Konserwacja skutera i motocykla: Jak myć, czym myć?

Wielu początkujących użytkowników skuterów po jakimś tygodniu jazdy z zatrwożeniem stwierdza iż ich pojazd nie jest już taki piękny jak jeszcze kilka dni temu, a to za sprawą warstwy brudu pokrywającej szczególnie silnik oraz dolne części nadwozia. I tu pojawia się pytanie – jak myć i czym myć?

Dla nich napisałem ten może i banalny, ale przydatny poradnik. Jak utrzymać skuter w należytej czystości. Ja swoją Incę Sprint myję około co tydzień (jak mało jeździłem, a pogoda była dobra to czasami nawet co 3). W tym celu wprowadzam ją do ogródka w zacienione miejsce z dostępem do szlaucha. Wstępnie spłukuję cały skuter (nie należy się wcale bać polewania skutera, ale oczywiście staramy się nie lać na hamulce czy elektrykę). Tym sposobem usuniemy pierwszy brud. Następnie biorę małe wiaderko do którego nalewam ok. litra ciepłej wody i trochę szamponu samochodowego (najtańszy za 3 zl z marketu). Do tego biorę dwustronny zmywak kuchenny i jego szorstką stroną myję felgi, silnik po czym to wszystko spłukuję wodą. Tu ważna uwaga – po myciu silnika uruchamiamy go na jakąś minutę, aby w miarę wyprzeć wodę która dostała się np. pod dmuchawę. Następnie miękką stroną myjemy plastiki po czym obficie spłukujemy wodą.

Tu mycie warto podzielić na dwa etapy – przód i tył pojazdu. Potem jeszcze raz odpalamy silnik na minutę i idziemy na jakieś 30 minut zająć sie czym innym aby skuter sobie wysechł. Jeśli mamy ciemny lakier to mogą się pojawić śłady po kroplach wody – usuwamy je suchą szmatką. Potem opcjonalnie możemy prysnąć czarne plastiki Plakiem i wypolerować lakier. Do tego przyda się pasta K2 Tempo (ok. 7 zł) której sposobu użycia nie opisuję – wszystko na opakowaniu. Jeśli już jesteśmy przy skuterze warto zrobić podstawowy przegląd – sprawdzamy działanie wszystkich świateł, dokręcenie śrub dostępnych z wierzchu, poziom oleju, płynu hamulcowego oraz ciśnienie w oponach. Następnie, jeśli skuter jest już suchy zakładamy kask i jedziemy na krótką przejażdżkę (1 km całkowicie starczy) podczas której kilkakrotnie ostro hamujemy oby osuszyć hamulce. Potem już tylko wstawiamy skuter do garażu i cieszymy się, że znowu wygląda jak nowy.  Uwaga! Zgodnie z polskim prawem mycie pojazdu przy uzyciu detergentów w miejscu do tego nie przeznaczonym jest zakazane!

Czytaj dalej

Inne publikacje na ten temat:

9 opinii

 1. odradzam paste polerska tempo poniewaz jest to pasta lekkoscierna zawczyczaj stosuje sie ja do usuwania zarysowan na lakierze samochodowym a nie do upiekszania lakieru

 2. Generalnie zakaz dotyczy osiedli mieszkaniowych, a jak ktoś ma dom, działkę itp. to „wolnoć Tomku w swoim domku” ;). Jak ludzie nie są wścibscy i wredni to na straż miejską nie zadzwonią, ja dwa lata myłem skutery na podwórku i nikt nie nakablował.

  Co do polerki to z firmy K2 jest dobry Balsam – coś jak wosk, ale w aerozolu. Nakłada się szybko, poleruje też szybko, a efekt lepszy niż po wosku samochodowym, wiem bo testowałem oba ;). A pastę jak kolega wyżej pisze warto zastosować, ale do polerowania rantów felg ;).

 3. ja włączam skuta i pryskam myjką pod ciśnieniem, na raze styka. Pedantem nie jestem ale jak brudu za grubo to trzeba go zmyć.

 4. A silnik rzeczywiście trzeba myć? W instrukcji napisano, żeby unikać polewania wodą silnika. Jak prosto i skutecznie myć silnik? I w jakim celu?

 5. A co do mycia silnika to można tam lać wodę?? Chodzi mi oto, że jest strasznie brudny tam koło tylnej części silnika (lewa tylna część przekładni od strony wariatora)

 6. silnik można normalnie myć wodą. W instrukcji ten zapis jest po to, aby nie lać wody na gorący silnik, bo elementy stalowe mogą ulec zniszczeniu od punktowej nagłej zmiany temperatury, poprzez rozszeżalność cieplną jak polejesz gorący cylinder zimną wodą, to może się skrzywić lub pęknąć. Jak silnik jest zimny można go myć.

 7. Nigdy tak nie myjcie sprzętu:
  – K2 Tempo to pasta ścierna >>zamiast użyj wosku samochodowego,
  – Szorstka strona zmywaka może zetrzeć lakier>> kup dużą miękka gąbkę samochodową (4-5zł) i często płucz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button