Ile mamy czasu na przerejestrowanie używanego skutera czy motocykla?

Jeśli kupiłeś używany skuter, motorower albo motocykl musisz go przerejestrować, to oczywiste. Jednak nie każdy wie ile ustawodawca daje na to czasu. Na skutek tego wielu dokonuje tej formalności dopiero wtedy, kiedy trzeba odnowić polisę OC.

Zgodnie z art. 78 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczajacym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu, zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym. Jednak to martwe prawo. Dlaczego? Bowiem za niedotrzymanie tego terminu, (spóźnienie się z przerejestrowaniem) w chwili obecnej kary nie są przewidziane.

Teoretycznie nawet w przypadku kontroli policyjnej nic nam nie grozi. Jedynie możemy otrzymać pouczenie. Na wszelki wypadek w takiej sytuacji warto wozić też ze sobą umowę kupna – sprzedaży. O poinformowaniu o zmianie właściciela pojazdy “można” zapomnieć i nic nam za to teoretycznie nie grozi.  Jednak nie możemy zwlekać z odprowadzeniem podatku PCC3 od umów cywilno-prawnych. Mamy na to 14 dni. W przeciwnym razie grozi nam mandat skarbowy, nałożony przez nasz Urząd Skarbowy.

Inną kwestią jest ubezpieczenie. Przez przypadek możemy zostać pozbawieni ubezpieczenia OC. Wystarczy, że poprzedni właściciel wypowie polisę, a nas o tym nie poinformuje. Wówczas w razie kontroli, albo wypadku grozi nam mnóstwo nieprzyjemności.

Ania Grzelak

Kobieta o nietypowej pasji. Mając trzynastkę na karku jeździła klasycznym Simsonem. W wieku 18 lat kupiła pierwsze 650 ccm. Jej garaż to cały przekrój segmentów od małego skutera, przez maxi Burgman po klasycznego nakeda.

Inne publikacje na ten temat:

3 opinii

  1. Jeżeli w dniu sprzedaży poprzedni właściciel ma ważną polisę OC, to później nie może jej już wypowiedzieć, gdyż “przechodzi” ona na nabywcę. Polisa zachowuje ważność do dnia wskazanego u umowie, chyba, że nowy właściciel wcześniej złoży wypowiedzenie.

  2. Z tym pouczeniem przez policję przy braku zmiany właściciela w dowodzie to też tak od czapy
    Policja nie będzie o niczym pouczać, bo nie wie o transakcji, a nie ma prawa zabraniającego poruszania się czyimś pojazdem o ile jest to za zgodą właściciela (osoby w dowodzie), w innym wypadku posiadacze samochodów służbowych non-stop by byli pouczani.
    Policja co najwyżej przy takiej rozbieżności danych sprawdzi czy pojazd nie był kradziony.

    1. A co nam grozi jesli kupilśmy pojazd sprowadzony z zagranicy z Włoch , od osoby w Polsce na fakturę który nie jest zarejstorowany w Polsce. i zrobimy to po upływie 30 dni po pół roku np.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button