Aktualnie czytasz:
Kiedy powinno się zmienić opony motocyklowe na nowe?
2

Opony motocyklowe, jako jedyny element mający kontakt z drogą (przynajmniej podczas normalnej jazdy) stanowią kluczowy element dla bezpiecznej jazdy. Dlatego jeśli tego wymagają, opony powinno się wymieniać na nowe.

Podobnie jak w przypadku sprawdzania ciśnienia w oponach, ich zużycie jest równie istotne. Sporo motocyklistów zaniedbuje wymianę opon i kontrolę ich stanu. Częstym przypadkiem jest też zakładanie używek niewiadomego pochodzenia lub opon naprawianych. Musimy tu mocno zaznaczyć, że takie oszczędności mogą poważnie się na nas zemścić – opona może w najmniej spodziewanym momencie pęknąć, „poślizgnąć się” lub odkształcić poprzez wcześniejsze uszkodzenie kordu.

Dlatego w miarę możliwości, jeśli nie mamy pewności co do pochodzenia opon, lepiej kupić je w legalnie działającym sklepie. Na każdej oponie mamy wytłoczony nr DOT – datę produkcji opony. Składa się ona z 4 cyfr, gdzie 2 pierwsze oznaczają tydzień a dwie ostatnie rok. Nie polecamy kupować opon starszych niż 3 lata, ze względu na starzenie się gumy. Jak zatem ocenić stan opon?

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 8 799 PLN.

Przede wszystkim trzeba zobaczyć czy nie są uszkodzone, uważnie szukając wbitych gwoździ, prętów czy rozcięć. Również wszelkie odkształcenia jak wybrzuszenia na powierzchni gumy kwalifikują ją do wymiany. Jeśli nie znaleźliśmy żadnych niepokojących uszkodzeń, należy przyjrzeć się samemu zużyciu. W danych serwisowych znajdziemy minimalną głębokość bieżnika jaką dopuszcza producent – możemy zmierzyć ją suwmiarką. Opony mają też przeważnie ogranicznik na środku bieżnika – jeśli głębokość osiągnie ten poziom, również czeka nas zakup nowych gum. Warto sprawdzić czy opona nie ma pęknięć wynikających ze starości i czy guma nie jest sparciała lub twarda. Pamiętajcie również, że w razie kontroli policyjnej za „wątpliwe” ogumienie stracimy dowód rejestracyjny i otrzymamy zakaz dalszej jazdy.

 
Czytaj
REKLAMA

UNIWERSALNE KUFRY BOCZNE. KOMPLET ZA 529,00 zł. Darmowa wysyłka

Uniwersalne motocyklowe kufry boczne ADV wraz ze stelażami w zestawie. Wykonane z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na uderzenia polipropylenu. Posiadają elementy odblaskowe. Zamykane na zamek. Dwa kluczyki w komplecie. Wysyłka w 24h.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
44%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
56%