Dopuszczalne prędkości w Polsce 2017

Poruszanie się motocyklem to marzenie wielu osób. Gdy uda się już je spełnić i dosiąść upragnionych dwóch kółek należy pamiętać o wszystkich zasadach, ograniczeniach i nakazach, którymi obarcza nas prawodawca, żeby uprawnień do poruszania się jednośladem nie stracić. Jedną z podstawowych rzeczy, na które należy zwracać uwagę są dopuszczalne prędkości, z którymi można się poruszać na polskich drogach.

Dopuszczalne prędkości różnią się od siebie w zależności od rodzaju drogi, do której są przypisane. Podstawowym ograniczeniem prędkości jest prędkość do 90 km/h dla drogi jednojezdniowej dwukierunkowej. Prędkość ta zwiększa się do 100 km/h w przypadku drogi dwujezdniowej dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu. Z tą samą prędkością możemy pojechać poruszając się drogą ekspresową jednojezdniową, natomiast w przypadku drogi ekspresowej dwujezdniowej dopuszczalne prędkości wynoszą 120 km/h. Jeśli chodzi o autostrady to w Polsce można rozpędzić się na nich do maksymalnej prędkości 140 km/h.

Na drogach osiedlowych można poruszać się z maksymalną prędkością 20 km/h. Natomiast w terenie zabudowanym dopuszczalna prędkość, z którą można się poruszać to 50 km/h w godzinach pomiędzy 5 rano a 23.00, a do 60 km/h możemy się rozpędzić w terenie zabudowanym pomiędzy godziną 23.00 a 5 rano.

Dopuszczalne prędkości: dane

REKLAMA

Poznaj Suzuki Hayabusa. Maszyna doskonała powraca

Odkryj legendę na nowo. Suzuki Hayabusa powraca. Nowe wcielenie mechanicznej doskonałości. Doznania zarezerwowane dla najbardziej śmiałych. Odważysz się?

Advertisement

Dopuszczalne prędkości
Źródło  Ustawa o Ruchu Drogowym
Teren zabudowany (godz. 5.00 – 23.00)  50 km/h
Teren zabudowany (godz. 23.00 –5.00 60 km/h
Droga jednojezdniowa dwukierunkowa 90 km/h
Droga dwujezdniowa dwukierunkowa o dwóch pasach ruchu 100 km/h
Droga ekspresowa jednojezdniowa 110 km/h
Droga ekspresowa dwujezdniowa 120 km/h
Autostrada 140 km/h

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button