Aktualnie czytasz:
Naprawa zatartego cylindra w skuterze lub motorowerze 2T
16

Zatarcie cylindra to bardzo przykra sprawa dla każego juzera skuterów. W czterosuwie jest z tym większy problem, bo zazwyczaj do wymiany, poza tłokiem i cylindrem, jest głowica z wałkiem i zaworami. W dwusowowych silnikach nie ma na szczęście dramatu. Od czego zacząć?

Przede wszystkim od diagnozy problemu. Zatacierający się skuter na chwilę przed śmiercią zaczyna pracować wyraźnie lepiej niż podczas normalnej jazdy – wzrasta moc, ale za chwilę zatrzymujemy się w szczerym polu. Kiedy już jesteśmy pewni, że do wymiany jest „góra” silnika, możemy przystąpić do pracy.

Zależnie od modelu skutera, do odkręcenia mamy połacie plastiku, zaczynając od schowka pod siedzeniem a kończąc na osłonach cylindra doprowadzających powietrze z wentylatora. Kiedy uzyskamy swobodny dostęp do silnika, przystępujemy do właściwej pracy. Odkręcamy świecę, potem cztery śruby trzymające głowicę. Po zdjęciu cylindra naszym oczom ukazuje się piękny widok podtopionego tłoka. W dwusuwach zazwyczaj nie ma potrzeby wymiany wału, który jest łożyskowany tocznie, zarówno na czopach jak stopie i główce korbowodu. Jeśli na korbowodzie nie ma śladów przebarwień i przytarć, możemy zostawić ten element w spokoju. Cienkim śrubokrętem zdejmujemy jedną zawleczkę sworznia, po czym z drugiej strony wysuwamy go.

Na nowy tłok zakładmy pierścienie – przy odrobinie wprawy można zrobić to palcami. Trzeba pamiętać żeby wycięcia na nich pokrywały się z trzpieniami na tłoku. Tłoka nie smarujemy olejem, ułatwi to dotarcie. Z jednej strony od razu zakładamy zawleczkę, uważając żeby nie zgnieść jej za mocno – pomocne w tym będą cienkie kombinerki. Nowe łożysko igiełkowe smarujemy olejem – zanim po odpaleniu, zanim olej dotrze w to miejsce mija trochę czasu. Na blok silnika wypada dać nową uszczlekę.  Przygotowany tlok montujemy na korbowód, wciskamy sworzeń i zakładamy zawleczkę z drugiej strony. Zakładając cylinder trzeba wykazać się sporą delikatnością – pierścienie tłokowe, żeby ich nie połamać, dobrze jest lekko ścisnąć palcami powoli nasuwając cylinder. Potem już tylko nowa uszczelka pod głowicę, głowica i możemy dokręcać. Przydatny jest klucz dynamometryczny, zazwyczaj ustawiony na 24 Nm. Tyle wystarczy żeby solidnie dokręcić nakrętki.

 
Czytaj
REKLAMA

ZONTES: Odkryj nowości w segmencie 310

Futurystyczny design i najlepsze wyposażenie w klasie. System bezkluczykowy, wyświetlacz TFT, full LED. Do tego imponujące osiągi i jakość wyrażana każdym detalem.Poznaj nową markę ZONTES. Wkrótce w salonach.

Zanim odpalimy skuter, trzeba sprawdzić dlaczego się zatarł. Zdejmujemy przewód doprowadzący olej do gaźnika i kręcimy rozrusznikiem z przerwami kilanaście razy. Jeśli w na końcu rurki nie pojawia się olej, pompa olejowa jest do wymiany lub odpowietrzenia. Jeśli wszystko jest w porządku, wkręcamy spowrotem świecę, dla pewności dodając trochę oleju do benzyny i możemy dalej cieszyć się jazdą naszym ulubionym skuterem.

O sprawdzaniu pompy oleju w skuterach dwusuwowych przeczytacie wkrótce w Skuterowo.com.

 
Czytaj
REKLAMA

-10% na wszystko. Dostawa w 24h bez wychodzenia z domu

Ponad 30 000 części w Sklep Jednoślad.pl z rabatem 10% przy użyciu kodu K8GI6-Q1DVC-4OJH3. Darmowa dostawa od 290 złotych i ekspresowa realizacja z bezpłatnym zwrotem.

[nggallery id=108]

Jaka jest Twoja reakcja?
13%
9%
13%
16 Komentarze
1 2
 • Zdjęcie profilowe Kisiu1981
  24 lipca 2012 at 20:03

  U mnie po ostatnim remoncie znów poszły pierścienie. Jutro mam zamiar je zmienić. Cylinder nie nosi nawet jakichśtam śladów zużycia, ma nawet jeszcze wyżłobienia z honowania. Mogę założyć nowe pierścienie na używany 500 km tłok i cylinder? Który pierścień powinien być u gory i jak je rozróżnić?

 • Zdjęcie profilowe Pietro
  24 lipca 2012 at 21:10

  MichalW racja! Co do luzów tłok-cylinder, powiem więcej -niektóre modele MZ-etek ten luz powinny mieć o wartości 0,03mm i jak tu nie posmarować tłoka olejem podczas montażu? 😉
  Kisiu możesz założyć nowe pierścienie na używany tłok.

 • Zdjęcie profilowe Kisiu1981
  24 lipca 2012 at 21:58

  No to dobrze, Pietro. Cieszy mnie to bardzo. Kupiłem i założyłem takie coś:

  http://sklep.motor-land.com.pl/p-4156-cylinder-cpi-keeway-a-c-40mm/

  i po 500 km nie ma już pierścieni. Albo są tak złej jakości, albo zostały źle założone, albo przepałowałem. Olej Castrol Power1 Racing.

  Teraz kupiłem pierścienie oryginalne do Zippa Quantuma za 12 zł w Skuterlandzie i je założę.

  Jakby człowiek pomyślał trochę lub wiedział więcej to zostawiłby wyczyszczony oryginalny cylinder i kupiłby tłok Meteora z pierścieniami. Koszt ten sam, a nerwów byłoby mniej. A teraz jeszcze zmieniałem pasek i rolki więc znów wydatki, a dziś żona dowiedziała się o pierścieniach i jest zła… W sumie się jej nie dziwię.

 • Zdjęcie profilowe Kisiu1981
  24 lipca 2012 at 22:14

  A starczyło kupić i założyć to:

  http://sklep.motor-land.com.pl/p-5805-tlok-meteor-cpi—keeway–40-00–z-oknami/

  albo nawet to:

  http://sklep.motor-land.com.pl/p-15818-tlok-power-force-cpi-keeway-40-00mm/

  i byłoby git, a tak to szkoda kasy i nerwów oraz czasu na rozbieranie i zastanawianie się nad jakością chińskich materiałów.

 • Zdjęcie profilowe krzysxxx
  4 listopada 2012 at 16:38

  witam mam problem bo kapie mi olej z tłumika i nie wiem czego to jest przyczyna? bo odłaczylem dozownik a to nadal kapie czy to wina jes cylidra glowicy czy tloczka ? czy to przez to tak leci olej

 • Zdjęcie profilowe Kisiu1981
  8 grudnia 2012 at 22:40

  Jeśli używasz, Krzyśku, oleju syntetycznego to przejdź na półsyntetyk, a jeśli półsyntetycznego to na mineralny i to do remontu powinno załatwić sprawę.