Aktualnie czytasz:
Brak iskry w skuterze, motorowerze lub motocyklu: Przyczyny

Kiedy silnik nagle gaśnie i za nic nie można go uruchomić, zaczynamy szukać przyczyny. Sprawdzamy czy jest paliwo, czy bezpieczniki są całe, w końcu wykręcamy świecę. I tu okazuje się że iskra zniknęła. Co mogło to spowodować brak iskry w jednośladzie 2T/4T?

Świecę sprawdzamy wykręcając ją, przytykając do ramy lub metalowych elementów silnika i kręcąc rozrusznikiem na włączonym zapłonie.

Przede wszystkim w skuterach zasilanych gaźnikiem, mogła się zwyczajnie zalać. Raz zalana świeca najczęściej nie nadaje się do ponownego użycia. Można ją co prawda spróbować wyczyścić, niemniej należy oswoić się z myślą o kupnie nowej.

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 25%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka. Skorzystaj także ze specjalnych rabatów w ramach wyprzedaży nowych motocykli z rocznika 2019.

Jeśli jednak po założeniu nowej świecy problem nie ustąpił, trzeba szukać dalej. Kolejną kwestią są bezpieczniki, w chińskich skuterach są zazwyczaj dwa. Jeden przy akumulatorze, drugi przy alarmie – jeśli skuter takowy ma. Jeśli oba są ok., przyczyną może być sam alarm. Najlepiej obejść obwód po uprzednim zorientowaniu się które kable połączyć i spróbować kręcić silnikiem ze zmasowioną świecą ponownie. Przy okazji warto wymienić od razu przewód wysokiego napięcia i fajkę świecy – te rzeczy są tanie, a psują się często.

Uszkodzić mogła się cewka zapłonowa. Ciężko zdiagnozować ją w pełni w warunkach domowych, niemniej można sprawdzić jej oporność zgodnie z danymi skutera. Najczęściej będzie to 0,6 Ohma, ale lepiej dotrzeć do danych serwisowych.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jedną z ostatnich rzeczy jest moduł zapłonowy. Samemu nie jesteśmy w stanie go sprawdzić. Najlepiej podmienić go w takim samym skuterze, oczywiście montując nasz moduł do sprawnego skutera, żeby nie uszkodzić przypadkiem dobrego CDI.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
42%
8%
13%
15 Komentarze
1 2
 • czak
  12 maja 2018 at 19:41

  Witam wczoraj zakupiłem skutera marki baotkan z brakiem iskry gosc powiedział ze mu znikła podczas wjazdu w kałuze co morzevbyc przyczynat

 • kamil151
  24 maja 2018 at 15:33

  zobacz czy kable od spodu przebicia nie mają bo może dolstaly gdzies pod izolacje wode i trzeba bedzie wyczyscic i zakleic

 • Piotr
  8 marca 2019 at 13:03

  ZNIKNELA MI NAGLE ISKRA W JUNAKU 903 JAKA MOZE BYC TEGO PRZYCZYNA ?

 • piotr
  18 marca 2019 at 17:43

  znikneła mi iskra yamacha rex 2002rok