Motocyklowa kurtka: Tekstylna czy skórzana? Co wybrać na motocyklowy sezon 2018?

Motocyklowa kurtka skórzana czy kurtka tekstylna? Odkąd pojawiły się motocyklowe ubrania tekstylne, to pytanie nurtuje niejednego motocyklistę.

Każdy motocyklista prędzej czy później staje przed wyborem odpowiedniej dla siebie kurtki motocyklowej. Ten fakt wiąże się nieuchronnie z rozstrzygnięciem odpowiedzi na podstawowe pytanie: kurtka skórzana, czy tekstylna? Kurtki motocyklowe możemy podzielić przede wszystkim pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane. Nie tak dawno, bo jeszcze jakieś 30 lat temu, ten problem nie istniał.

Ubrania motocyklowe – kurtki, kombinezony, czy płaszcze, szyte – były właściwie tylko ze skóry, która zapewniała maksymalną odporność na przetarcie, a także wysoką ochronę przed warunkami atmosferycznymi, wiatrem, a po odpowiedniej konserwacji również przed wodą. Dziś wybór nie jest już tak oczywisty. Na rynku pojawiają się coraz nowsze rozwiązania wśród syntetycznych tekstyliów, które pod względem wytrzymałości potrafią już konkurować, a czasem i przewyższać naturalną skórę, dając dodatkowo mniejszą wagę odzieży oraz znacznie lepszą ochronę przed żywiołami, a także niezbędną oddychalność.

Użytkowanie kurtki motocyklowej

Stając przed wyborem, należy zastanowić się, do czego ma służyć kurtka motocyklowa oraz w jaki sposób będzie użytkowana. Jeśli będą to codzienne dojazdy do pracy, to warto postawić na funkcjonalne tekstylia, zwłaszcza te trójwarstwowe, wyposażone w wypinaną membranę i wyjmowane ocieplenie. Takie zestawienie pozwoli na dopasowanie kurtki do niemal każdych warunków pogodowych. Gdy pada deszcz, wystarczy wpiąć wodoszczelną membraną i po sprawie. Jeśli dodatkowo zrobi się chłodno, z pomocą przyjdzie wpięcie kolejnej warstwy, czyli ocieplenia. Jeśli jednak jeździsz okazyjnie i planujesz wcześniej wypady, a w dodatku stawiasz na styl, wygląd i dopasowanie do swojej klasycznej maszyny, to nie pozostaje nic innego jak poszukać kurtki wśród odzieży skórzanej.

Kurtka motocyklowa – wyposażenie

Jeśli postawisz na lekkie i funkcjonalne tekstylia, warto zwrócić uwagę na kilka faktów przed zakupem. Należy koniecznie sprawdzić, czy na wyposażeniu znajdują się certyfikowane protektory. O ile łokciowe i barkowe ochraniacze zazwyczaj są standardowym wyposażeniem kurtki motocyklowej, o tyle protektor plecowy często należy do wyposażenia opcjonalnego. Warto wtedy zasięgnąć informacji o wysokości dodatkowych kosztów związanych z zakupem dodatkowego ochraniacza, który jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej kurtki motocyklowej. Warto także sprawdzić, czy kurtka posiada regulację, która pozwoli dopasować jej objętość do sylwetki. Jeśli szukamy jednej kurtki uniwersalnej, dobrze by miała system wentylacji, wypinaną lub stałą membranę.

Świetnym przykładem dobrze wyposażonej, uniwersalnej kurtki tekstylnej jest trójwarstowowa Modeka Fuego.

 

Miłym dodatkiem jest także dopasowane do kurtki, wypinane ocieplenie. Szukając kurtki, która ma służyć także podczas dalszych wypadów, warto rozejrzeć się za dłuższym modelem, który pozwala na większą ochronę przed wiatrem dolnych partii tułowia. Takie kurtki mają zazwyczaj także większą liczbę kieszeni, regulacji oraz innych, przydatnych w podróży rozwiązań. W mieście zaś najlepiej sprawdzi się krótka i bardziej dopasowana kurtka. Tu warto rozejrzeć się za modelami z rozbudowaną wentylacją, która zwiększa komfort przeciskania się przez zatłoczone ulice w środku lata. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są kurtki wyposażone w obszerne panele wentylacyjne, a także w wypinaną membranę. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim, gdy w chłodne poranki dojeżdżamy do pracy, a w gorące popołudnie z niej wracamy.

Hybrydowe kurtki motocyklowe

Obecnie oferty producentów odzieży motocyklowej są bardzo rozbudowane, co pozwala na dobranie odpowiedniej kurtki motocyklowej do każdego stylu jazdy oraz osobistych preferencji. Nie brakuje także hybryd, jak kurtki łączące skórę z tekstyliami. Takie rozwiązania pozwalają na połączenie zalet obydwóch rodzajów materiału. Elementy bardziej narażone na kontakt z asfaltem podczas wypadku wykonane są wtedy najczęściej właśnie ze skóry, podczas gdy reszta powstaje z lekkiego, niejednokrotnie bardzo przewiewnego materiału. Nie brakuje też odzieży skórzanej wyposażonej w wypinaną lub laminowaną membranę. Takie rozwiązanie pozwala łączyć niepowtarzalny styl z wysoką funkcjonalnością. Jest to jednak niejednokrotnie najdroższą dostępną opcją w ofercie danego producenta.

Rev’It Ignition to dobry przykład kurtki hybrydowej.

Stawiając na skórę, należy pamiętać o tym, że nawet najlepszej jakości skórzana kurtka nie ochroni dostatecznie przed uderzeniem podczas wypadku, jeśli nie będzie wyposażona w komplet wysokiej jakości certyfikowanych protektorów. Nie wystarczy zatem stylowa skórzana ramoneska, by poczuć się naprawdę bezpiecznie w siodle motocykla.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Kurtka motocyklowa – dobór rozmiaru

Dobierając rozmiar kurtki, należy pamiętać, że naturalna skóra zawsze ma tendencje do rozciągania się i dopasowania do sylwetki motocyklisty. Dlatego warto tak dobrać rozmiar kurtki skórzanej, by ta była lekko przyciasna. Po całym sezonie skóra w naturalny sposób się porozciąga.

Kurtki tekstylne dobieramy tak, by z wpiętymi warstwami wewnętrznymi (membrana, ocieplenie), kurtka przylegała mocno do ciała, ale nie krępowała nadmiernie ruchów. Po wypięciu wewnętrznych warstw, należy zastosować będąca na wyposażeniu niemal każdej kurtki regulację, by podciągać luźne protektory do ciała, zapewniając tym samym ich prawidłowe ustawienie podczas jazdy.

[trending]

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button