Chiński krążownik stworzony na wzór Hondy Gold Wing z 8-cylindrowym silnikiem! Czy ma szanse namieszać w Europie?

Widać spore nawiązanie do flagowego turystyka Hondy, ale jak się wzorować, to na najlepszych!

W skrócie
  • 8-cylindrowa propozycja z Chin -prawdziwy turystyk, w którym można szukać nawiązań do Hondy GL 1800 Gold Wing
  • Producent samochodów osobowych próbuje swoich sił produkując motocykl turystyczny
  • Czy motoryzacja z Chin jest w stanie namieszać na europejskim rynku?

Pierwsze szkice turystycznego motocykla Great Wall Motors, które pojawiły się jakiś czas temu w Internecie, odbiły się szerokim echem. Nie sposób jest przecież nie zauważyć bezpośrednich nawiązań do królującej w tym segmencie od wielu lat Hondy Gold Wing, ale nie można przejść również obojętnie wokół GWM Souo S2000GL, który napędzany jest 8-cylindrowym silnikiem.

Chińskie start-upy przyzwyczaiły nas już do kopiowania modeli topowych producentów, a Ci, którzy mają już nieco więcej doświadczenia zaczynają obierać własne ścieżki, co szczególnie podoba się motocyklistom ze Starego Kontynentu. Producent modelu Souo S2000GL nie jest jednak żółtodziobem na rynku, ponieważ marka Great Wall Motors została założona w 1984 roku i głównie zajmuje się produkcją samochodów osobowych. Należy do miliardera Wei Jianjuna i obejmuje również markę Haval, Tank oraz Ora i Wey. Właściciel jednak bardzo mocno wziął sobie do serca słowa “do odważnych świat należy” i zaproponował budowę motocykla, który walczyć będzie w zdecydowanie jednym z najtrudniejszych segmentów. Znacznie łatwiej byłoby przecież stawiać pierwsze kroki w grupie niewielkich i mniej zaawansowanych stodwudziestekpiątek.

GWM jest przekonany, że turystyczny krążownik z 8-cylindrowym silnikiem typu bokser ma szansę nieźle namieszać na rynku, a samo podobieństwo do Hondy Gold Wing jest zupełnie przypadkowe. Osoby odpowiedzialne za design nie wzorowały się na kultowym modelu japońskiego producenta, a stylistyka nawiązuje do chińskiego tańca lwa. Tak przynajmniej twierdzą Chińczycy.

Najważniejsze informacje:

  1. Chińska propozycja do dalekich podróży – GWM S2000GL z 8-cylindrowym silnikiem łudząco przypomina Hondę GL 1800 Gold Wing.
  2. Producent samochodów osobowych próbuje swoich sił i jeszcze przed oficjalną premierą pokazuje swój najnowszy motocykl turystyczny.
  3. Czy propozycja Great Wall Motors ma szansę powalczyć na europejskim rynku?

Przeczytaj również:

Jaki motocykl turystyczny kupić? 5 najlepszych i najwygodniejszych, także dla dwóch osób. Co kupić i za ile?

Great Wall Motors stara się skutecznie odpierać ataki dotyczące wyglądu, ale również w samej jednostce napędowej widać również inspirację jednostką z Goldasa. Turystyczny model Souo S2000GL napędzany będzie 8-cylindrowym silnikiem typu bokser o pojemności około 2000 cm3. Sama moc maksymalna oraz moment obrotowy nie został jeszcze podany, ale tak potężna konstrukcja zagwarantuje z pewnością ciekawe doznania i nikt nie powinien mieć powodów do narzekania. Jednostka współpracować będzie z dwusprzęgłową, automatyczną skrzynią, która ma aż 8 biegów. To zdecydowanie ukłon w stronę osób, które przemierzają dziesiątki tysięcy kilometrów autostradami i cenią sobie spokojną, a zarazem ekonomiczną pracę silnika. Kierowca będzie mógł również samodzielnie zmieniać przełożenia przy użyciu przycisków znajdujących się na kierownicy.

Przeczytaj też:

Honda Gold Wing w teście terenowym – pogoń turystycznego krążownika za elektrycznym Surronem [VIDEO]

Z przodu motocykla zamontowane zostało zawieszenie typu hossack, które stosowane jest również w Gold Wingu, a z tyłu klasycznie umieszczono centralnie amortyzator. Dzięki takiemu kompromisowi udało zapewnić się jeszcze bardziej przyjazne i lekkie prowadzenie. Za hamowanie odpowiedzialny będzie układ hamulcowy dostarczony przez firmę Brembo, a o bezpieczeństwo kierowcy i pasażera dbać będzie system ABS, kontrola trakcji, a także radary, które będą monitorowały martwe pole. Wszystkie informacje pojawiać będą się na dużym ekranie TFT z możliwością połączenia ze smartfonem. Całe oświetlenie wykonane zostało w technologii Full LED, a jazdę umilać będą dodatkowo głośniki, które znajdują się zarówno w przedniej części kokpitu, jak i również w kufrze centralnym.

Great Wall GWM Souo S2000GL: chiński kandydat na króla turystyków

Szczegółowe dane dotyczące tego modelu oraz cena nie została jeszcze podana, ale chiński producent zapowiada, że całe doświadczenie, które nabył przy globalnej sprzedaży samochodów osobowych chce wykorzystać także w przypadku Souo S2000GL. Wszystko wskazuje na to, że najprawdopodobniej motocykl oferowany będzie nie tylko Chinach, ale trafi również do Europy. W ofercie będzie wersja GL, którą macie okazję oglądać na zdjęciach, a także ST, która pozbawiona zostanie kufra centralnego. Sama propozycja jest wyjątkowo ciekawa, bo raczkujący na rynku jednośladów producent rzucił się na naprawdę głęboką wodę. Segment największych motocykli turystycznych jest niezwykle wymagający, podobnie jak jego użytkownicy, którzy na przestrzeni lat i kilometrów doskonale wiedzą, czego od takich krążowników oczekują. Kompletnie nie neguję wizji GWM i trzymam kciuki, aby oficjalna premiera była sporym zaskoczeniem dla nas wszystkich.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button