Brak iskry w skuterze, motorowerze lub motocyklu: Przyczyny

Kiedy silnik nagle gaśnie i za nic nie można go uruchomić, zaczynamy szukać przyczyny. Sprawdzamy czy jest paliwo, czy bezpieczniki są całe, w końcu wykręcamy świecę. I tu okazuje się że iskra zniknęła. Co mogło to spowodować brak iskry w jednośladzie 2T/4T?

Świecę sprawdzamy wykręcając ją, przytykając do ramy lub metalowych elementów silnika i kręcąc rozrusznikiem na włączonym zapłonie.

Przede wszystkim w skuterach zasilanych gaźnikiem, mogła się zwyczajnie zalać. Raz zalana świeca najczęściej nie nadaje się do ponownego użycia. Można ją co prawda spróbować wyczyścić, niemniej należy oswoić się z myślą o kupnie nowej.

Jeśli jednak po założeniu nowej świecy problem nie ustąpił, trzeba szukać dalej. Kolejną kwestią są bezpieczniki, w chińskich skuterach są zazwyczaj dwa. Jeden przy akumulatorze, drugi przy alarmie – jeśli skuter takowy ma. Jeśli oba są ok., przyczyną może być sam alarm. Najlepiej obejść obwód po uprzednim zorientowaniu się które kable połączyć i spróbować kręcić silnikiem ze zmasowioną świecą ponownie. Przy okazji warto wymienić od razu przewód wysokiego napięcia i fajkę świecy – te rzeczy są tanie, a psują się często.

Uszkodzić mogła się cewka zapłonowa. Ciężko zdiagnozować ją w pełni w warunkach domowych, niemniej można sprawdzić jej oporność zgodnie z danymi skutera. Najczęściej będzie to 0,6 Ohma, ale lepiej dotrzeć do danych serwisowych.

Jedną z ostatnich rzeczy jest moduł zapłonowy. Samemu nie jesteśmy w stanie go sprawdzić. Najlepiej podmienić go w takim samym skuterze, oczywiście montując nasz moduł do sprawnego skutera, żeby nie uszkodzić przypadkiem dobrego CDI.

[trending]

 

Andrzej Zaborowski

Redaktor serwisu Skuterowo.com

Inne publikacje na ten temat:

16 opinii

 1. \”Raz zalana świeca najczęściej nie nadaje się do ponownego użycia\” Tyle mi wystarczy..
  Powiedział jasiu mądry wiedzą z książki bez praktyki a wystarczy 2min nad palnikiem kuchenki gazowej i świeca jak nowa.

 2. Dodam, że – w zależności od modelu – przyczyną braku iskry może być także…. niechcący odsunięta boczna nóżka lub uszkodzony w niej wyłącznik zapłonu. Skutecznie potrafi ogłupić właściciela jeśli na to nie zwróci uwagi.

 3. dobrze że napisał że raz zalana świeca nie nadaje sie do użycia. Powinien chyba sprawe nagłośnić bo użytkownicy dwutaktów od lat 60-tych tego nie wiedzą i z powodzeniem zalane świecie przecierają ścierką i jadą dalej 4000 km.
  Chyba że to dotyczy nowego rodzaju świec- świec gąbkowych. Ta nasiąkają.
  Bosz…naprawdę nikt nie sprawdza merytorycznie tych publikacji na stronie głównej?

 4. Mam problem ze znalezienie iskry wyjąłem silnik do remontu i kupiłem 2 skuter bez silnika wsadziłem do niego i nie mam iskry jak kręcę zaplonem nie ma jak puszczam niekiedy się pokaże 2/3 co może być przyczynom wymieniony nowy iskrownik magneto świeca. Cewka i moduł jest sprawny proszę o pomoc.

  1. Mam to samo nowy iskrownik zakupiłem przekaźnik cewke i nadal brak iskry skuter 4t 50 blokada nuzki 2 kable złoczone i nadal brak iskry jaki jest tego powód bezpieczniki całe kierownowskazy działają

 5. Przeswietlilem swojego zippa i na dzien dobry usterka wyeliminowana, odpieta kostka alarmu, do tego urwal sie kabel masowy, po wpieciu kostki i zarobieniu kabla masowego, powrocila iskra. Dzieki za wskazowki.

 6. Mam to samo nowy iskrownik zakupiłem przekaźnik cewke i nadal brak iskry skuter 4t 50 blokada nuzki 2 kable złoczone i nadal brak iskry jaki jest tego powód bezpieczniki całe kierownowskazy działają

 7. Mam to samo nowy iskrownik zakupiłem przekaźnik cewke i nadal brak iskry skuter 4t 50 blokada nuzki 2 kable złoczone i nadal brak iskry jaki jest tego powód bezpieczniki całe kierownowskazy działają

 8. Witam wczoraj zakupiłem skutera marki baotkan z brakiem iskry gosc powiedział ze mu znikła podczas wjazdu w kałuze co morzevbyc przyczynat

 9. zobacz czy kable od spodu przebicia nie mają bo może dolstaly gdzies pod izolacje wode i trzeba bedzie wyczyscic i zakleic

 10. witam mam ogara 202 i mianowicie
  podczas jazdy wybuchł regulator napięcia i oczywiście przepaliło żarówki
  regulator napięcia kupiłem nowy włożyłem żarówki też zostały wymienione
  motor odpalił pojechałem nim do pracy s powrotem pojechałem do brata niestety już nie dojechałem do domu przyczyna brak iskry ładowania akumulatora tylko światło postojowe mruga przy kopniaku co morze być przyczyną proszę o pomoc bo już sprawdziłem wszystko cewki miernikiem wszystkie kable i nic a routera kupiłem rok temu z fabryki rok 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button