Fotoradary 2021: Uwaga! 30 nowych punktów na mapie fotoradarów w Polsce i 11 nowych pojazdów wyposażonych w mobilne urządzenia rejestrujące!

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) ogłosiło przetarg na kolejne 30 fotoradarów, które mają zostać rozlokowane w 18 polskich miastach. Ma to być sprzęt monitorujący wjazd pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle. To jednak nie koniec. Do stacjonarnych automatów ma dołączyć 11 pojazdów, które będą wyposażone w mobilne urządzenia rejestrujące. Gdzie pojawią się nowe fotopułapki?

Warszawa, Łódź i Poznań, ale także mniejsze miasta jak Ruda Śląska czy Płock, to jedne z tych miast, w których pojawią się nowe fotoradary. Trafią one na wskazane przez Instytut Transportu Samochodowego skrzyżowania, na których według analiz bezpieczeństwa ruchu drogowego, najczęściej dochodzi do łamania przepisów i stwarzania niebezpiecznych sytuacji. Canard udostępnił spejcalnie przygotowaną mapę miast oraz konkretnych skrzyżowań, na których mają zostać zainstalowane nowe fotoradary.

Została także przygotowana tzw. lista rezerwowa kolejnych miejsc o podwyższonym współczynniku dokonywanych wykroczeń.

Obecnie trwa procedura przetargowa mająca wyłonić dostawców i instalatorów dla urządzeń korzystających z tzw. wideodetekcji. Proces instalacji ma się odbyć bez ingerencji w nawierzchnię drogi.

Prawo drogowe 2021: Koniec z jazdą na zderzaku!

Urządzenia mają za zadanie wykrywać fakt wjechania pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, śledzić tor jazdy przez skrzyżowanie oraz zbierać niezbędną dokumentację popełnionego wykroczenia wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, a także okoliczności zdarzenia (numer rejestracyjny pojazdu, czas i miejsce zdarzenia i czas jaki upłynął pomiędzy wjazdem na skrzyżowanie a zapaleniem się światła czerwonego.
CANARD/Mobilne urządzenie rejestrujące
Po zakończeniu etapu rozbudowy monitoringu, CANRD będzie mógł prowadzić kontrolę ruchu na 50 skrzyżowaniach w Polsce. Obecnie monitoringiem objętych jest 20 krzyżówek.

Do stacjonarnych instalacji ma dołączyć także 11 mobilnych, zainstalowanych w 11 dodatkowych pojazdach floty CANARD. Te pojazdy mają być wykorzystywane m.in. w miejscach, gdzie obecnie nie ma infrastrukturalnej możliwości instalacji stacjonarnych urządzeń monitorujących.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button