Ubranie na skuter i motocykl: Dlaczego jest ważne?

Wiosna za pasem – dlatego coraz tęskniej spoglądamy na nasze jednoślady. Ponieważ jednak temperatury nie zachęcają do szusowania po drogach – warto zastanowić się – co na siebie włożyć wsiadając na skuter?

Co ważne – sprawa ta jest istotna nie tylko wiosną i jesienią, kiedy to po prostu jest zimno, ale przez cały sezon. Dlaczego tak jest? Bo ubranie na skuter, to coś więcej, niż tylko ochrona przed zimnem.

Ponieważ zazwyczaj używamy skuterów w mieście i na krótkich odcinkach – nie przywiązujemy większej wagi do tego, co mamy na sobie. Najczęściej jest to ta sama odzież, której używamy poruszając się na co dzień po ulicy. Są to zatem zwykłe buty, spodnie i normalna kurtka. Specjalistyczne ubranie ogranicza się najczęściej do rękawiczek, choć i tu nierzadko są to zwykłe, skórzane zimowe ocieplacze.

Dlaczego więc warto przemyśleć zakup przynajmniej niektórych elementów specjalistycznej odzieży?

1. Ochrona przed temperaturą

Kiedy jedziemy na skuterze po prostu wieje. Wie to każdy, kto jedzie do pracy dłużej niż 10 minut. Nawet w największy upał w końcu człowiekowi zaczynają marznąć kolana, ręce oraz dłonie. Szczelna kurtka, skórzane rękawice i odpowiednie spodnie zapewnią nam komfort termiczny w czasie całej podróży. Dzięki temu mamy gwarancję, że po dotarciu do pracy, szkoły czy domu nie będziemy cali dygotać z zimna. O zabezpieczeniu przed przeziębieniem nie trzeba chyba wspominać.

2. Ochrona przed asfaltem

Wywrotki zdarzają się nawet najlepszym kierowcom. Bo przecież nie jest problemem wpaść w koleinę, poślizgnąć się na szynie czy zostać zepchniętym z drogi przez zachodzący tył autobusu. Spotkanie z asfaltem nie należy do najprzyjemniejszych. W zasadzie żadne ubranie nie jest w stanie przetrwać takiego spotkania na dystansie dłuższym niż 2 metry. A po wywrotce często przytulamy się do jezdni na o wiele dłuższym odcinku. W razie upadku zwykłe ubranie targa się praktycznie natychmiast, a następnym punktem styku z jezdnią jest już tylko nasza skóra. Zaś takie „zadrapania” leczą się długo i ciężko.

Wprawdzie specjalistyczne ubranie zapewne również podrze się, ale nie tak szybko i nie tak efektownie. Ma ono jednak jeszcze jedną przewagę nad zwykłą odzieżą – w większości wypadków jest ono wzmacniane w kluczowych miejscach (łokcie, barki, kolana, biodra). Dlatego często odpowiednio dobrana kurtka i spodnie może uratować nie tylko naszą skórę, ale często i kości.

 3. Ochrona przed innymi kierowcami

Kto jeździ na skuterze ten doskonale wie, że kierowcy blacho-smrodów mają skuterzystów w głębokiej rezerwie. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej kiedy jest mrok lub zmierzch. A jeśli spotka nas nieszczęście i spali się nam tylne światło, czego w zasadzie prawie na pewno nie zauważymy – nie ma szans, by ktokolwiek dostrzegł nas na drodze.

Na szczęście ubrania na skutery coraz częściej są wyposażane w odblaskowe wstawki. Są to często pojedyncze paski na rękawach lub plecach i klatce piersiowej, które w ciemności doskonale odbijają światło reflektorów. I nawet kiedy działają nam wszystkie światła – w nocy odblasków nigdy zbyt wiele.

4. Ochrona przed sobą samym

Człowiek ma to do siebie, że lubi mieć wszystko pod ręką. A w normalnych ubraniach kieszeni jest albo mało, albo nie można z nich korzystać – na przykład kiedy się siedzi. Odzież na skutery jest projektowana zupełnie inaczej. Kieszenie są dostępne zarówno w pozycji stojącej jak i siedzącej, a na dodatek zawsze są zapinane. Dlatego sięgając po portfel, telefon (choć tylko na postoju) czy pilota do garażu – nie ryzykujemy utraty panowania nad kierownicą.

A o tym co i jak kupować – przeczytacie już niebawem w Skuterowo.com.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button