#TAKTRZAŻYĆ – odcinek 8 z Bartkiem Tabinem już dziś o 20:00! Dlaczego, po co i kto decyduje się na start w Rajdzie Dakar?

Wystartował w motocyklem w Rajdzie Dakar - wariat czy prawdziwy wyjadacz z potężnym talentem oraz doświadczeniem?

W skrócie
 • Widzimy się punktualnie o godzinie 20:00!
 • Gościem dzisiejszego odcinka będzie Bartek Tabin, który zadebiutował w tym roku w Rajdzie Dakar
 • Zapraszamy już dzisiaj w salonie RRMoto i przed telewizorami na kolejny odcinek #TAKTRZAŻYĆ

Emocje po dwóch spotkaniach z Lechem Potyńskim powoli już opadły, ale nie w naszym stylu byłby kolejny przestój, jeżeli po drodze nic się spontanicznie nie wydarzyło. Dzisiaj o godzinie 20:00 zadbamy o to, aby wzniecić kurz będący nieodłączną częścią Rajdu Dakar i zapytać się tegorocznego debiutanta o wszystkie najciekawsze moment, a także całą wyścigowa otoczkę. Będzie się działo!

Jestem przekonany, że nie ma osoby, która nie kojarzy kultowego Rajdu Dakar (wcześniej Paryż-Dakar), gdzie co roku zawodnicy zmagają się z niesamowicie wymagającą trasą. Początków tego rajdu powinniśmy szukać w 1977 roku, gdy Francuz Thierry Sabine zgubił się na pustyni podczas wyścigu Abidżan-Nicea. Otaczający go wszechobecny piach zrobił na nim potężne wrażenie, a w głowie natychmiast narodził się pomysł o zorganizowaniu własnej imprezy. W 1979 roku odbyła się pierwsze edycja z Paryża do Dakaru w Senegalu, ale zarówno lokalizacja mety, jak i startu często zmieniała się ze względu na zawirowania polityczne. Finalnie po raz ostatni Rajd Paryż-Dakar w pierwotnej formie odbył się w 2001 roku.

Na trasie najtrudniejszego rajdu na świecie zawsze mamy okazję kibicować Polakom, którzy startują obecnie w każdej klasie. Tegorocznym debiutantem na motocyklu był pochodzący z Nowej Rudy Bartek Tabin, który zajął 55. miejsce, a dziś będzie gościem naszego cotygodniowego programu #TAKTRZAŻYĆ.

Najważniejsze informacje:

 1. Gościem dzisiejszego odcinka będzie Bartek Tabin, który w tym roku po raz pierwszy wystartował w Rajdzie Dakar.
 2. Motocyklista z Nowej Rudy jechał w barwach czesko-słowackiego zespołu Jantar Team.
 3. Czy Rajd Dakar jest dla wariatów? O tym dlaczego, kto i po co staje na starcie najtrudniejszego wyścigu na świecie – startujemy dziś o godzinie 20:00!

Przeczytaj również:

O tym jak Maluch zabił polski motocyklizm – Lech Potyński w Tak Trza Żyć

Bartek Tabin – tegoroczny debiutant Rajdu Dakar

Rajd Dakar od samego początku owiany jest potężną dawką najróżniejszych historii i mitów, ale dzisiejszy gość studia w salonie RRMoto w Warszawie przy ulicy Sójki 37 opowie nam o wszystkich najdrobniejszych szczegółach, o których jeszcze nie mieliście okazji usłyszeć. Bartek Tabin w tegorocznej, 46. już edycji, stanął na starcie w Al-Ula w Arabii Saudyjskiej, aby przejechać z jednego wybrzeża Bliskiego Wschodu na drugie, przez pustynie, góry i zdradliwe wydmy. Dystans liczył łącznie 7891 km z czego 4727 km to odcinki specjalne.

Porozmawiamy zarówno o przygotowaniach, ale także o tym, czy Rajd Dakar jest jedynie zachcianką dla bogatych, czy może prawdziwym poligonem doświadczalnym, na którym poradzą sobie jedynie najlepsi. Nie zabraknie oczywiście pytań o treningi, a także finanse, które są nieodłącznym elementem uprawiania każdej dyscypliny sportu. Postaramy się dotrzeć do bardzo ciekawych informacji na temat samego rajdu, wymagań, noclegów, napraw i trudów, które spotykają Cię na każdym kilometrze. Mamy ogromną nadzieje, że Bartkowi uda się wytłumaczyć sposób działania i przede wszystkim odczytywania roadbook’a. Nie zabraknie również waszych pytań, które będziecie mogli zadawać osobiście, ale również online podczas transmisji na YouTube. Przypominamy – zaczynamy dziś punktualnie o godzinie 20:00!

Poprzedni odcinek z Lechem Potyńskim – o motoryzacji z PRL i mediach motocyklowych w Polsce

Zwykły człowiek, tylko trochę starszy – tak o sobie mówi Lech Potyński, którego przygoda z motocyklami rozpoczęła się w latach 70. ubiegłego wieku, gdzie w garażu do wyboru miał karykaturalnie wyglądającego trójkołowego Messerschmitta lub Komara trójkę. Początki nie były łatwe, ale jazda jednośladem z maksymalnie nieprecyzyjną skrzynią biegów w ręcznej manetce nauczyła go solidnych podstaw, a pasja rozwijała się z każdym kolejnym przejechanym kilometrem. Na początku lat 90. rodzi się prawdziwa zajawka, a w kompleksie garaży przy ulicy Perzyńskiego we Wrocławiu Erwin Gorczyca, Krzysiek Wydrzycki, Robert Więckiewicz i Lech Potyński reperując NSU 501 OSL już wiedzą, że polscy motocykliści są głodni nowinek ze świata dwóch kółek. Kilka lat później wspomniana wcześniej czwórka pisze artykuły, a następnie składa pierwsze egzemplarze magazynu “Świat motocykli”, dając początek pięknej historii, która trwa do dziś.

Jedno spotkanie z Lechem było absolutnie za krótkie, aby zaspokoić naszą oraz waszą ciekawość, a natłok pytań i ogromne zainteresowanie naszych widzów sprawiło, że spotkaliśmy się także drugi raz, aby dokończyć wszystkie rozpoczęte tematy. Tych do rozmów było akurat sporo, dlatego koniecznie musicie nadrobić dwie poprzednie emisje, aby dowiedzieć się dlaczego “Maluch” zabił polski motocyklizm i dlaczego tak bardzo narzekamy na pojazdy rodzimej produkcji w PRL? Było arcyciekawie.

ODCINEK 1 z Lechem Potyńskim – ojciec polskiego motocyklizmu o lokalnej motoryzacji i mediach motocyklowych

#TAKTRZAŻYĆ

#TAKTRZAŻYĆ to zupełnie nowa seria, której jeszcze w Polsce nie było. Przygotowaliśmy dla was cotygodniowy cykl spotkań z wyjątkowymi osobami, których gościć będziemy w naszym studio live w RRMoto w Warszawie przy ulicy Sójki 37. Tam spotykać się będziemy w każdy czwartek o godzinie 20:00, aby wspólnie porozmawiać na tematy zarówno motocyklowe, jak i te, które niekoniecznie mogą ich dotyczyć. Sami zauważycie jednak pewną zależność, że każdy gość będzie miał dla was garść naprawdę genialnych informacji, które z pewnością wykorzystacie zarówno w życiu codziennym, jak i przemierzając kilometry waszym jednośladem.

Garść informacji o programie #TAKTRZAŻYĆ:

 • KIEDY? Każdy czwartek o godzinie 20:00 (z wyjątkami)
 • GDZIE? RRMoto w Warszawie przy ulicy Sójki 37
 • DLA KOGO? Dla wszystkich chętnych
 • W JAKIEJ FORMIE? Live z udziałem publiczności
 • TRANSMISJA? YouTube – Jednoślad.pl: Motocykle i Skutery
 • KTO POPROWADZI? Tobiasz Kukieła i Piotr Ganczarski
 • KTO BĘDZIE GOŚCIEM? Lista jest długa i zawiera fantastyczne osoby – nie pożałujecie

LINK DO NASZEGO YOUTUBE

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button