125 ccm
Aktualnie czytasz:
Rejestracja nowego motocykla 125 ccm krok po kroku
4

Wielu w dobie boomu na skutery i motocykle 125 ccm pyta nas o formalności jakie trzeba spełnić, aby zarejestrować nowego członka naszej rodziny w urzędzie. Droga od zakupu dwóch kółek do otrzymania tablic rejestracyjnych oraz dowodu jest prosta.

Warto podkreślić, że w tym przypadku procedura niemal niczym się nie różni od przykładu wykonanym na 50 ccm, który publikowaliśmy już w Skuterowo.com.

1. Wybieramy model, kupujemy go w salonie. Bez względu na rodzaj finansowania (gotówka, raty) otrzymujemy fakturę zakupu posiadającą nasze dane: Imię, nazwisko, adres zameldowania (nie zamieszkania), PESEL, numer dowodu osobistego. Nieco inaczej jest kiedy kupujemy sprzęt w leasingu, bądź kredycie stricte samochodowym. Dodatkowo dostajemy wyciąg z homologacji pojazdu oraz czerwoną książeczkę wyglądem przypominającą paszport – to karta pojazdu.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 8 799 PLN.

2. Z fakturą zakupu, kartą pojazdu, homologacją oraz dowodem osobistym i gotówką (121,50 PLN) udajemy się do Urzędu Miasta/Starostwa i ustawiamy się w kolejce Wydziału Komunikacji danej placówki. Ważne – nie może to być pierwszy lepszy urząd, pamiętaj, aby to była placówka której podlegasz ze względu na zameldowanie.

3. Od ręki otrzymujesz dowód tymczasowy (miękki dowód rejestracyjny), tablice oraz wpis do karty pojazdu. Dodatkowo pokwitowania oraz popieczętowaną fakturę zakupu i wyciąg z homologacji pojazdu.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

4. Z dowodem rejestracyjnym od razu udaj się do ubezpieczyciela. Bardzo ważne jest, aby data podpisania polisy OC była taka sama jak rejestracji w wydziale komunikacji. W przeciwnym razie grozi Ci kara wymierzona przez UFG i aby ją otrzymać wcale nie musisz wyjeżdżać na drogę.

5. Kolejnym, ostatnim krokiem jest wędrówka z tablicą rejestracyjną do salonu. Teraz już tylko wystarczy ją przykręcić i w drogę!

Jaka jest Twoja reakcja?
70%
3%
7%
 • damisala
  4 lutego 2016 at 14:44

  A co jeśli do pierwszej rejestracji nie posiadamy dowodu zakupu tylko samą kartę pojazdu?

 • radok
  3 czerwca 2016 at 14:14

  pkt.4 Z tą karą to jakaś paranoja jest. Sklepy/salony przecież oferują transport motocykla przyczepką czy dostawczym prosto do domu klienta.
  Kto by to widział w jeden dzień być w salonie, później w urzędzie komunikacji i jeszcze wybierać ubezpieczyciela.

  Jakby mógł ktoś mnie oświecić, czy podatek skarbowy 2% wartości pojazdu
  w przypadku kupna nowego motocykla też się płaci ?
  Za podp. z góry dzięki.

  • Michał
   8 września 2017 at 10:58

   Nie musisz być jednego dnia w trzech miejscach. Ważne jest tylko to, by rejestracja i ubezpieczenie motocykla nastąpiło w tym samym dniu. Motocykl możesz kupić w salonie, a dopiero w następnych dniach zarejestrować go i ubezpieczyć.

   Natomiast podatek w wysokości 2% wartości płaci się tylko od pojazdów używanych. W przypadku nowego sprzętu podatek jest zawarty w cenie brutto.

 • Michał
  15 kwietnia 2019 at 13:30

  Koledzy ile mam czasu na zarejestrowanie świeżo kupionego motycklu z salonu? Słyszałem, że tylko 30 dni i że po przekroczeniu magicznych 30 dni mogę dostać kare.