Jawa 250: Opis, Cena, Zdjęcia, Dane techniczne

Czeska Jawa jest otoczona w Polsce wyjątkowym kultem. Starsze pokolenie liczące sobie obecnie już dobrze ponad czterdzieści lat z nostalgią wspomina, gdy Jawa była prawdziwym marzeniem, często pozostającym daleko poza zasięgiem. Popularność tych czechosłowackich maszyn na terenie naszego kraju była ogromna. W każdym mieście i na każdej wsi widywano te jednoślady o wiele częściej niż jakiekolwiek inne. Jednym z modeli szczególnie upodobanych sobie przez Polaków była Jawa 250.

Jawa 250 to następca Jawy Perak typ 11. Zaprezentowana została w 1953 roku. Silnik w tym jednośladzie był jednocylindrowy o pojemności 248,5 cm3. Chłodzony był powietrzem. Pierwsze modele wyposażone były w silnik o mocy 9 KM, jednakże szybko podniesiono ją do 12 KM.

Skrzynia biegów w Jawie 250 była czterobiegowa. Biegi zmieniało się z użyciem nożnej dźwigni umieszczonej z lewej strony maszyny. Jeśli chodzi o hamulce, które zastosowano w tym modelu to były to hamulce pełnopiastowe. Ich średnica wynosiła 160 mm.

Masa motocykla wynosiła 132 kilogramy. Był to więc stosunkowo lekki jednoślad, który przy posiadanej mocy startował i przyspieszał zrywnie i lekko. Prędkość maksymalna, którą był w stanie rozwinąć to 105 kilometrów na godzinę.

Jawa 250 była produkowana aż do roku 1965, kiedy firma podjęła decyzję o zastąpieniu jej nowszym modelem.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Jawa 250: Dane techniczne

Dane techniczne: Jawa 250
Marka Jawa
Model Jawa 250
Lata produkcji 1953-1965
Silnik Jednocylindrowy
Przeniesienie napędu Łańcuch
Moc maksymalna 9 KM, następnie 12 KM
Ilość miejsc 2
Chłodzenie Powietrzem
V-max 105 km/h

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button