Czy motocyklem 125 ccm można jeździć po autostradzie i ekspresówce?

„Czy motocyklem 125 ccm można jeździć po autostradzie i ekspresówce?” Takie pytania często stawiacie w listach przesłanych na [email protected] oraz Forum 125 Skuterowo.com. Z przyjemnością na nie odpowiemy, zwłaszcza, że analiza prawna w tym przypadku nie jest skomplikowana.

Wystarczy jedynie przeanalizować aktualną ustawę Prawo o Ruchu Drogowym. Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie czy 125 ccm w świetle prawa to motocykl i pojazd samochodowy?

Motocykl – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół;

Motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h

Zatem tak – jednoślad o pojemności 125 ccm jest w świetle prawa pojazdem samochodowym i motocyklem jednocześnie. Mając wyjaśnioną tę kwestię można zweryfikować jednoznacznie czy motocykl 125 może jeździć autostradami i drogami ekspresowymi. Znów zaglądamy do ustawy o nazwie Prawo o Ruchu Drogowym

Autostrada – drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep;

Droga ekspresowa – drogę dwu- lub jednojezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której skrzyżowania występują wyjątkowo, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca.

Zatem motocykl 125 ccm jako pojazd samochodowy może poruszać się zarówno autostradą, jak i drogą ekspresową. Skąd tak banalne pytanie? Pewnie mylącym jest fakt, iż motorowery nie mają prawa jeździć autostradami i ekspresówkami na terenie niemal wszystkich krajów, w tym w Polsce.

Sprawdź również nasze nowe forum: Motocykle i Skutery 125 ccm

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

10 opinii

 1. To jest już po prostu żenujące i zatrważające zarazem. Pomijam, że mogą nie pamiętać albo nie mieli tego na kursie, ale k….a nie umieć znaleźć i przeczytać informacjiw w kodeksie drogowym w wieku min. 21 lat to już wtórny analfabetyzm.

 2. No raczej nic się nie zmienia, to Twój problem, a nie prawa. W prawie nie ma takiego pojęcia jak \”dojazd quadem z musu\” , prawo też nie zajmuje się indywidualnymi potrzebami związanymi z dojazdem do pracy.
  Za to prawo daje ci możliwość posiadania wielu samochodów czy innych pojazdów, które moga się ekspresówką poruszać. Reszta to twój indywidualny wybór.

 3. Sprzedajesz Quada i kupujesz samochód bądź motocykl i sobie jeździsz tą ekspresówką. Podobno za 1,5 tys. zł można spokojnie kupić mało awaryjne auto…

 4. No dobra w tych wyjaśnieniach doczytałem że 4 kołowcem nie można się poruszać po autosdradach i expresówkach czyli de fakto Quadem nie można jeździć i motorowerem.
  A co kiedy ktoś dojeżdża do pracy np. Quadem z musu bo mu auto padło i inaczej nie ma jak dojechać a 60% trasy to expresówka lub autostrada??
  Widzę tu poważny bubel prawny . Expresówki nie mam jak ominąć brak możliwości co wtedy
  ??

 5. No tak tyle że akurat ja takiego problemu nie mam a to był przykład oczywiście żywcem z życia wzięty.
  Reasumując ustawodawca pisze jedno a drugie zabrania bo w ustawie jest również napisane że pojazdy które poruszają się więcej niż 40km/h mogą jednak poruszać się po drogach expresowych i autostradach a zdrógiej strony tego zabrania i tworzy się taki mały pat prawny- Czyż tak nie jest???
  No chyba że muszę zmienić kodeks drogowy na nowszy czyli w 2015r :)) No nie chce również tu jakiejś kłutni tworzyć ale moim skromnym zdaniem coś tu nie chalo.

 6. Nie do końca chyba rozumiesz co czytasz drogi Kolego… 40 km/h to jest minimalna prędkość na autostradzie, co nie znaczy, że wszystko co z trudem pojedzie szybciej może się nią poruszać. Hej motorowery też pojadą szybciej, w związku z tym mają się na autostrady pchać i blokować ruch? Bardziej tam nawet pasują niż quady – łatwiej wyprzedzić motorower.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button