Rejestracja nowego motocykla 125 ccm krok po kroku

Wielu w dobie boomu na skutery i motocykle 125 ccm pyta nas o formalności jakie trzeba spełnić, aby zarejestrować nowego członka naszej rodziny w urzędzie. Droga od zakupu dwóch kółek do otrzymania tablic rejestracyjnych oraz dowodu jest prosta.

Warto podkreślić, że w tym przypadku procedura niemal niczym się nie różni od przykładu wykonanym na 50 ccm, który publikowaliśmy już w Skuterowo.com.

1. Wybieramy model, kupujemy go w salonie. Bez względu na rodzaj finansowania (gotówka, raty) otrzymujemy fakturę zakupu posiadającą nasze dane: Imię, nazwisko, adres zameldowania (nie zamieszkania), PESEL, numer dowodu osobistego. Nieco inaczej jest kiedy kupujemy sprzęt w leasingu, bądź kredycie stricte samochodowym. Dodatkowo dostajemy wyciąg z homologacji pojazdu oraz czerwoną książeczkę wyglądem przypominającą paszport – to karta pojazdu.

2. Z fakturą zakupu, kartą pojazdu, homologacją oraz dowodem osobistym i gotówką (121,50 PLN) udajemy się do Urzędu Miasta/Starostwa i ustawiamy się w kolejce Wydziału Komunikacji danej placówki. Ważne – nie może to być pierwszy lepszy urząd, pamiętaj, aby to była placówka której podlegasz ze względu na zameldowanie.

REKLAMA

Zontes U1 125: Poczuj wszechstronność i moc

Poznaj nowy Zontes U1 125 z najbogatszym wyposażeniem w klasie. Odkryj moc systemu oświetlenia full LED. Poczuj osiągi silnika 14.6 KM. Doceń niesamowitą wszechstronność. Przyjrzyj się z bliska każdemu detalowi.

3. Od ręki otrzymujesz dowód tymczasowy (miękki dowód rejestracyjny), tablice oraz wpis do karty pojazdu. Dodatkowo pokwitowania oraz popieczętowaną fakturę zakupu i wyciąg z homologacji pojazdu.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

4. Z dowodem rejestracyjnym od razu udaj się do ubezpieczyciela. Bardzo ważne jest, aby data podpisania polisy OC była taka sama jak rejestracji w wydziale komunikacji. W przeciwnym razie grozi Ci kara wymierzona przez UFG i aby ją otrzymać wcale nie musisz wyjeżdżać na drogę.

5. Kolejnym, ostatnim krokiem jest wędrówka z tablicą rejestracyjną do salonu. Teraz już tylko wystarczy ją przykręcić i w drogę!

Ania Grzelak

Kobieta o nietypowej pasji. Mając trzynastkę na karku jeździła klasycznym Simsonem. W wieku 18 lat kupiła pierwsze 650 ccm. Jej garaż to cały przekrój segmentów od małego skutera, przez maxi Burgman po klasycznego nakeda.

Inne publikacje na ten temat:

4 opinii

 1. pkt.4 Z tą karą to jakaś paranoja jest. Sklepy/salony przecież oferują transport motocykla przyczepką czy dostawczym prosto do domu klienta.
  Kto by to widział w jeden dzień być w salonie, później w urzędzie komunikacji i jeszcze wybierać ubezpieczyciela.

  Jakby mógł ktoś mnie oświecić, czy podatek skarbowy 2% wartości pojazdu
  w przypadku kupna nowego motocykla też się płaci ?
  Za podp. z góry dzięki.

  1. Nie musisz być jednego dnia w trzech miejscach. Ważne jest tylko to, by rejestracja i ubezpieczenie motocykla nastąpiło w tym samym dniu. Motocykl możesz kupić w salonie, a dopiero w następnych dniach zarejestrować go i ubezpieczyć.

   Natomiast podatek w wysokości 2% wartości płaci się tylko od pojazdów używanych. W przypadku nowego sprzętu podatek jest zawarty w cenie brutto.

 2. Koledzy ile mam czasu na zarejestrowanie świeżo kupionego motycklu z salonu? Słyszałem, że tylko 30 dni i że po przekroczeniu magicznych 30 dni mogę dostać kare.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button