Aktualnie czytasz:
Jakie motocykle posiadają homologacja L5e?
0

Jakie motocykle posiadają homologacja L5e?

autor: Przemysław Borkowski7 lutego 2019

Homologacja L5e jest wymogiem do korzystania z nowych przepisów pozwalających kierowcom posiadającym prawo jazdy B do poruszania się trójkołowymi motocyklami.

Kontrowersje dotyczące zmiany przepisów z końca zeszłego roku dotyczyły homologacji. Wstępnie legislator w nowelizacji ustawy nie określił jaką homologację musi posiadać trójkołowy motocykl. Dopiero po czasie, po naciskach mediów, w oficjalnej odpowiedzi rzecznika prasowego Ministerstwa Infrastruktury określiło: musi być to unijna homologacja L5e. 

Bazowa homologacja dla motocykli to L3e, motocykle z koszem bocznym homologowane są jako L4e, a trójkołowe motocykle jako L5e. Różnice są znaczące: homologacja L5e określa chociażby minimalną odległość pomiędzy kołami bliźniaczymi (wynosi ona 460 mm). 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 8 799 PLN.

Jakie motocykle posiadają homologację L5e? 

Warto pamiętać o tym, że nie każdy trójkołowy motocykl będzie posiadał homologację L5e. Co więcej, niektóre marki posiadają trójkołowe motocykle posiadające dwie homologacje: L3e lub L5e. Dobrym przykładem jest Piaggio MP3, które w pierwszy latach produkcji było oferowane jako „motocykl”, a dopiero po czasie zmieniono homologację na trójkołową. 

MP3 to z drugiej strony świetny przykład motocykla trójkołowego (a w sumie maxi-skutera), który już teraz można jeździć posiadając prawo jazdy kategorii B. Oczywiście posiadając uprawnienia od 3 lat. Innym dobrym przykładem maxi-skutera spełniające wymogi nowych przepisów jest Peugeot Metropolis, konkurencyjny dla MP3 model. Także dostępny na polskim rynku.

 
Czytaj
REKLAMA

UNIWERSALNE KUFRY BOCZNE. KOMPLET ZA 529,00 zł. Darmowa wysyłka

Uniwersalne motocyklowe kufry boczne ADV wraz ze stelażami w zestawie. Wykonane z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na uderzenia polipropylenu. Posiadają elementy odblaskowe. Zamykane na zamek. Dwa kluczyki w komplecie. Wysyłka w 24h.

Oczywiście homologację L5e posiadają nie tylko skutery, ale także motocykle. Wśród nowych pojazdów prym wiedzie Harley-Davidson, który oferuje dwa duże, luksusowe modele – Harley-Davidson Freewheler oraz Harley-Davidson Tri Glide Ultra. Amerykański producent oferuje motocykle seryjne, stąd homologacja, ale już nie każdy „trajka” na bazie dużego motocykla będzie takową homologację posiadać. Wszystkiego rodzaju prywatne inicjatywy przerabiające dany model (np. Golda Wing w wersji trike) niekoniecnie muszą taką homologację mieć. I tutaj najważniejsze żeby sprawdzić homologację w dowodzie.

Homologacji L5e nie posiada chociażby Yamaha NIKEN, na pewno ku zmartwieniu polskich dealerów. Niestety, Yamahą nie można jeździć na prawo jazdy kategorii B.

Około-motocyklowymi pojazdami są modele Can-Am. W tym roku Kanadyjczycy do oferty dorzucili trójkołowego Rykera, którego mieliśmy okazję testować.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
67%
Interesujące
0%
heh...
33%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%