Akademia Jazdy OtoMoto: Odc. 1: Jaki wybrać motocykl 125 ccm i w co się ubrać?

Od niedawna polskie prawo pozwala osobom, które posiadają prawo jazdy kat. B prowadzić motocykle klasy 125 cm3. To świetnie rozwiązanie do jazdy w mieście i poza nim oraz czerpania wielkiej przyjemności z jazdy, ale jaki jednoślad wybrać? O tym Tomasz Kulik w Akademii Jazdy OtoMoto.

Motocykli mamy bardzo szeroki wybór na polskim rynku, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Obecnie rynek oferuje motocykle wszelkiej maści - motocykle Enduro, Supermoto, Cruisery, Choppery, motocykle sportowe i skutery - mówi Tomasz Kulik i dodaje:

Motocykle Enduro, które najlepiej sprawują się w terenie są doskonałym wyborem dla osób, które lubią uprawiać turystykę po bezdrożach, mieszkają za miastem, jeżdżą po drogach gruntowych, w tym również dla grzybiarzy i wędkarzy. Motocykle Supermoto, które są spokrewnione z motocyklami Enduro, doskonale radzą sobie w mieście. Mają mniejsze koła o ogumieniu szosowym, ale bardzo skutecznie pokonują fałdy asfaltu, koleiny ulic miejskich, torowiska tramwajowe. Motocykle sportowe z owiewkami są doskonałym wyborem dla kogoś kto jeszcze nie ma prawa jazdy kategorii A, ale chciałby spróbować jazdy na maszynie o zacięciu sportowym, maszynie, która dynamicznie się prezentuje.
Mamy jeszcze Cruisery, Choppery, motocykle dla osób, które cenią spokój w jeździe, estetykę. Maszyny te nie prowokują do dynamicznej jazdy, choćby z uwagi na swoje cechy budowy, ale pozwalają przyjemnie poruszać się po drogach publicznych.

REKLAMA

Poznaj Suzuki Hayabusa. Maszyna doskonała powraca

Odkryj legendę na nowo. Suzuki Hayabusa powraca. Nowe wcielenie mechanicznej doskonałości. Doznania zarezerwowane dla najbardziej śmiałych. Odważysz się?

Advertisement

>>Zobacz oferty na choppery 125

Skutery – z uwagi na swoją budowę, gdzie karoseria osłania nogi przed wodą, deszczem, poprawiając komfort jazdy w gorszych warunkach atmosferycznych są bardzo dobrym wyborem dla osób, które potrzebują pojazdu do skutecznego przemieszczania się po mieście. Jazda do pracy w stroju bardziej formalnym, gdzie nie ma czasu na przebieranie się w skóry z ochraniaczami, na skuterze jest bardzo wygodna, przyjemna i praktyczna.

>>Szukasz skutera 125? Zobacz oferty OtoMoto.pl 

Skuter posiada automatyczną przekładnie co zmniejsza jego obsługowość. Mniej absorbuje użytkownika i on może skupić się na drodze, na tym co widzi wokół siebie. Haczyk pozwala zawiesić torbę z laptopem, bagażnik pod siedzeniem pozwala zmieścić bardzo dużo rzeczy, które są nam potrzebne, dlatego na miasto w ruch drogowy, skuter jest wyborem doskonałym. Jazda na motocyklu to nie jest jazda na rowerze. Prędkości są znacznie większe i skutki upadku będą bardziej dotkliwe. Musimy dbać o siebie i o swoje bezpieczeństwo. Prawo polskie nakłada na nas obowiązek korzystania z kasków ochronnych, kasków a-testowanych. Kask ma być zapięty pod szyją, bo niezapięty spada z głowy i nie chroni. Potem dbajmy o stawy barkowe, łokciowe, swoje plecy, stopy. Elementy ochronne jakimi są poszczególne stawy mogą być integralnym elementem kurtki. Są w nią na stałe wkomponowane. Mogą być to elementy, które kupujemy i zakładamy pojedynczo – pod bluzę, kurtkę, strój. Ogólnie dbajmy o siebie, bo zakup elementów ochronnych stroju motocyklowego jest dużo tańsze niż koszty leczenia, rehabilitacji etc, podsumowuje Tomasz Kulik ze szkoły jazdy Kulikowisko.

Zobacz pozostałe części Akademii Jazdy OtoMoto w Skuterowo.com.

Akademia Jazdy OtoMoto z Tomaszem Kulikiem w Skuterowo.com powstaje we współpracy z serwisem ogłoszeniowym OtoMoto.pl.

Inne publikacje na ten temat:

2 opinii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button