125 ccm
Aktualnie czytasz:
Co grozi za jazdę na motocyklu 125 przed wejściem ustawy?
2

Prezydent jeszcze nie podpisał ustawy o możliwości jazdy motocyklem 125 ccm na prawo jazy kategorii B. Mimo to wielu już postanowiło kupić jednoślad 125 cm3 i poruszać się nim po drogach publicznych. To duży błąd! Dlaczego? Skuterowo.com dziś wyjaśnia.

Najprościej będzie przedstawić Wam pewne fakty w postaci kilku punktów, aby dokładnie przedstawić Wam zagrożenia płynące z jazdy 125 ccm posiadając prawo jazdy kat. B w sytuacji kiedy przepisy jeszcze nie weszły w życie.

1. Nowe prawo będzie działało 30 dni od momentu opublikowania znowelizowanej ustawy w Dzienniku Ustaw. Wcześniej musi ją jeszcze podpisać Prezydent.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 8 799 PLN.

2. Do momentu wejścia w życie ustawy nie posiadając prawa jazdy kat. A czy A1 poruszasz się jednośladem 125 ccm nielegalnie. Po prostu nie masz uprawnień na ten typ pojazdu.

3. Policja nie będzie wyrozumiała kiedy usłyszy słowa „Panowie, przecież to już jest pewne, już Sejm przegłosował tę ustawę”. To głupia argumentacja. Prawo tak nie działa i nie zrozumie tego ani policjant jak i ubezpieczyciel czy ktoś w kogo „przydzwonisz”.

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

4. Dostaniesz mandat za brak uprawnień (300 PLN, jeśli posiadasz  jakąkolwiek inną kategorię prawa jazdy). Dodatkowo pojazd zostanie odholowany, ponieważ automatycznie otrzymasz zakaz dalszej jazdy.

5. Mandat to stosunkowo mały wymiar kary w sytuacji kiedy będziesz uczestniczyć w kolizji, albo wypadku. Za wszystkie ew. szkody zapłacisz z własnej kieszeni, bo w przypadku braku uprawnień do prowadzenia pojazdu ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodawania ani sprawcy, ani ofierze zdarzenia drogowego. To dokładnie taka sama sytuacja jak w przypadku braku OC/AC.

6. Jeśli w wypadku prócz uszkodzeń pojazdów ktoś ucierpi i będzie hospitalizowany/uzna uszczerbku na zdrowiu, zostanie okaleczony w sposób trwały będziesz zmuszony do wypłaty odszkodowania z tytułu ew. pozwu cywilnego, a nawet dożywotniej renty. W sytuacji spowodowania czyjeś śmierci świadczenia pieniężne mogą iść nawet w miliony złotych.

7. Daj sobie na wstrzymanie. Kilka tygodni Cię nie zbawi. Konsekwencje, nie tylko finansowe mogą prześladować Ciebie przez całe życie. Ta chwila przyjemności może Ciebie sporo kosztować. Po co ryzykować?

Czekamy na podpis Prezydenta. Następnie ustawa zostanie przekazana do opublikowania w Dzienniku Ustaw. Później należy poczekać 30 dni na wejście w życie przepisów. Dopiero wtedy możesz wsiadać na motocykl 125.

Czekamy na podpis Prezydenta. Następnie ustawa zostanie przekazana do opublikowania w Dzienniku Ustaw. Później należy poczekać 30 dni na wejście w życie przepisów. Dopiero wtedy możesz wsiadać na motocykl 125.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
 • Zdjęcie profilowe
  Dawidsuper8
  17 lipca 2014 at 23:55

  To jest tak samo jak teraz na 50-tkach. Każda odblokowana zapitala ponad 60km/h-80km/h czyli też wszyscy jeździmy już bez uprawnień bo motorem, ponieważ prędkość maksymalna to ponad 45km/h. Już nie wspomn3 o tych co mają cylindry 80ccm. Więc kupujcie jeździjcie i nie srajcie na widok każdego napotkanego patrolu.

 • pszemo
  15 września 2015 at 00:36

  powiedział, co wiedział 😛