Od 2013 Nowe Prawo Jazdy, Nowe Procedury i Egzaminy WORD

Komu zależy, aby jej uniknąć powinien zapisać się na kurs prawa jazdy rozpoczynający się przed tą datą. Po 18 stycznia 2013 roku każda osoba (niezależnie od kategorii prawa jazdy o którą będzie się ubiegać) pierwsze kroki będzie musiała skierować do Starostwa zgodnie z miejscem zameldowania z orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych.

Będzie istniała możliwość załatwienia sprawy w innym starostwie. Wtedy czas załatwienia sprawy ulegnie wydłużeniu, ponieważ cała dokumentacja przesłana zostanie ze starostwa do starostwa i po sprawdzeniu z powrotem. Starostwo dokona sprawdzenia ważności złożonych dokumentów (uprawnień lekarza wystawiającego orzeczenie, w rejestrze CEPiK ewentualnej adnotacji o zakazie prowadzenia pojazdów). W urzędzie utworzony zostanie profil kursanta i przesłany (drogą elektroniczną) do ośrodka szkolenia kierowców wskazanego przez osobę zainteresowaną. Po odbyciu szkolenia i zaliczeniu egzaminów wewnętrznych dokumentacja wróci do Starostwa. Tam dokonana zostanie ponowna weryfikacja (czy szkolenie odbyło się zgodnie z przepisami , czy ośrodek i instruktorzy szkolący posiadają odpowiednie kwalifikacje) .

Następnie profil kursanta przekazany zostanie do WORD-u wskazanego przez ubiegającego się o wydanie prawa jazdy. Po uzyskaniu wyniku pozytywnego egzaminu, dokumenty ponownie wrócą do Starosty. Po weryfikacji, przekazane do PWPW nastąpi wydrukowanie prawa jazdy. Prawo jazdy odbędzie drogę do Urzędu. Tam szczęśliwy świeżo upieczony kierowca będzie mógł je odebrać i ruszyć w swoją pierwszą samodzielną podróż.

„Brzmi to optymistycznie”. Kto pokryje koszty całego przedsięwzięcia, bo niewątpliwie będą? Na pewno nie będzie to nieodpłatnie. Czas załatwiania wszystkich formalności związanych z zapisaniem się na kurs i wyrobienia prawa jazdy z pewnością również się wydłuży.

Więcej o przepisach ruchu drogowego:

Prawo Jazdy AM
Karta Motorowerowa
Taryfikator Punktów Karnych

Opracowanie: Jan Szumiał, Praska Auto Szkoła
CEPiK – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców
WORD – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego
PWPW – Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

46 opinii

 1. Witam serdecznie, nurtuje mnie jedno pytanie czy zostanie mi wydane prawo jazdy AM bez egzaminu? Skończyłam już dawno temu 18 lat więc łąpie się pod Art 133, pkt 1 i 2 ale według:
  -Art. 4. 1. Dokumentem stwierdzającym posiadanie
  uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem
  silnikowym lub zespołem pojazdów składającym się
  z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy jest:
  1) wydane w kraju:
  a) prawo jazdy
  – Art 5.1
  Art. 5. 1. Prawo jazdy, o którym mowa w art. 4
  ust. 1 pkt 1 lit. a, stwierdza posiadanie uprawnienia do
  kierowania odpowiednio motorowerem, pojazdem
  silnikowym lub zespołem pojazdów:
  1) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
  2) w ruchu międzynarodowym na terytorium:
  a) państw-stron Konwencji, o której mowa w art. 4
  ust. 1 pkt 2 lit. b — z wyjątkiem kierowania motorowerem
  lub ciągnikiem rolniczym,
  b) państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
  Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego
  Europejskiego Porozumienia o Wolnym
  Handlu (EFTA) — strony umowy o Europejskim
  Obszarze Gospodarczym — z wyjątkiem
  kierowania ciągnikiem rolniczym.
  Art 6.1 Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia
  do kierowania:
  1) kategorii AM:
  a) motorowerem,
  b) czterokołowcem lekkim
  w Art 133 jest mowa że niby mnie nie nieobowiązuje prawo jazdy AM ale nie ma wzmianki że odpowiedni organ nie może mi go wydać. Więc tak na chłopski rozum powinnam bez problemu go otrzymać. Sama nie wiem. Co na papierze to na papierze, za 5 lat to policjanci już ustawy mogą nie pamiętać.

 2. benekpe napisał:

  Zadzwoń do wydziału komunikacyjnego Twojej gminy, miasta – wszystko Ci wyjaśnią. Jeden krótki telefon i wiesz wszystko.

  Najlepsze jest to że oni też nic nie wiedzą bo byłem się dowiadywać

 3. Bez sensu jest to, że nie zdałeś sobie trudu znalezienia odpowiedzi na swoje pytanie, które to przewinęło się tutaj już setki razy, albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Nie wiem co gorsze.

  Skoro nabyłeś uprawnienia kilkadziesiąt lat temu, to w imię zasady, że \”prawo nie działa wstecz\” nadal je masz, czyli możesz bez obaw dalej jeździć 50tką na dowód. Brzmi całkiem sensownie jak na mój gust.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button