Aktualnie czytasz:
4 błędy podczas zimowania motocykla (akumulator, przepalanie, płyny, konserwacja...) #48 Social Jednoślad.pl
4

Odnośnie zimowania motocykli można pisać książki i wskazywać na liczne błędy dotyczące obsługi motocykla w tym czasie. Nie mniej jest także mitów. Dziś o 4 grzechach głównych motocyklistów popełnianych kiedy jednoślad zapada w zimowy sen.

Numerem jeden jest brak regularnego ładowania i/lub demontaż akumulatora. Kilka miesięcy w chłodzie i bez zastrzyków energii powoduje spustoszenie we wnętrzu baterii. Przez ten czas nie tylko się rozładuje, ale także może dojść do jego uszkodzenia lub stanowczego ograniczenia pojemności. Może się okazać, że najbliższy sezon będziemy musieli rozpocząć od zakupu nowego akumulatora. Lepiej zainwestować te 15-20 minut na demontaż baterii i zabranie jej do ciepłego domu.

Drugi błąd wiąże się z błędnym przeświadczeniem, że okresowe przepalanie silnika w zimie jest w stanie w czymkolwiek nam pomóc. Otóż jedynie wymuszamy niepotrzebny rozruch zimnego silnika, który przez pierwsze kilkanaście sekund będzie pracować w tych warunkach bez odpowiedniego smarowania. Przez kilka dni pomiędzy uruchomieniami silnika olej sukcesywnie ścieka do miski olejowej i zanim ponownie dotrze wszędzie tam gdzie powinien się znajdować musi minąć kilkanaście suwów jednostki. Częste uruchamianie zimnej jednostki w takich okolicznościach sprzyja szybszemu zużyciu.

Numer trzy to dylemat - zmieniać płyny przed zimowaniem czy na wiosnę? Oczywiście, że na wiosnę. Pamiętaj, że olej czy płyn hamulcowy zużywa się także kiedy motocykl stoi w garażu. Stąd bezcelowe jest ich zmienianie na pół roku przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Ostatni dziś punkt dotyczy konserwacji elementów stalowych w naszym motocyklu. Częstym błędem jest wstawianie do garażu brudnego sprzętu. Błoto i kurz akumuluje wilgoć i sprzyja powstawaniu ognisk korozji. Fajnie jest prócz kąpieli zaserwować naszemu moto SPA polegające na zabezpieczeniu elementów stalowych środkiem konserwującym. Warto przy tej okazji unikać zwykłego oleju, który na wiosnę okaże się trudny w usunięciu. Koniecznie trzeba także pamiętać o miejscu garażowania sprzętu. Nie może to być zamknięte pomieszczenie. Zadbaj o wentylowany garaż. Znacznie gorsza od zimna jest wilgoć, która szybko sieje spustoszenie.

 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

 

Jaka jest Twoja reakcja?
20%
0%
0%
 • bananu7
  13 stycznia 2017 at 14:57

  „olej czy płyn hamulcowy zużywa się także kiedy motocykl stoi w garażu”

  Nie wiem jak z płynem, ale jestem praktycznie pewien, że olej w nieruchomym silniku się *nie* zużywa. Tak samo nie zużywa się olej w beczce. Za to stary olej może powodować, wskutek zanieczyszczeń, odkładanie się w.w. oraz trawienie ważniejszych elementów.

 • kolorowy
  31 stycznia 2017 at 01:47

  To jest w ogóle problem z akumulatorami, nawet, a zwłaszcza, tymi produkowanymi poza Polską, że relatywnie często potrafią paść przed upływem gwarancji, bo były np. magazynowane albo transportowane w niewłaściwych warunkach. Paradoksalnie w aku produkowanych w Polsce (jenox itd.) takie ryzyko jest mniejsze, mniej jest ogniw na linii producent-sprzedawca, gdzie można coś zepsuć.

 • turysta_poszukiwacz
  3 lutego 2018 at 17:54

  @kolorowy
  Co do jenoxa to pamiętam, że miałem trochę mieszane uczucia właśnie na fakt produkcji w Polsce ale sumarycznie mam już go 6 sezon i nie jeden wspólny wypad w chłodniejsze strony naszego globu 🙂

 • Paweł
  24 stycznia 2019 at 13:21

  Ja jestem przekonany, że olej powinno się wymieniać właśnie przygotowując nasz jednoślad do zimowania bo stary olej będzie powodował to, że podczas zimowania będzie brała korozja całą mechanikę w silniku co jest niekorzystne dla niego. Natomiast świeży olej działa konserwująco