Xenony i rola świateł w skuterze i motocyklu

Co powinno grozić za zainstalowanie przednich żarówek w skuterze o kolorze niebieskim? Naszym zdaniem prócz zatrzymania dowodu rejestracyjnego również sroga grzywna, nawet do 2000 PLN. Aktualnie znaki świetle zarezerwowane dla pojazdów uprzywilejowanych są nagminnie montowane przez miłośników pseudo tuningu.
Nie trudno na ulicy spotkać skutery ze świecącymi wentylami, czarnymi kierunkowskazami, czy lampami tylnymi w innym kolorze niż czerwony. Widząc to zjawisko pozostaje tym bardziej cieszyć się z nowego obowiązku: wykonywania przeglądów technicznych motorowerów, w tym skuterów. Jednoślad wyposażony w wyżej wymienione cuda z pewnością przez diagnostę nie zostanie dopuszczony do ruchu.

Jaka jest geneza tego problemu? Wielu zapomina o roli świateł w bezpieczeństwie swoim i innych kierujących.

Wielu myśli że światła to jest tylko detal albo wręcz ozdoba albo element który służy tylko i wyłącznie do tuningu. Ostatnio można spotkać wielu to kierowców którzy postanowili na przykład na kolor niebieski zmienić swoje światła czy to pozycyjne czy to mijania czy to drogowe. Pragnę tylko przypomnieć tym wszystkim, którzy kuszą się na takie tuningowe rewelacje, że to jest absolutnie niezgodne z polskim prawem i przyznam szczerze że nawet ostatnio widziałem takiego osobnika na skuterze marki Romet, który to autentycznie z daleka wyglądał jak karetka czy wóz policyjny. No jasne i to w najgorszej formie łamanie jakich kol wiek zasad, jakich kol wiek przepisów o ruchu drogowym. Niestety jest to w Polsce kiepsko sankcjonowane ale powinno być i to zdecydowanie bardziej. A propos świateł, jeżeli mówimy o światłach. Pamiętajcie że to nie jest tylko kwestia otoczenia, a właściwie widoczności w tym otoczeniu, ciemnym otoczeniu nocą, o zmierzchu, w mieście, po za miastem. To jest też kwestia widoczności nas przez innych kierujących w danym ruchu miejskim czy też poza miejskim. Pamiętajcie że światła i ich właściwa regulacja to też jest kwestia komfortu innych użytkowników. Światła, które są ustawione pod złym kątem, nigdy nie były weryfikowane pod względem ustawień są zagrożeniem w ruchu drogowym – bowiem oślepiają. W najgorszym przypadku mogą być uciążliwe dla innych uczestników ruchu, w najlepszym mogą doprowadzić do przykrego wypadku. Oślepiony kierowca który jedzie z naprzeciwka może na przykład nie zauważyć poruszającego się pieszego po poboczu czy też innego skuterzystę, który jedzie wolniej od niego. Pomyślcie o ustawieniach własnych świateł, przednich, mijania, drogowych, pozycyjnych, sprawdźcie, zweryfikujcie ich ustawienia bo to od tego zależy bezpieczeństwo i to nie tylko wasze.

Fot.: Skuterowo.com

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

15 opinii

  1. Żarówki reflektora, świecące w odcieniu niebieskim, jeśli mają odpowiednie normy, mogą być używane. Podobnie wygląda z kloszami, barwa kloszy tylnych lamp, może być w dowolnym kolorze, pod warunkiem że na kloszu widnieje oznaczenie homologacji. (Znajomy jeździ zielonym Golfem, z zielonymi kloszami tylnych lamp i diagnosta, na przeglądzie, nie robi mu łaski, ponieważ klosze posiadają oznaczenia homologacyjne)

  2. Ja miałem halogen HS1 o niebieskim odcieniu i dużo lepiej oświetlał drogę niż seryjny,niestety spaliły się w nim długie światła,ale z chęcią bym go kupił jeszcze raz 🙂

  3. Mam Rometa 767 model 2010.Romecik ma po obu stronach reflektorów niebieskie światła Led.Czy z takimi światłami mogę się poruszać ?

  4. Przeglądy niczego tak naprawde nie rozwiązują…W Swoim Speedzie mam przyciemnione kierunki razem ze środkami,tylną lampę również do tego z przodu mam założony tuningowy reflektor Revo który przyznaje sie bez bicia oślepia innych,a gdy pojechałem na przegląd diagnosta powiedział tylko że za tego typu oświetlenie każda kontrola zakończy się zabraniem dowodu i mam to zmienic ale przegląd podbił(i to bez żadnego przekupstwa).

  5. Z tymi swiatlami to jest tak jak za czasow PRL scigano za dodatkowe swiatlo stop.Po pewnym niedlugim czasie zezwolono na stosowanie.Sam osobiscie zakupilem do skuta zarowki o niebieskim odcieniu i swiatla mam super, a na oryginalnych byla katastrofa.Wszystko to co ulepsza lub ulatwia nie powinno byc zakazane.

  6. Panie Leszku zarowka ma szklo niebieskie, a swiatlo jest koloru bialego z odcieniem niebieskawym, to tak jak dodawano ultramarynr do bialej farby aby uzyskac glebsza biel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button