BMW R 1250 RT 2021: Radar, multimedia i inne wodotryski. Ten motocykl robi wrażenie!

W skrócie
  • BMW R 1250 RT: Komfortowa turystyka motocyklowa w nowoczesnym wydaniu
  • Aktywny tempomat, multimedia i schowek na telefon z bezprzewodową ładowarką i chłodzeniem
  • Nowe BMW R 1250 RT już 6 marca w polskich salonach

Nowe BMW R 1250 RT to pierwszy seryjny motocykl wyposażony w system radarowy do sterowania aktywnym tempomatem. To także synonim komfortowej podróży w królewskim wymiarze, której nie brak sportowej dynamiki. Co zmieniono w najnowszej odsłonie BMW Reise-Touring?

BMW R 1250 RT 2021 to pierwszy z dwucylindrowych turystyków BMW, który zrobił na mnie tak duże wrażenie pod względem stylistyki. Szanuję motocykle turystyczne i potrafię docenić ich funkcjonalne walory. Jednak duże podróżne maszyny bardzo często wyglądają w pewien sposób pokracznie. Najnowsza odsłona modelu RT wygląda jak całkowicie nowa jakość pod względem proporcji i estetyki. Ten niemały motocykl po prostu potrafi cieszyć oko. Nadwozie modelu R 1250 RT zostało nakreślone znacznie bardziej dynamiczną kreską niż miało to miejsce w poprzednich wersjach. Już nie jest tak dostojnie (dla niektórych nawet przesadnie dostojnie). Teraz jest znacznie bardziej ciekawie, nawet sportowo, choć nadal bardzo elegancko. Różnica polega przede wszystkim na przedniej owiewce. Jej nisko opadającym kształcie i zastosowaniu znacznie mniejszych i optycznie „przymrużonych” świateł w technologii full-LED. Linia owiewki, patrząc z boku, nadal wystaje daleko poza oś przedniego koła. To z koeli sprawia, że nowe RT wygląda trochę jak duży kocur przyczajony do skoku. Technicy prezentujący nowe wcielenie modelu RT podkreślają, że nie tylko wygląd, ale także właściwości aerodynamiczne nowej osłony zostały zmodernizowane. Redukcja turbulencji wokół kierowcy ma być wyraźnie odczuwalna. Nowa przednia osłona jest też zakreślona niżej, co zwiększa widoczność, zwłaszcza przedmiotów znajdujących się w pobliżu i tuż przed przednim kołem motocykla.
BMW R 1250 RT 2021

Nowa owiewka wygląda bardziej zgrabnie i to pomimo wkomponowania w jej nos płytki sensora radarowego, który dostępny jest w modelu RT jako dodatkowe wyposażenie dla systemu aktywnego i dynamicznego tempomatu. Tym samym BMW zostało pierwszym producentem motocykli, który zaprezentował seryjny motocykl wyposażony w radarową technologię. Wśród rozbudowanej elektroniki nie zabrakło dynamicznej kontroli trakcji, a także ABS-u z trybem Pro – obydwa systemy są teraz na liście wyposażenia standardowego najnowszego wcielenia BMW R 1250 RT. To samo tyczy się błyskającego światła stop, w przypadku dynamicznych opóźnień, a także automatycznie włączających się świateł awaryjnych podczas nagłego zatrzymania pojazdu. Do dyspozycji ridera są teraz trzy standardowe tryby jazdy. Są to Road, Rain, oraz nowy tryb Eco, który wykorzystuje system zmiennych faz rozrządu ShiftCam w specjalny sposób, zwiększając tym samym  zasięg motocykla na jednym tankowaniu do maksimum.

BMW R 1250 RT 2021: Nowoczesne centrum dowodzenia

Nowe BMW R 1250 RT to także system multimedialny najwyższych lotów. Duży, szeroki ekran TFT o przekątnej 10,25 cala, pozwala poczuć się jak przed telewizorem. Jego zadaniem nie jest jednak zachwycać i przykuwać wzrok kierowcy, a powiadamiać o ogromnej ilości informacji w możliwie najbardziej czytelny sposób. Mapa z nawigacją, połączenia telefoniczne, dane dotyczące podróży, aktualnej trasy czy słuchanej właśnie muzyki, to tylko część z jego możliwości. Duża szerokość ekranu umożliwia podzielenie go na różne części i podawania w ten sposób większej ilości potrzebnych informacji bez konieczności skupiania się na obsłudze i przełączaniu widoków. Specjalnie przygotowany w czeluściach owiewki schowek na telefon ma wbudowany port USB do jego ładowania. Nie musisz jednak z niego korzystać, jeśli twój telefon obsługuje ładowanie bezprzewodowe – nowy R 1250 RT na także takie smaczki na pokładzie. A teraz uwaga: W schowku umieszczono także chłodzący wentylator, by smartfon się nie przegrzewał!  To nie wszystko, bo specjalnie przygotowane 4 przyciski umieszczone po lewej stronie przedniej osłony pozwalają na szybki dostęp do najczęściej używanych funkcji. Nawigacja, podgrzewanie foteli – co zechcesz. Powiedz do mikrofonu w kasku gdzie chcesz dotrzeć, a mobilna aplikacja BMW Motorrad Connected App ustawi wszystko za Ciebie. Z głośników sterowanych przez nowy, bardziej wydajny wzmacniacz, popłynie muzyka odtwarzana przez odbiornik cyfrowego radia DAB+, lub Twój telefon. Zadaniem tego ultra-nowoczesnego centrum dowodzenia jest być zawsze dobrze przygotowanym do podróży, byś Ty mógł skupić się na tym co naprawdę ważne – czerpaniu radości z motocyklowej podróży. BMW R 1250 RT 2021 BMW R 1250 RT 2021

BMW R 18 Classic już w salonach!

Dla podstawowej wersji nowego BMW R 1250 RT dostępne są pakiety Dynamic i Comfort. Wśród zawartych w nich opcji, oprócz wspomnianego systemu ACC z sensorem radarowym i adaptacyjnego oświetlenia z doświetlaniem zakrętów, występuje również tryb jazdy Pro, ogrzewanie foteli i np. Keyless Ride. Nie brakuje także długiej listy dodatków i dedykowanych akcesoriów. Dzięki temu sam możesz stworzyć dopasowaną do swoich potrzeb konfiguracje i sprawić, że twój „RT-ek” będzie jedyny w swoim rodzaju. BMW R 1250 RT 2021

Za napęd tego turystyka wysokich lotów odpowiada najnowsze wcielenie niemieckiego boksera o pojemności skokowej równej 1254 cm3. Jego 136 KM to budzący respekt wynik, jednak to co w nim chyba najlepsze to generowane aż 143 Nm przy 6250 obrotów. Dodatkowo system zmiennych faz rozrządu ShiftCam dba o to, by niezależnie od obrotów silnik dawał z siebie maksimum dynamiki. Wtóruje temu wszystkiemu niepowtarzalna charakterystyka dwucylindrowego boksera, w której można się szybko zakochać.

R 1250 RT może zabrać 226 kg dodatkowego ładunku, a jego standardowe kufry mieszczą 70 litrów bagażu. Nikogo z pewnością nie trzeba przekonywać, ze to dopiero początek jego turystycznych możliwości.

Kto najbardziej zachwyci się nowym BMW R 1250 RT? Przede wszystkim osoby, które stawiają na wysoki komfort podróży, ale też cenią sobie poręczność maszyny. R 1250 RT to nad wyraz uniwersalny motocykl, który nie boi się nawet jazdy w gęstym miejskim ruchu, dając przy tym możliwość bezpiecznej jazdy w królewskim stylu na otwartych drogach. BMW R 1250 RT 2021

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Nowe BMW R 1250 RT 2021 ma pojawić się w polskich salonach BMW Motorrad już 6 marca. My już czekamy by poznać je na żywo i wy tez pędźcie do najbliższego dealera, bo wygląda na to że zdecydowanie warto.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button