Aktualnie czytasz:
Gaźnik: Nieprawidłowy skład mieszanki - jakie są objawy złej regulacji gaźnika?
0

Generalna zasada jest taka - gaźnika nie regulujemy bez potrzeby i nie poprawiamy prawidłowych jego nastaw. Jest dobrze? To nie ruszaj. Jeśli jednak czujemy, że nasz motocykl albo skuter zachowuje się inaczej niż zwykle wtedy interweniujmy. Jakie są objawy złej mieszanki i źle wyregulowanego gaźnika?

Nim jednak odpowiem na zadane pytanie, udzielę rady - opisanym sytuacjom nie zawsze winny będzie gaźnik. Genezą problemów często jest zaniedbanie interwału wymiany filtrów, zły stan świec czy układu zaworowego. Dlatego ważny jest regularny i fachowy serwis.

1. Jednoślad nie odpala na zimno, albo robi to z wielkim trudem. Zły (ubogi) skład mieszanki bardzo często wręcz uniemożliwia uruchomienie motocykla. Winne są nieprawidłowe proporcje paliwa względem powietrza. Zimny silnik potrzebuje bardzo wzbogaconej mieszanki. Między innymi z tego względu włącza się ssanie.

2. Motocykl odpala, jednak co chwilę gaśnie, aż w końcu nie daje się uruchomić. Może się okazać, że mamy do czynienia z odwrotną sytuacją - gaźnik podaje za dużo paliwa względem powietrza. Popularnie określa się to jako "zalewanie świecy". Diagnoza  jest prosta - wykręcamy ją i sprawdzamy kolor. Jak to zrobić? Oto nasz poradnik.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

3. Silnik naszego motocykla "przerywa", zwłaszcza na wysokich obrotach. Pierwsze sprawdź czy nie jedziesz na ssaniu. Nie śmiej się, wielokrotnie spotkałem się z takimi przypadkami. Mistrzem był znajomy, który nie wiedząc gdzie znajduje się dźwignia ssania jeździł cały czas na wzbogaconej mieszance.

Jednak jeśli masz pewność, że w powyższej kwestii wszystko jest ok, wówczas warto zastanowić się czy do komory spalania nie trafia za dużo paliwa. Tu znów pomoże diagnoza poprzez weryfikację koloru świecy.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

4. Zwiększone, bądź zmniejszone spalanie. Jeśli zauważyłeś anomalie, a Twój sposób traktowania manetki gazu nie uległ zmianie to wiedz, że coś się dzieje. Równocześnie możesz doświadczyć pogorszenia się osiągów silnika.

5. Za wysokie, albo za niskie obroty - to najczęstsza przypadłość, która jednocześnie jest najprostsza do wyeliminowania. Wystarczy jedynie dobrać się do śrubki regulacji dyszy wolnych obrotów. 

Jaka jest Twoja reakcja?
21%
14%
7%