Znak zakazuje przejazdu bez zatrzymania pojazdu przed:
- wjazdem na skrzyżowanie z drogą z pierwszeństwem.
- niestrzeżonym przejazdem kolejowym,
- przejazdem tramwajowym,
- w innych miejscach przecinania się kierunków ruchu.
Kierujący zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa poruszającym się drogą z pierwszeństwem i analogicznie w pozostałych sytuacjach. Zatrzymanie pojazdu powinno nastąpić w miejscu wyznaczonym znakiem poziomym P-12 “linia bezwzględnego zatrzymania – stop”, w rejonie przejazdu kolejowego dodatkowo przed znakiem G-3 lub G-4 “krzyż św. Andrzeja”. W razie braku wyznaczonego miejsca, zatrzymanie powinno nastąpić w takim miejscu, w którym kierujący może upewnić się, że nie utrudni ruchu na drodze z pierwszeństwem.
Pod znakiem B-20 może być tabliczka T-6c “tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie (umieszczana na drodze podporządkowanej)” i T-6d “tabliczka wskazująca prostopadły przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie oraz układ dróg podporządkowanych (umieszczana na drodze podporządkowanej)”.
Na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km/h znak B-20 poprzedzany jest znakiem A-7 “ustąp pierwszeństwa” z tabliczką T-1 “tabliczka wskazująca odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego” z napisem STOP.
Znak jest stosowany, gdy nie są spełnione warunki widoczności (mała widoczność na zatrzymanie).
Zobacz również pozostałe Znaki Drogowe
Zobacz również pozostałe Znaki Zakazu
Więcej o przepisach ruchu drogowego:
Prawo Jazdy AM
Karta Motorowerowa
Taryfikator Punktów Karnych