Co grozi za jazdę motorowerem lub skuterem pod wpływem alkoholu?

Po zliberalizowaniu przepisów mówiących o jeździe po pijaku na rowerze często pytacie o to, czy nowe prawo uwzględnia także motorowery i skutery 50 ccm. Dziś odpowiadamy na to pytanie.

Jakie konkretnie artykuły w prawie karnym zostały zliberalizowane?

Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

Tym sposobem zastosowano jasny podział na pojazdy mechaniczne oraz inne pojazdy do których należy także rower. Jednakże motorowery i skutery 50 ccm mimo, iż w świetle prawa nie są pojazdami silnikowymi to należą do grupy "mechanicznej". Ten jeden detal powoduje, że wielu z Was ma problem z prawidłowym zinterpretowaniem przepisów.

Dlatego należy stanowczo podkreślić - motorower i skuter, nawet o pojemności 50 ccm jest traktowany jak każdy inni pojazd na drodze. Przez to jego prowadzenie po spożyciu nie jest wykroczeniem (jak w przypadku roweru) a przestępstwem. Konsekwencje prawne są identyczne jak w przypadku motocykli czy samochodów.

Pomijamy już fakt, że zagrażamy sobie i innym w stanie nietrzeźwości. Osoby, które mimo surowych sankcji będą prowadzić narażają się na sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, grzywnę a także więzienie. Nic nie wskóra tłumaczenie, że motorower jeździ wolno i posiada niewielką moc.

Pamiętajcie także o konsekwencjach jakie niesie ze sobą spowodowanie nawet najmniejszej kolizji pod wpływem alkoholu. Wówczas nie działa nasze OC i AC (regres). Na wszystkie szkody płacimy z własnej kieszeni. Także te wyrządzone na ludziach.

Inne publikacje na ten temat:

4 opinii

  1. Miałem rok zakazu prowadzenia pojazdów i szczerze mówiąc nie polecam, o pierwsze szkoda nerwów po drugie pieniędzy, całe szczęście że zakaz minął już dawno i mogę znowu śmigać po ulicach jednośladem 😀

  2. To jeśli ja jechalem i miałem 1,5 promila to teraz jak nie pójdę do pracy bo zabiorą mi wszystkie kategorie prawa jazdy to kto wymyslil ten przepis. Jak.na mororower podlega karta motorowerowa. To ze jest silnik to zaraz zabrac mu prawo jazdy jak.kiedys na rower. Kto to wymyslil. Raz jechałem tylko a to jak policji mówiłem spuścić powietrze lub zabrac fajkę z świecy to robią taki problem. Bo musi miec wynik na koniec miesiąca.

  3. Człowieku poczytaj trochę zanim, zaczniesz zadawać głupie pytania! Karta motorowerowa już nie obowiązuje! Teraz zdajesz na A A1 AM itd.!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button