Części do skuterów i motocykli: Jesienne wyprzedaże

Jesień i zima to idealny czas dla skutera. Poza sezonem za sprawą słabszej koniunktury na rynku wielu dystrybutorów winduje ceny w dół. Nie tylko skuterów, ale również części i akcesoriów.

Zbliża się koniec sezonu. Ba! Wielu już zrezygnowało z codziennego śmigania motorowerami czy skuterami. Przez okrągłe miesiące nasz pojazd przejechał z pewnością wiele kilometrów w często trudnych warunkach. Okres jesienno-zimowy to idealna pora na zrobienie gruntownego przeglądu naszego pojazdu. Pierw trzeba ocenić jakich części, podzespołów bądź materiałów eksploatacyjnych potrzebuje nasz skuter.

W pierwszej kolejności warto zweryfikować silnik. Czy nasz skuter wyposażony jest w jednostkę 4T? Jeśli tak warto zmienić olej. Koszt niewielki, a silnik dostanie od nas drugie życie. Podobnie ma się sprawa z przekładnią. Nie zapominajmy, że ona również oczekuje od nas prawidłowego smarowania. Przy tej okazji warto zainteresować się stanem paska napędowego. Jeśli jest popękany, albo nienaturalnie cienki warto go wymienić już teraz. Poza sezonem sklepy stacjonarne i internetowe są wyjątkowo skłonne taki element nam “zrabatować”.

Idąc dalej należy skupić się na zawieszeniu. Czy lagi/amortyzatory nie posiadają wycieków? Czy nie wdała się korozja? Czy uszczelniacze są w dobrym stanie? Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiesz sobie twierdząco warto zainteresować się układem zawieszenia. Jego awaria w szczycie sezonu może wykluczyć Ciebie z eksploatacji nawet na kilka dni.

Kompletując listę ew. zakupów celem ew. dalszej naprawy zweryfikujmy stan opon. Nadmierne zużycie skutkuje odebraniem dowodu rejestracyjnym i dalszym zakazem użytkowania skutera. W dodatku śmiganie na łysych gumach jest niebezpieczne przez co nieodpowiedzialne.

Na koniec kosmetyka. Zweryfikujmy wszystkie klosze i lampy. Braki w oświetleniu warto uzupełnić. Przy okazji sprawdźmy akumulator i jego ładowanie. Wymiana baterii nie jest droga, a jej awaria w trakcie sezonu może nawet unieruchomić pojazd.

Wkrótce w Skuterowo.com: Kompletny przegląd zimowy skutera krok po kroku. 

Inne publikacje na ten temat:

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

9 opinii

  1. Przeczytałem artykuł i mam mieszane wrażenia – po co wymieniać olej na zimę w silniku i ksrzyni – żeby stał ? poco wymieniać części – żeby stały (czasami skuter stoi na zewnątrz) chyba ten artykuł to dobry jest na wiosnę przed rozpoczęciem sezonu :) wtedy otwieramy świeży olej i rzeczywiscie wlewając “silnik dostaje drugie zycie” a nie startujemy w myśl artykułu na wlanym jesienią oleju … bez sensu . Co do cen to chyba jeszcze troche trzeba poczekac a z pewnością bedą promocyjne przed …. komuniami :)

  2. Artek wiele mądrych głów już pisało czemu olej wymieniamy na jesień, a nie na wiosnę. Pomyśl co się dzieje w silniku przez parę zimowych miesięcy gdy stoi tam zużyty olej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button