szczególnie na motocyklu i szczególnie pod trasach offroadowych. O wypadek w takich warunkach naprawdę nie jest trudno.

Planowanie trasy motocyklowej: Gdzie w Polsce motocyklem na weekend?

Pamiętajmy również, że zestawienie najniebezpieczniejszych dróg świata jest nieco zakłamane. W rzeczywistości na jednej europejskiej autostradzie potrafi zginąć rocznie więcej osób niż na najbardziej niebezpiecznej drodze świata. Powodów jest kilka, ale największy wpływ na to ma przepustowość drogi oraz fakt, że w miejscach, uchodzących za niebezpieczne poruszamy się w pełnym skupieniu. Nieco inaczej niż na autostradzie.

El Camino de la Muerte, czyli Droga Śmierci, Boliwa. Faktycznie najniebezpieczniejsza droga świata?

Droga śmierci uchodzi za najbardziej przerażającą, niebezpieczną drogę świata. Trasa ta jest równocześnie jedną z największych atrakcji Boliwii. Położona pomiędzy La Paz a Doliną Yungas łączy wyżyny Altiplano z nizinami Amazonii i liczy 80 kilometrów długości. Potwierdzeniem słuszności nazwy był wypadek autobusu w roku 1983, w którym zginęło ponad 100 osób. Według informacji w sieci rocznie ginie tam od 200 do 300 osób… co nie do końca jest prawdą.

Najniebezpieczniejsze drogi świata.

Owszem, statystyki przerażały, ale tylko do roku 2006, bo właśnie wtedy ukończono jej przebudowę. W niektórych miejscach rogę poszerzono, zabezpieczono asfaltem i barierkami. To spowodowało diametralne zmniejszenie wypadków śmiertelnych do kilku w roku. Oczywiście, na trasie nadal istnieją niebezpieczne, widowiskowe miejsca z czego niewątpliwe korzystają agencje turystyczne, które organizują wycieczki do tego miejsca. Jeśli nie masz nerwów ze stali, to zawsze możesz ominąć El Camino de la Muerte drogą alternatywną.

Autostrada M56 Lena, Rosja. Najdziwniejsza autostrada świata

Jak to możliwe, że w tym zestawieniu znajduje się autostrada? Historia jest bardzo prosta, ta droga wielu miejscach potrafi być przejezdna tylko zimą, czyli przez około 10 miesięcy w roku! Przez pozostałe dwa miesiące dopniejąca pokrywa śnieżna rozpuszcza nieutwardzoną nawierzchnie, powodując ogromne problemy z poruszaniem się w… prawdziwym błocie. Tak! Ta autostrada nie posiada asfaltu i nie rzadko na poszczególnych jej etapach stoi utopionych kilkadziesiąt, a nawet kilkaset pojazdów. Co ciekawe, na błotnistych odcinkach możemy spotkać znaki mówiące o ograniczeniu prędkości do… 70 km/h.

Najniebezpieczniejsze drogi świata

Trasa M56 to magistrala Amursko-Jakucka, której zadaniem było połączenie newralgicznych punktów Rosji: Jakucji, kolei transsyberyjskiej oraz BAM-u. Całkowita długość Leny wynosi 1212 kilometrów. Szczęśliwie dla kierowców, część trasy została wyremontowana, jednak według niektórych źródeł w najtrudniejszych momentach, trasa nadal wygląda tak jak na zdjęciu powyżej.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Najniebezpieczniejsze drogi świata. Alvani-Omalo. Gruzja

Każdy kto będzie z Was kiedykolwiek chciał odwiedzić Gruzję powinien wybrać się do Omalo. To przepiękna, malutka wioska położona daleko w górach. Jednak najciekawszy jest dojazd do tego miejsca. Trasa wiedzie po stromych zboczach gór, czasami wjeżdża na półki skalne i powoduje niesamowitą produkcję endorfin i adrenaliny. Miałem przyjemność dwukrotnie jechać tą drogą. Za pierwszym razem podróżowałem motocyklem i miałem tego pecha, że w drodze powrotnej poruszałem w deszczu i dosyć mocnym wietrze. Nie obyło się bez walki, kilku upadków i wklejek (jeszcze w miejscowości Omalo), ale przede wszystkim piękne widoki zasłaniały chmury. Drugi raz odwiedziłem trasę samochodem terenowym i miałem przyjemność podróżować w świetnych warunkach atmosferycznych. Miało być łatwiej, trochę było, no i widoki były wspaniałe!

Najniebezpieczniejsze drogi świata.

Droga jest dosyć wąska przez co, kiedy spotkasz auto jadące z naprzeciwka musisz maksymalnie zbliżyć się albo do ściany, a czasami jechać tuż nad urwiskiem. Przeżycie niesamowite. Oczywiście większość trasy wiedzie w dosyć bezpiecznych warunkach, jednak zdarzają się miejsca, w których można się przestraszyć. Smutna statystyka wypadków śmiertelnych w dużej mierze spowodowana jest przez kierowców, którzy poruszają się tą trasą pod wpływem alkoholu.

Co ciekawe droga jest najwyżej położoną drogą na Kakukazie. Jadąc do Omalo wjeżdżamy na przełęcz Abano, która stanowi najwyższy punkt naszej podróży. (2950 m n.p.m.)

Trasa Guoliang, Chiny

Trasa Guoliang znajduje się w Chinach i słynie nie tylko z malowniczych widoków, ale przede wszystkim z tego, że nie pozostawia kierowcy najmniejszego marginesu błędu. Guoliang odnajdziemy na terenie pasma górskiego Taihang Shan w prowincji Henen. Najbardziej znany odcinek trasy, tunel liczy 1200 metrów długości, 5 metrów wysokości i 4 szerokości.
Trasa Guoliang

Jej inność polega na tym, że wspomniana część prowadzi przez tunel wykuty w skale. Oprócz tunelu wydrążono również specjalne dziury, którymi do środka dostaje się światło. W sieci możemy znaleźć zdjęcia zewnętrznej części trasy, która łudząco przypomina Drogę Śmierci, jednak wprawne oko szybko odnajdzie różnice.

Pamir Highway – Trakt Pamirski

To jedna z najbardziej kultowych, ale jednocześnie najtrudniejszych dróg świata. Poziom trudności nie wynika bezpośrednio z zagrożeń drogowych, jazdy nad przepaścią itd., a z jej położenia, miejscami braku dobrej nawierzchni i ostrych warunków atmosferycznych. Trakt Pamirski prowadzi z miejscowości Osz w Kirgistanie do Chorog w Tadżykistanie. Trasę wybudowali sowieccy żołnierze tuż przed II wojną światową. Musimy jednak pamiętać, że jej początki sięgają czasów świetności jedwabnego szlaku.

Trasa Guoliang

Poziom trudności tej trasy wynika bezpośrednio z wysokości na jakieś musimy podróżować. Chcąc dojechać z Osz do Chorog musimy pokonać trzy przełęcze: Tałdyk (3615 m n.p.m), Kyzyłart (4280 m n.p.m) oraz Okbajtal (4655 m n.p.m). Trasa w wielu miejscach jest dziurawa i przecina mniejsze lub większe potoki. Odcinek ten liczy 701 kilometrów długości.

Przeczytaj również:

Polskie drogi jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie. Dlaczego?

 

Tobiasz Kukieła

Dziennikarz motoryzacyjny, fotograf, reportażysta. Na motocyklach jeździ od dzieciaka i cały czas odczuwa potrzebę rozwijania swoich umiejętności jeździeckich. Jest złomiarzem z powołania - zdecydowanie częściej kupuje motocykle niż je sprzedaje. Czy to jego problem?

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button