Czy motocyklem można jeździć z dzieckiem po Polsce i Europie? [PRZEPISY, REGULACJE PRAWNE, KARY]

Czym skorupka za młodu nasiąknie!

W skrócie
 • Jazda na motocyklu z dzieckiem - przepisy, wymagania i regulacje prawne
 • Do pierwszej przejażdżki z pociechą warto jest się dobrze przygotować
 • Przepisy w pozostałych krajach europejskich

Jazda na motocyklu z dzieckiem to wyjątkowe doświadczenie, które może dostarczyć mnóstwo radości i wspólnych wspomnień. Jednak, aby podróż była bezpieczna i zgodna z prawem, konieczne jest przestrzeganie określonych przepisów. W Polsce i różnych krajach Europy obowiązują różne regulacje dotyczące przewożenia dzieci na jednośladzie.

Wielu motocyklistów z ogromną niecierpliwością czeka na moment, gdy pociecha w końcu wykaże zainteresowanie jednośladami i wyrazi ochotę na odbycie pierwszej przejażdżki. To moment, w którym bardzo łatwo wystraszyć jest nasze dziecko, dlatego do pierwszych kilometrów, a także samego odpalenia silnika trzeba podejść w sposób bardzo rozsądny, dokładnie tłumacząc wszystkie doznania, które mogą się pojawić. Jednocześnie może to być zalążek pojawienia się prawdziwej pasji, dzięki której zyskacie zupełnie nowego kompana do wspólnych przejażdżek. Bez względu jednak na nasze zamiary, pamiętacie, aby zachować szczególną ostrożność i stosować się do obowiązujacych przepisów.

Przepisy w wielu krajach różnią się od siebie, dlatego aby ułatwić wam bliższe oraz dalsze wyjazdy przygotowałem dla was specjalną tabelę, w której znajdziecie poszczególne wymogi, regulacje oraz warunki, które musicie spełnić. Zacznijmy jednak od rodzimego podwórka.

Najważniejsze informacje:

 1. Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli jazda na motocyklu z dzieckiem.
 2. Polskie przepisy nie zabraniają wprost jazdy z pociechą, jednakże trzeba spełnić kilka warunków.
 3. Jeżeli dziecko nie ukończyło 7. roku życia to nie wolno jechać z prędkością szybszą niż 40 km/h.
 4. Przepisy w pozostałych krajach Europejskich – koniecznie musisz się z nimi zapoznać, jeśli zamierzać wyjechać poza granice Polski.

Przeczytaj również:

Jakie są homologacje kasków motocyklowych?

Czy w Polsce można jeździć na motocyklu z dzieckiem?

Jazda jednośladem z dzieckiem nie jest prawnie zakazana, jednakże ustawodawca przygotował kilka zapisków, które kierowca musi spełnić. Przede wszystkim kierujący musi posiadać prawo jazdy, sprawny motocykl, który przystosowany jest do jazdy pasażerem i musi stosować się do obowiązujących przepisów. Teoretycznie takie same zasady obowiązują nas także podczas jazdy solo, a kwestię jazdy z dzieckiem regulują przepisy Prawo o ruchu drogowym, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje. Pierwsze regulacje dotyczą prędkości, z którą można poruszać się jadąc z dzieckiem, które nie ukończyło 7 lat – wówczas możemy jechać z szybkością do 40 km/h. Jeżeli wasza pociecha jest starsza, obowiązują was ogólne przepisy ruchu drogowego. Dodatkowo prawo o ruchu drogowym nakazuje, aby zarówno kierowca, jak i pasażer motocykla posiadali kask z homologacją, a dziecko nie może siedzieć z przodu – w razie pojawiającego się zagrożenia jest to gwarancja, że kierujący będzie miał kontrolę nad pojazdem, a siedzący z przodu maluch nie ograniczy ruchów. Pasażer siedzący z tyłu narażony jest na mniejsze niebezpieczeństwo.

Pomimo tego, że przepisy nie nakazują jazdy w stroju ochronnym to gorąco do tego zachęcamy – z powodu błaha gleba na piasku może mieć przykre konsekwencje, podobnie jak lecące owady większych rozmiarów lub kamienie wystrzeliwane spod opon przejeżdżających pojazdów. Warto jest zadbać o bezpieczeństwo swoje, a także dziecka i na każdą przejażdżkę ubierać kompletny strój, propagując i szczepiąc w nim dobre nawyki. Jeżeli macie kufer centralny, a wasza pociecha dotyka nogami do podnóżków to jazda będzie znacznie prostsza. W przypadku, gdy macie sportowy motocykl lub obawy o zachowanie dziecka, możecie zakupić dodatkowe szelki, które mocowane są również do kierowcy lub specjalny fotelik. Czy za przewożenie dziecka na motocyklu można dostać mandat? Teoretycznie nie, bo przepisy nie zabraniają jazdy jednośladem z dzieckiem, ale konieczne jest stosowanie się do regulacji oraz obowiązujących przepisów. Pamiętajcie, że znacznie mniej skłonni do dyskusji są policjanci, którzy właśnie zatrzymali do kontroli motocyklistę jadącego z nieletnim, który przekroczył dozwoloną prędkość.

O czym pamiętać wybierając się na przejażdżkę z dzieckiem?

Pierwsza przejażdżka jest sprawdzianem dla ojca, który musi pokazać cały motocyklizm z możliwe najlepszej strony. Pociechę bardzo łatwo jest wystraszyć, a później bardzo ciężko będzie ją ponownie przekonać do dwóch kółek, dlatego pamiętajcie, aby:

 • zadbać o stan techniczny waszego motocykla,
 • zadbać o odpowiednio dobrany kask i odzież ochronną,
 • wytłumaczyć dokładnie zasadę działania motocykla, a także możliwość wystąpienia różnych doznań,
 • wytłumaczyć sposób zachowywania się podczas jazdy,
 • ustalić komunikaty, dzięki którym będziesz wiedział czy dziecko np. chce się zatrzymać,
 • jechać spokojnie, rozważnie i bardzo ostrożnie,
 • stosować się do obowiązujących przepisów.

Jazda na motocyklu z dzieckiem po Europie

Coraz częściej dzieciaki rezygnują z elektroniki na rzecz jazdy motocyklem ze swoim rodzicem. To fantastyczne widzieć na drogach Starego Kontynentu motocyklistów podróżujących z pociechą. Jeżeli wy również macie w planach wyjazd poza granice naszego kraju to koniecznie musicie zapoznać się z przepisami, które obowiązują w pozostałych krajach europejskich.

KRAJ MINIMALNY WIEK DZIECKA INNE REGULACJE
Albania 16 lat
Austria 12 lat Dziecko musi sięgać stopami do podnóżków. W wózku bocznym: można przewozić do dwójki dzieci młodszych niż 12 lat, jednakże ścianki boczne wózka muszą być na tyle wysokie, by zasłaniać klatkę piersiową. Niższe dzieci muszą jechać w fotelikach, wyższe z zapiętym pasem.
Belgia 12 lat Dzieci w wieku 3-8 lat można wozić tylko na motocyklach do 125 ccm w specjalnych fotelikach. Dla dzieci w każdej grupie wiekowej obowiązkowy nie tylko kask w odpowiednim rozmiarze, ale też rękawice, kurtka z długim rękawem, spodnie z protektorami i buty chroniące kostkę. Dotyczy to również jazdy w wózku bocznym.
Bułgaria 12 lat Można na motocyklu przewozić dzieci młodsze niż 12 lat, ale muszą jechać w specjalnym foteliku.
Chorwacja 12 lat
Cypr 12 lat
Czarnogóra 12 lat
Czechy 12 lat Dziecko musi sięgać stopami do podnóżków.
Dania 5 lat Dzieci o wzroście poniżej 135 cm muszą jeździć w atestowanych fotelikach. W wózku bocznym: brak limitu wieku, dzieci poniżej 5 roku życia muszą jechać w foteliku i przypięte pasami.
Estonia 12 lat
Finlandia Brak limitu wieku. Maksymalnie jeden pasażer. W wózku bocznym: również bez limitu wieku, maksymalnie dwóch pasażerów.
Francja Brak limitu wieku. Dzieci do lat 5 muszą jeździć w foteliku z uchwytami i miejscem na stopy. Dzieci powyżej 5 lat muszą same sięgać stopami do podnóżków. Ważne – kierowca i pasażer muszą zakładać do jazdy certyfikowane rękawice motocyklowe. W wózku bocznym: bez limitu wieku, do dwóch pasażerów, obowiązkowe rękawice.
Grecja Brak limitu wieku.
Hiszpania 12 lat W wózku bocznym dzieci do 150 cm muszą jechać w foteliku, a wyższe z zapiętym pasem.
Holandia Brak limitu wieku.
Islandia 6 lat Dzieci poniżej 6 roku życia muszą mieć oparcie dla pleców. Dziecko musi sięgać stopami do podnóżków.
Irlandia Brak limitu wieku.
Kosowo 12 lat
Litwa 12 lat W przypadku wózka bocznego limit wieku nie obowiązuje.
Luksemburg 12 lat Dziecko musi sięgać stopami do podnóżków.
Łotwa Brak limitu wieku. Minimalny wzrost – 150 cm, chyba że dziecko jedzie w foteliku lub podnóżki motocykla są na tyle wysoko, że może stabilnie oprzeć stopy i utrzymać równowagę.Brak limitu wieku.
Macedonia 18 lat
Malta Brak limitu wieku. Dziecko musi sięgać stopami do podnóżków. Wymagane ubezpiecznie obowiązujące pasażera.
Niemcy Brak limitu wieku. Dzieci poniżej 7 lat muszą jeździć w foteliku.
Norwegia Brak limitu wieku. Dziecko musi jechać na miejscu pasażera, nie może być przypięte (np. pasem) do pleców kierowcy i powinno sięgać stopami do podnóżków. W wózku bocznym zalecany pas bezpieczeństwa.
Polska Brak limitu wieku. Maksymalnie 40 km/h w przypadku jazdy z dzieckiem poniżej 7 lat.
Portugalia 7 lat
Rumunia 14 lat W wózku bocznym mogą jechać dzieci w wieku 7-14 lat, ale muszą być trzymane przez osobę dorosłą.
Słowacja 12 lat
Słowenia 12 lat
Szwajcara Brak limitu wieku. Dziecko musi sięgać stopami podnóżków, do 7 roku życia musi jeździć w atestowanym foteliku
Szwecja Brak limitu wieku. Wymagana jest odzież ochronna.
Turcja Brak limitu wieku. Dziecko musi sięgać stopami do podnóżków.
Węgry Brak limitu wieku. Dziecko może podróżować motocyklem jako pasażer, jeśli jest w stanie samodzielnie zadbać o swoje bezpieczeństwo i jego stopy sięgają podnóżków.
Wielka Brytania Brak limitu wieku. Dziecko musi sięgać stopami podnóżków i siedzieć na motocyklu okrakiem.
Włochy 5 lat

Z pewnością zauważyliście, że w powyższej tabeli nie zostały uwzględnione wszystkie kraje ze względu na brak dostępnych danych.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button