Aktualnie czytasz:
Jazda na światłach długich motocyklem a przepisy. Czy to faktycznie poprawia bezpieczeństwo?
5

Znów wracamy do tego tematu. Nie tylko za sprawą Waszych licznych komentarzy i dyskusji, ale także obserwacji polskich dróg podczas sezonu motocyklowego. Jazda na długich w świetle prawa jest zabroniona. Jednak trzeba zrozumieć dlaczego i pomyśleć o dużo lepszej perspektywie.

Zgodnie z przepisami jazda na światłach drogowych czyli długich w ciągu dnia jest niedozwolona. Można ich używać jedynie po zmierzchu na nieoświetlonych drogach i poza terenem zabudowanym. Zakaz ten ma na celu dbanie o komfort innych oraz bezpieczeństwo.

Chyba większość z Was jeździ również samochodem. Śmigaliście kiedyś podczas w nocy, w deszczu kiedy z naprzeciwka mijał Was ktoś kto ma źle ustawione światła, albo włączone długie? Albo czy kiedyś jechał za Wami samochód, który Was oślepiał w każdym lusterku? Pamiętacie swoją irytację?

 
Czytaj
REKLAMA

Przetestuj wymarzony motocykl na TRIUMPH MOTORCYCLES FESTIVAL 2019

Atrakcje Triumph Motorcycle Festival 2019:

 • 19 i 20.09.2019 – Motowycieczki (cena: 299 zł)
 • 21.09.2019 – Triumph Motorcycle Festival:
  • jazdy testowe Triumph
  • grill
  • 20% rabatu na odzież

To nie tylko wkurzające, ale także niebezpieczne, zwłaszcza po zmroku. Dlaczego? Poprzez akomodację ludzkiego oka – słowem – w momencie oślepiania źrenice się zwężają, to z kolei prowadzi do braku możliwości dostrzegania mniej oświetlonych elementów/uczestników ruchu. Łatwo wówczas przegapić pieszego na poboczu czy rowerzystę, a nawet inny pojazd.

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

Właśnie dlatego prawo tak restrykcyjnie podchodzi do kwestii ustawienia geometrii snopa świateł, a nawet homologacji samego klosza. Tak! Każda lampa jaka świeci na drogach publicznych musi mieć odpowiednią dokumentację i dopuszczenie do użytku.

Stąd też musicie wiedzieć, że oświetlanie sobie drogi jest prawnie unormowane ze względu na ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Ma to przeciwdziałać oślepianiu, które ma jeszcze jeden bardzo negatywny skutek. To utrata zdolności oceny odległości i prędkości pojazdów. Jadąc motocyklem na długich de facto nie poprawiasz swojego bezpieczeństwa, a wręcz przeciwnie. Dodatkowo w razie wypadku czy kolizji sąd może orzec, że to Ty jesteś jego sprawcą – bo oślepiłeś innego uczestnika ruchu, wpływając na jego zdolność percepcji wzrokowej.

Zamiast oślepiać po prostu stań się bardziej widocznym. Jak? Kup sobie odblaskową, jaskrawą kamizelkę, która jest świetnie zauważalna i w dzień i w nocy, z każdej strony.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
 • Zdjęcie profilowe
  maxell
  23 czerwca 2015 at 16:03

  Jazda na ‚długich’ powinna być karana i to surowo. I dotyczy to nie tylko jadących motocyklem ale samochodami też.
  Ale biorąc pod uwagę to, że policja skupia się u nas prędkości a innych wykroczeń nie widzi, to raczej marne szanse na zmuszenie tych niereformowalnych do jazdy na światłach mijania.

 • Zdjęcie profilowe Druid
  23 czerwca 2015 at 20:53

  Co do mijania, to jest problem, gdy jeździ się samemu, a potem załaduje bagaż i jeszcze plecaczek… nie ma siły, żeby nie podbijały do góry… 🙁

 • Zdjęcie profilowe Cruel
  23 czerwca 2015 at 22:44

  Źle ustawione światła mijania także mocno oślepiają. A,że większość ma wywalone aby je prawidłowo ustawić…

 • Zdjęcie profilowe Wombat
  25 czerwca 2015 at 08:24

  ale mówimy o motorze. tam regulacja jest dość trudna – najczęściej sie albo demontuje górę owiewek koło kierownicy albo pcha ręce na czuja od strony koła.

 • Zdjęcie profilowe Cruel
  25 czerwca 2015 at 10:12

  Druid,przexież masz regulację wysokości świateł. Chyba że masz baaardzooo stare auto to nie 🙂