Prawo Jazdy 2012: Już za 4 miesiące nowe egzaminy na AM, A i A2

Pozostały już tylko cztery miesiące, aby zdać prawo jazdy na starych zasadach. Od 12 lutego 2012 roku inaczej zostanie rozwiązana kwestia egzaminów teoretycznych, a także praw świeżego kierowcy po zdobyciu prawka. Dziś w Skuterowo.com więcej szczegółów o nowych rozwiązaniach regulujących sposób szkolenia i egzaminowania.

Obecnie egzamin teoretyczny na prawo jazdy  trwa 25 minut, podczas których kandydat na kierowcę musi prawidłowo odpowiedzieć na 18 pytań, przy czym może błędnie odpowiedzieć na dwa z nich. W zależności od kategorii pytania losowane są z puli ok 500 pytań udostępnionych do wiadomości publicznej, w każdym pytaniu mogą być prawidłowe jedna, dwie lub trzy odpowiedzi. Podczas rozwiązywania testów egzaminacyjnych kursant ma możliwość swobodnego przełączania się pomiędzy pytaniami na które odpowiada. Jednak już niedługo, dokładnie od 12 lutego 2012, egzamin będzie wyglądał inaczej – jak?

Przede wszystkim  będzie trudniej. Wzrośnie liczba pytań testowych – dla kat. A1, A i B ma ona wynosić od 30 do 40 pytań, które będą losowane z puli około 3000. Treść pytan nie będzie jak wcześniej udostępniana do wiadomości publicznej, a baza ma być na bieżąco uzupełniana nowymi testami – nie będzie już możliwości nauczenia się testów na pamięć, trudno także będzie trafić na dwa identyczne pytania podczas egzaminu powtórkowego. Kolejną nowością jest sposób prezentacji pytań testowych – w pytaniach z odpowiedziami ABC ma być prawidłowa tylko jedna odpowiedź, jednak na odpowiedzenie na każde takie pytanie będziemy mieli tylko 30 sekund. Wprowadzone zostaną także pytania ukazujące sekwencję video z prezentowaną sytuacją drogową o długości od 5 do 15 sekund, na które będziemy musieli odpowiedzieć TAK lub NIE, lub JADĘ albo NIE JADĘ – w tym przypadku na odpowiedź będziemy mieli tylko 10 sekund. Ponadto, rozwijając specyfikę egzaminu niemożliwym będzie przełączanie się między pytaniami lub cofanie się do poprzednich odpowiedzi. Bez wątpienia egzamin będzie trudniejszy – a co dla wielu osób gorsze – bardziej stresujący dla niektórych osób.

Otrzymanie prawa jazdy to nie wszystko. Pozostanie jeszcze okres próbny, który będzie trwał dwa lata. W tym czasie szaleństwo jest niewskazane.
Otrzymanie prawa jazdy to nie wszystko. Pozostanie jeszcze okres próbny, który będzie trwał dwa lata. W tym czasie szaleństwo jest niewskazane.

Gdy egzaminowany zaliczy już pozytywnie egzamin teoretyczny i praktyczny oraz otrzyma prawo jazdy będzie podlegał ograniczeniom. Obecnie jest to 20 punktów karnych w ciągu pierwszego roku po otrzymaniu prawa jazdy – jeżeli kierowca zbierze tyle punktów to jego uprawnienia zostają cofnięte i cała procedura egzaminacyjna zaczyna się od początku. Ale i to się zmieni…

Od nowego roku (2012) ma być trochę inaczej – okres próbny wydłuży się do dwóch lat. Podczas tych dwóch lat posiadacz prawa jazdy może poruszać się z maksymalną prędkością 50km/h na terenie zabudowanym oraz 80km/h poza terenem zabudowanym (z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, na których może osiągnąć do 100km/h), a pojazd którym się porusza musi być oznaczonym z tyłu naklejką “zielony listek”. Jeżeli w okresie tych dwóch lat kierowca popełni dwa wykroczenia, zostanie on skierowany na kurs edukacyjny i badania psychologiczne, a okres próbny przedłuży się o kolejne dwa lata. Jeśli natomiast młody kierowca trzykrotnie popełni wykroczenie drogowe to jego uprawnienia zostaną cofnięte i konieczne będzie ponowne zdawanie egzaminów. Jednocześnie osoba pozostająca w dwuletnim okresie próbnym nie może podejmować pracy zarobkowej polegającej na prowadzeniu pojazdów wynikających z posiadanych uprawnień aż do końca okresu próbnego. Ponadto, pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy młody kierowca będzie zobowiązany do przystąpienia do kursu i praktycznego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa jazdy.

Patrząc na prawo jazdy AD 2012 przez pryzmat zmian można śmiało powiedzieć: będzie trudniej, drożej i dłużej. Obecnie ośrodki szkolenia kierowców są oblężone przez kursantów, którzy chcą zdobyć uprawnienia przed wejściem w życie powyższych zmian. Możemy także przewidywać, że po 12 lutego 2012 zaobserwujemy rozwój “turystyki praw jazdy”, czyli urządzanie turnusów dla chętnych, którzy za nieco wyższą kwotę będą mogli w ciągu kilku-kilkunastu dni zdobyć międzynarodowe prawo jazdy u naszych sąsiadów w np. w Czechach, czy na Ukrainie. Niektórych motywować będzie fakt, że polskie urzędy nie mogą przyznawać punktów karnych na prawo jazdy wydane za granicą, jednak chyba powszechniejszy będzie powód, że krajowe prawo jazdy będzie trudniejsze do zdobycia i przez dwa lata będzie mało ważne.

Więcej o Prawie Jazdy na Forum Skuterowo.com.

Fot.: Skuterowo.com/OnAir! Sender

Inne publikacje na ten temat:

3 opinii

  1. a czy ktoś wie czy przepisy mówiące o 2 letnim “okresie ochronnym” będą obowiązywać osoby które “rozszerzają swoje uprawnienia o następną kategorię?? wydaje mi się to trochę bezsensowne, to też jest możliwe :/

  2. Póki co raczej tego nie wiadomo, nawet urzędnicy w WORDach sami do końca nie wiedzą jeszcze jak to będzie z tymi nowymi egzaminami. To co wiadomo napisaliśmy, reszty chyba tak na dobrą sprawę dowiemy się 12 lutego, gdy to nowe prawo jazdy zacznie “funkcjonować”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button