125 ccm
Aktualnie czytasz:
Czy motocyklem 125 ccm można jeździć po autostradzie i ekspresówce?

„Czy motocyklem 125 ccm można jeździć po autostradzie i ekspresówce?” Takie pytania często stawiacie w listach przesłanych na redakcja@skuterowo.com oraz Forum 125 Skuterowo.com. Z przyjemnością na nie odpowiemy, zwłaszcza, że analiza prawna w tym przypadku nie jest skomplikowana.

Wystarczy jedynie przeanalizować aktualną ustawę Prawo o Ruchu Drogowym. Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie czy 125 ccm w świetle prawa to motocykl i pojazd samochodowy?

Motocykl – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół;

Motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h

 
Czytaj
REKLAMA

Pokochaj całą rodzinę Suzuki GSX-S

Sezon w Suzuki trwa przez cały rok. Dlatego już teraz skorzystaj z wyjątkowej oferty na zakup dowolnego motocykla z rodziny GSX-S z rabatem do 5000 zł!Przyjmij zaproszenie do naszego grona dzięki GSX-S 125 na prawo jazdy B. Polub inspirowanego sportowymi emocjami GSX-S 750. Pokochaj bezkompromisowego GSX-S 1000.Advertisement

Zatem tak – jednoślad o pojemności 125 ccm jest w świetle prawa pojazdem samochodowym i motocyklem jednocześnie. Mając wyjaśnioną tę kwestię można zweryfikować jednoznacznie czy motocykl 125 może jeździć autostradami i drogami ekspresowymi. Znów zaglądamy do ustawy o nazwie Prawo o Ruchu Drogowym

Autostrada – drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep;

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Droga ekspresowa – drogę dwu- lub jednojezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której skrzyżowania występują wyjątkowo, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca.

Zatem motocykl 125 ccm jako pojazd samochodowy może poruszać się zarówno autostradą, jak i drogą ekspresową. Skąd tak banalne pytanie? Pewnie mylącym jest fakt, iż motorowery nie mają prawa jeździć autostradami i ekspresówkami na terenie niemal wszystkich krajów, w tym w Polsce.

Sprawdź również nasze nowe forum: Motocykle i Skutery 125 ccm

Jaka jest Twoja reakcja?
55%
3%
3%
10 Komentarze
 • Zdjęcie profilowe
  maxell
  12 sierpnia 2014 at 19:28

  I takie pytania zadają posiadacze kat.B?
  To może czas oddać prawka?

 • Zdjęcie profilowe
  12 sierpnia 2014 at 22:11

  To jest już po prostu żenujące i zatrważające zarazem. Pomijam, że mogą nie pamiętać albo nie mieli tego na kursie, ale k….a nie umieć znaleźć i przeczytać informacjiw w kodeksie drogowym w wieku min. 21 lat to już wtórny analfabetyzm.

 • Zdjęcie profilowe Wombat
  12 sierpnia 2014 at 22:31

  niekoniecznie wtórny

 • Zdjęcie profilowe
  24 sierpnia 2014 at 09:34

  No raczej nic się nie zmienia, to Twój problem, a nie prawa. W prawie nie ma takiego pojęcia jak \”dojazd quadem z musu\” , prawo też nie zajmuje się indywidualnymi potrzebami związanymi z dojazdem do pracy.
  Za to prawo daje ci możliwość posiadania wielu samochodów czy innych pojazdów, które moga się ekspresówką poruszać. Reszta to twój indywidualny wybór.

 • Zdjęcie profilowe
  24 sierpnia 2014 at 09:38

  Sprzedajesz Quada i kupujesz samochód bądź motocykl i sobie jeździsz tą ekspresówką. Podobno za 1,5 tys. zł można spokojnie kupić mało awaryjne auto…

 • 24 sierpnia 2014 at 11:02

  No dobra w tych wyjaśnieniach doczytałem że 4 kołowcem nie można się poruszać po autosdradach i expresówkach czyli de fakto Quadem nie można jeździć i motorowerem.
  A co kiedy ktoś dojeżdża do pracy np. Quadem z musu bo mu auto padło i inaczej nie ma jak dojechać a 60% trasy to expresówka lub autostrada??
  Widzę tu poważny bubel prawny . Expresówki nie mam jak ominąć brak możliwości co wtedy
  ??

 • 24 sierpnia 2014 at 19:22

  No tak tyle że akurat ja takiego problemu nie mam a to był przykład oczywiście żywcem z życia wzięty.
  Reasumując ustawodawca pisze jedno a drugie zabrania bo w ustawie jest również napisane że pojazdy które poruszają się więcej niż 40km/h mogą jednak poruszać się po drogach expresowych i autostradach a zdrógiej strony tego zabrania i tworzy się taki mały pat prawny- Czyż tak nie jest???
  No chyba że muszę zmienić kodeks drogowy na nowszy czyli w 2015r :)) No nie chce również tu jakiejś kłutni tworzyć ale moim skromnym zdaniem coś tu nie chalo.

 • Zdjęcie profilowe
  24 sierpnia 2014 at 20:14

  Nie do końca chyba rozumiesz co czytasz drogi Kolego… 40 km/h to jest minimalna prędkość na autostradzie, co nie znaczy, że wszystko co z trudem pojedzie szybciej może się nią poruszać. Hej motorowery też pojadą szybciej, w związku z tym mają się na autostrady pchać i blokować ruch? Bardziej tam nawet pasują niż quady – łatwiej wyprzedzić motorower.

 • 18 września 2014 at 07:51

  Nie wierzę,że nie ma Quadów,które mogą jechać przynajmniej 100km/h

 • Zdjęcie profilowe
  18 września 2014 at 07:05

  Może jechać nawet i pińcet na godzinę, niczego to jednak nie zmienia w ujęciu prawnym takiego pojazdu.