Aktualnie czytasz:
Co ile wymieniać olej w motocyklu 125? Jak sprawdzić jego poziom i ocenić stopień zużycia?
1

Olej w Twoim motocyklu odpowiada za prawidłową pracę silnika, regulację jego temperatury oraz ma wpływ na sprawność jednostki napędowej. Z tego powodu warto kontrolować poziom i zużycie oleju silnikowego. Sprawdź jak to zrobić w prosty sposób.

Konsekwencje przegapienia okresu wymiany oleju silnikowego w motocyklu 125 czy skuterze 125 będą przede wszystkim kosztowne. Zakres funkcji jakie spełnia olej w silnik jest szeroki, a wraz ze spadkiem właściwości oleju (wynikającym ze zużycia), spada sprawność jednostki napędowej. Zużyty olej gorzej spełnia swoje zadania, aż do momentu poważnej usterki jednostki napędowej.

Na szczęście wymiana oleju jest niedroga, a stan i zużycie możemy sprawdzić szybko nawet pod domem. 

Wymiana oleju w motocyklu 125: Nie rzadziej niż raz do roku

Olej wymieniamy nie rzadziej niż raz w roku.  Kwestię wymiany oleju można także uzależniać od przebiegu, co może być podchwytliwe w przypadku motocykli i skuterów o małej pojemności. W zależności od producenta wymiana oleju może być wymagana co 2-6 tysięcy kilometrów. Warto pamiętać jednak, że małe motocykle często nie osiągają takich przebiegów sezonie, dlatego olej wymieniamy minimum raz w roku lub częściej jeśli przekroczyliśmy interwał serwisowy. 

 
Czytaj
REKLAMA

ZONTES: Odkryj nowości w segmencie 310

Futurystyczny design i najlepsze wyposażenie w klasie. System bezkluczykowy, wyświetlacz TFT, full LED. Do tego imponujące osiągi i jakość wyrażana każdym detalem.Poznaj nową markę ZONTES. Wkrótce w salonach.

Dokładną informację na temat interwału serwisowego znajdziesz w książce obsługi swojego motocykla. 

Jak sprawdzić poziom oleju w motocyklu lub skuterze? 

Nie musisz być mechanikiem, aby sprawdzić poziom oleju w swoim motocyklu. Spokojnie możesz to zrobić sam, korzystając z naszych wskazówek. 

 
Czytaj
REKLAMA

-10% na wszystko. Dostawa w 24h bez wychodzenia z domu

Ponad 30 000 części w Sklep Jednoślad.pl z rabatem 10% przy użyciu kodu K8GI6-Q1DVC-4OJH3. Darmowa dostawa od 290 złotych i ekspresowa realizacja z bezpłatnym zwrotem.

 1. Motocykl musi stać na płaskiej powierzchni oparty dwoma kołami o podłoże. 
 2. Poziom oleju sprawdzisz za pomocą wziernika (okienka z boku silnika) lub bagnetu wkręcanego/wsuwanego – w zależności od posiadanego modelu motocykla. 
 3. W silnikach z wziernikiem olej powinien być widoczny w środku okienka, najczęściej pomiędzy oznaczeniami LOW / MAX.
 4. W przypadku bagnetu wykręcamy go, wycieramy do czysta szmatką i wsuwamy z powrotem, ale już bez wkręcania. Wyciągamy i sprawdzamy poziom.
 5. Kontrolujemy poziom oleju. Jeżeli jest go za mało – uzupełniamy. O ile ubytki nie są duże to nic strasznego. WAŻNE: Uzupełnianie nie oznacza, że mamy oleju nie wymieniać!

Jak sprawdzić zużycie oleju?

Przepracowany olej zawiera zanieczyszczenia, czyli resztki paliwa, złogi czy cząsteczki siarki, które negatywnie wpływają na pracę jednostki napędowej. To czy olej jest przepracowany najlepiej ocenić wizualnie. To znaczy: sprawdzamy kolor, zapach i konsystencję. Za pomocą zapachu stwierdzisz, czy do oleju dostała się benzyna. Mówiąc kolokwialnie: gdy olej “śmierdzi” to najczęściej jest przepracowany. Dochodzi do tego specyficzna, smolista barwa i konsystencja. 

Ważna uwaga: wizualna ocena zużycia tak naprawdę może być jednoznaczna, gdy wykonują ją profesjonaliści. Dlatego najlepiej trzymać się zasady: 

 • Regularnie sprawdzam stan (co 1000 km) i przy okazji sprawdzam zużycie.
 • Wymieniam olej co określony przez producenta przebieg LUB raz do roku. 

Jaka jest Twoja reakcja?
50%
0%
25%
 • Zdjęcie profilowe ANDRE
  2 listopada 2019 at 11:02

  Jeśli nowy na dotarciu (np.Romet) to częściej niż podaje instrukcja. Brak filtra oleju. Ten siateczkowy to pic na wodę.