Aktualnie czytasz:
Brak iskry w skuterze, motorowerze lub motocyklu: Przyczyny

Kiedy silnik nagle gaśnie i za nic nie można go uruchomić, zaczynamy szukać przyczyny. Sprawdzamy czy jest paliwo, czy bezpieczniki są całe, w końcu wykręcamy świecę. I tu okazuje się że iskra zniknęła. Co mogło to spowodować brak iskry w jednośladzie 2T/4T?

Świecę sprawdzamy wykręcając ją, przytykając do ramy lub metalowych elementów silnika i kręcąc rozrusznikiem na włączonym zapłonie.

Przede wszystkim w skuterach zasilanych gaźnikiem, mogła się zwyczajnie zalać. Raz zalana świeca najczęściej nie nadaje się do ponownego użycia. Można ją co prawda spróbować wyczyścić, niemniej należy oswoić się z myślą o kupnie nowej.

Jeśli jednak po założeniu nowej świecy problem nie ustąpił, trzeba szukać dalej. Kolejną kwestią są bezpieczniki, w chińskich skuterach są zazwyczaj dwa. Jeden przy akumulatorze, drugi przy alarmie – jeśli skuter takowy ma. Jeśli oba są ok., przyczyną może być sam alarm. Najlepiej obejść obwód po uprzednim zorientowaniu się które kable połączyć i spróbować kręcić silnikiem ze zmasowioną świecą ponownie. Przy okazji warto wymienić od razu przewód wysokiego napięcia i fajkę świecy – te rzeczy są tanie, a psują się często.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Uszkodzić mogła się cewka zapłonowa. Ciężko zdiagnozować ją w pełni w warunkach domowych, niemniej można sprawdzić jej oporność zgodnie z danymi skutera. Najczęściej będzie to 0,6 Ohma, ale lepiej dotrzeć do danych serwisowych.

Jedną z ostatnich rzeczy jest moduł zapłonowy. Samemu nie jesteśmy w stanie go sprawdzić. Najlepiej podmienić go w takim samym skuterze, oczywiście montując nasz moduł do sprawnego skutera, żeby nie uszkodzić przypadkiem dobrego CDI.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
42%
9%
13%
16 Komentarze
1 2
 • czak
  12 maja 2018 at 19:41

  Witam wczoraj zakupiłem skutera marki baotkan z brakiem iskry gosc powiedział ze mu znikła podczas wjazdu w kałuze co morzevbyc przyczynat

 • kamil151
  24 maja 2018 at 15:33

  zobacz czy kable od spodu przebicia nie mają bo może dolstaly gdzies pod izolacje wode i trzeba bedzie wyczyscic i zakleic

 • Piotr
  8 marca 2019 at 13:03

  ZNIKNELA MI NAGLE ISKRA W JUNAKU 903 JAKA MOZE BYC TEGO PRZYCZYNA ?

 • piotr
  18 marca 2019 at 17:43

  znikneła mi iskra yamacha rex 2002rok

 • igor
  9 lutego 2020 at 18:00

  witam mam ogara 202 i mianowicie
  podczas jazdy wybuchł regulator napięcia i oczywiście przepaliło żarówki
  regulator napięcia kupiłem nowy włożyłem żarówki też zostały wymienione
  motor odpalił pojechałem nim do pracy s powrotem pojechałem do brata niestety już nie dojechałem do domu przyczyna brak iskry ładowania akumulatora tylko światło postojowe mruga przy kopniaku co morze być przyczyną proszę o pomoc bo już sprawdziłem wszystko cewki miernikiem wszystkie kable i nic a routera kupiłem rok temu z fabryki rok 2017