125 ccm
Aktualnie czytasz:
Rejestracja nowego motocykla 125 ccm krok po kroku
3

Wielu w dobie boomu na skutery i motocykle 125 ccm pyta nas o formalności jakie trzeba spełnić, aby zarejestrować nowego członka naszej rodziny w urzędzie. Droga od zakupu dwóch kółek do otrzymania tablic rejestracyjnych oraz dowodu jest prosta.

Warto podkreślić, że w tym przypadku procedura niemal niczym się nie różni od przykładu wykonanym na 50 ccm, który publikowaliśmy już w Skuterowo.com.

1. Wybieramy model, kupujemy go w salonie. Bez względu na rodzaj finansowania (gotówka, raty) otrzymujemy fakturę zakupu posiadającą nasze dane: Imię, nazwisko, adres zameldowania (nie zamieszkania), PESEL, numer dowodu osobistego. Nieco inaczej jest kiedy kupujemy sprzęt w leasingu, bądź kredycie stricte samochodowym. Dodatkowo dostajemy wyciąg z homologacji pojazdu oraz czerwoną książeczkę wyglądem przypominającą paszport – to karta pojazdu.

2. Z fakturą zakupu, kartą pojazdu, homologacją oraz dowodem osobistym i gotówką (121,50 PLN) udajemy się do Urzędu Miasta/Starostwa i ustawiamy się w kolejce Wydziału Komunikacji danej placówki. Ważne – nie może to być pierwszy lepszy urząd, pamiętaj, aby to była placówka której podlegasz ze względu na zameldowanie.

 
Czytaj
REKLAMA

TRIUMPH DOBRY MOTOCYKL W DOBREJ CENIE

Wybierz swój fabrycznie nowy motocykl Triumph i kup go za okazyjnie niską cenę. Oferta ograniczona. Pozostały ostatnie sztuki z rocznika 2018!

3. Od ręki otrzymujesz dowód tymczasowy (miękki dowód rejestracyjny), tablice oraz wpis do karty pojazdu. Dodatkowo pokwitowania oraz popieczętowaną fakturę zakupu i wyciąg z homologacji pojazdu.

4. Z dowodem rejestracyjnym od razu udaj się do ubezpieczyciela. Bardzo ważne jest, aby data podpisania polisy OC była taka sama jak rejestracji w wydziale komunikacji. W przeciwnym razie grozi Ci kara wymierzona przez UFG i aby ją otrzymać wcale nie musisz wyjeżdżać na drogę.

5. Kolejnym, ostatnim krokiem jest wędrówka z tablicą rejestracyjną do salonu. Teraz już tylko wystarczy ją przykręcić i w drogę!

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
73%
Interesujące
12%
heh...
0%
Że co?
2%
Grrrr!
0%
Smutne
10%
3 Komentarze
 • damisala
  4 lutego 2016 at 14:44

  A co jeśli do pierwszej rejestracji nie posiadamy dowodu zakupu tylko samą kartę pojazdu?

 • radok
  3 czerwca 2016 at 14:14

  pkt.4 Z tą karą to jakaś paranoja jest. Sklepy/salony przecież oferują transport motocykla przyczepką czy dostawczym prosto do domu klienta.
  Kto by to widział w jeden dzień być w salonie, później w urzędzie komunikacji i jeszcze wybierać ubezpieczyciela.

  Jakby mógł ktoś mnie oświecić, czy podatek skarbowy 2% wartości pojazdu
  w przypadku kupna nowego motocykla też się płaci ?
  Za podp. z góry dzięki.

  • Michał
   8 września 2017 at 10:58

   Nie musisz być jednego dnia w trzech miejscach. Ważne jest tylko to, by rejestracja i ubezpieczenie motocykla nastąpiło w tym samym dniu. Motocykl możesz kupić w salonie, a dopiero w następnych dniach zarejestrować go i ubezpieczyć.

   Natomiast podatek w wysokości 2% wartości płaci się tylko od pojazdów używanych. W przypadku nowego sprzętu podatek jest zawarty w cenie brutto.