Czy nieletni może kupić i zarejestrować skuter/motorower 50 ccm?

Nie masz ukończonych osiemnastu lat, jedynym Twoim dokumentem jest legitymacja szkolna. Czy w takiej sytuacji jesteś w stanie kupić i zarejestrować np. nowy skuter czy motorower? Skuterowo.com odpowiada dziś na to pytanie.

Teoretycznie jest to możliwe, acz nieco skomplikowane. Posiadać bowiem musisz dowód osobisty, bądź urzędowe potwierdzenie zameldowania oraz zgodę rodzica/opiekuna ustawowego na dokonanie zarówno zakupu jak i rejestracji. To elementy niezbędne do rozpoczęcia całej procedury. Rodzi to pewne komplikacje związane ze zdobyciem wszystkich powyższych dokumentów.

W związku z tym nieco bardziej optymalne wydaje się zarejestrowanie pojazdu na rodzica, najlepiej wybrać kogoś, kto nie posiada prawa jazdy i nie opłaca składek OC za inne pojazdy? Dlaczego? Wyjaśniamy.

Po pierwsze rejestrując pojazd na rodzica omijasz szerokim łukiem urzędy w których musisz wyrobić dowód osobisty czy zapłacić za zaświadczenie o zameldowaniu.
Po drugie nie będzie konieczne spisywanie zgody opiekuna na wszystkie te formalności.
Po trzecie – osoba sprzedająca nam pojazd chętniej spojrzy na nas kiedy będzie miała w dokumentach umowy kupna – sprzedaży do czynienia z kimś dorosłym, bo to po prostu jest dużo prostsze i nie rodzi komplikacji.
Po ostatnie, odnośnie polisy. Lepiej wybrać osobę pełnoletnią nie opłacającą składek OC. Owszem ubezpieczenie skutera/motoroweru będzie nieco droższe, ale w razie jakichkolwiek problemów rodzic nie straci np. 60% zniżek na samochód. To wszystko w myśl zasady – lepiej zapłacić za ubezpieczenie jednośladu 50 zł więcej, niż za samochód rodzica dodatkowe 500 zł za OC w przypadku „odcięcia” zniżek na skutek Twojej kolizji na motorowerze.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Czytaj dalej

Ania Grzelak

Kobieta o nietypowej pasji. Mając trzynastkę na karku jeździła klasycznym Simsonem. W wieku 18 lat kupiła pierwsze 650 ccm. Jej garaż to cały przekrój segmentów od małego skutera, przez maxi Burgman po klasycznego nakeda.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button