Aktualnie czytasz:
Xenony i rola świateł w skuterze i motocyklu

Co powinno grozić za zainstalowanie przednich żarówek w skuterze o kolorze niebieskim? Naszym zdaniem prócz zatrzymania dowodu rejestracyjnego również sroga grzywna, nawet do 2000 PLN. Aktualnie znaki świetle zarezerwowane dla pojazdów uprzywilejowanych są nagminnie montowane przez miłośników pseudo tuningu.
Nie trudno na ulicy spotkać skutery ze świecącymi wentylami, czarnymi kierunkowskazami, czy lampami tylnymi w innym kolorze niż czerwony. Widząc to zjawisko pozostaje tym bardziej cieszyć się z nowego obowiązku: wykonywania przeglądów technicznych motorowerów, w tym skuterów. Jednoślad wyposażony w wyżej wymienione cuda z pewnością przez diagnostę nie zostanie dopuszczony do ruchu.

Jaka jest geneza tego problemu? Wielu zapomina o roli świateł w bezpieczeństwie swoim i innych kierujących.

Wielu myśli że światła to jest tylko detal albo wręcz ozdoba albo element który służy tylko i wyłącznie do tuningu. Ostatnio można spotkać wielu to kierowców którzy postanowili na przykład na kolor niebieski zmienić swoje światła czy to pozycyjne czy to mijania czy to drogowe. Pragnę tylko przypomnieć tym wszystkim, którzy kuszą się na takie tuningowe rewelacje, że to jest absolutnie niezgodne z polskim prawem i przyznam szczerze że nawet ostatnio widziałem takiego osobnika na skuterze marki Romet, który to autentycznie z daleka wyglądał jak karetka czy wóz policyjny. No jasne i to w najgorszej formie łamanie jakich kol wiek zasad, jakich kol wiek przepisów o ruchu drogowym. Niestety jest to w Polsce kiepsko sankcjonowane ale powinno być i to zdecydowanie bardziej. A propos świateł, jeżeli mówimy o światłach. Pamiętajcie że to nie jest tylko kwestia otoczenia, a właściwie widoczności w tym otoczeniu, ciemnym otoczeniu nocą, o zmierzchu, w mieście, po za miastem. To jest też kwestia widoczności nas przez innych kierujących w danym ruchu miejskim czy też poza miejskim. Pamiętajcie że światła i ich właściwa regulacja to też jest kwestia komfortu innych użytkowników. Światła, które są ustawione pod złym kątem, nigdy nie były weryfikowane pod względem ustawień są zagrożeniem w ruchu drogowym – bowiem oślepiają. W najgorszym przypadku mogą być uciążliwe dla innych uczestników ruchu, w najlepszym mogą doprowadzić do przykrego wypadku. Oślepiony kierowca który jedzie z naprzeciwka może na przykład nie zauważyć poruszającego się pieszego po poboczu czy też innego skuterzystę, który jedzie wolniej od niego. Pomyślcie o ustawieniach własnych świateł, przednich, mijania, drogowych, pozycyjnych, sprawdźcie, zweryfikujcie ich ustawienia bo to od tego zależy bezpieczeństwo i to nie tylko wasze.

 
Czytaj
REKLAMA

Junak 126 teraz za 279,95 zł miesięcznie

Wybierając nowego Junaka 126 możesz skorzystać z promocyjnego finansowania RSSO 0% bez ukrytych kosztów i wpłaty własnej. Już za 279,95 zł miesięcznie (20 rat 0%) możesz wyjechać z salonu nowym motocyklem Junak 126!

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

Fot.: Skuterowo.com
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
67%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
33%
15 Komentarze
1 2