Kurtka motocyklowa do jazdy po mieście w 2018. Bezpieczeństwo, a wygoda

Jeżdżąc po mieście na motocyklu, można nie tylko być bezpiecznym, ale i świetnie wyglądać. Oferta miejskich kurtek motocyklowych zawiera wiele ciekawych propozycji w różnych wariantach.

Szukając kurtki motocyklowej do jazdy po mieście, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów istotnych z praktycznego punktu widzenia. To, że przedłużane, bogato wyposażone turystyczne modele będą w takiej sytuacji zbędne, to rzecz pewna. Kurtka na miasto musi nam dobrze służyć nie tylko na motocyklu, ale również po zejściu z niego, czyli podczas załatwiania wszelkich spraw, zakupów, zwiedzania czy spacerów po parku. Motocyklowa kurtka na miasto powinna zatem być lekka i możliwie jak najbardziej praktyczna.

Z pewnością nie pomagają w tym rozbudowane ochraniacze, duże ilości kieszeni i designerskich dodatków, dlatego sporą popularnością wśród uniwersalnych kurtek miejskich cieszą się proste, stonowane modele o niewielkiej ilości detali, za to z dużą ilością przydatnej (zwłaszcza w środku sezonu) wentylacji, która pozwala przetrwać podczas jazdy przez zatłoczone miasto w gorące letnie dni. Dobrze także, jeśli kurtki będzie można użyć jako stylowego dodatku na co dzień, czyli po prostu zarzucić na siebie, wychodząc wieczorem na miasto. Musi wtedy odpowiednio wyglądać, by podkreślić styl.

Kurtka motocyklowa a bezpieczeństwo

Oczywistym jest, że również typowo miejska kurtka powinna spełniać swoje najważniejsze zadanie, czyli zapewnienie możliwie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Warto więc zawsze zwracać uwagę na protektory. Dobrze by było, gdyby na liście wyposażenia znalazły się markowe ochraniacze, spełniające normy bezpieczeństwa. Najlepiej, by były to protektory spełniające normę CE (EN 1621-2) Level 2, czyli drugi stopień zdolności pochłaniania energii podczas uderzenia. Kurtka powinna mieć również możliwość spięcia ze spodniami. Co prawda po mieście coraz częściej jeździmy w motocyklowych dżinsach, jednak również z nimi można spiąć kurtkę – np. za pomocą specjalnych do tego przystosowanych pasków lub za pomocą pętelek, które można zapiąć za szlufkę w spodniach. Dzięki temu nie tylko uchronimy plecy przed podwiewaniem, ale również, w razie wypadku, zwiększymy szansę na to, że kurtka nie ześlizgnie się z pleców i nie narazi ich tym samym na ewentualne obrażenia.

Skórzane Spidi Evorider nada się do miasta, ale także do połączenia ze spodniami jako dwuczęściowy kombinezon.

Miejskie kurtki mogą być zarówno skórzane, jak i tekstylne. Za kurtką skórzaną przemawia ponadczasowy wygląd, styl oraz większy stopień bezpieczeństwa – np. Spidi Evorider. Jednak w gorące dni lepiej na pewno sprawdzi się lekka i przewiewna kurtka tekstylna. Zwłaszcza, gdy wyposażona będzie w dużą ilość siateczkowych paneli. Takie tekstylne kurtki w lepiej wyposażonych wariantach mają na wyposażeniu wypinaną wiatro- i wodoodporną membranę, która jest bardzo dobrym rozwiązaniem w naszym klimacie (np. Dane Fano, lub Modeka Breeze). W końcu nawet w środku lata poranki lubią być u nas chłodne, a przelotne burze i deszcze niestety nie należą w Polsce do rzadkości. Membrana po wypięciu zajmie niewiele miejsca w plecaku czy teczce, a niejednokrotnie może uratować przed przewianiem czy przemoczeniem.

Modeka Breeze to świetne rozwiązanie uniwersalne na ciepłe dni. Do miasta i na dalszą wycieczkę.

 

Letnie kurtki motocyklowe

Częstymi propozycjami są typowo letnie kurtki, które stworzono specjalnie z myślą o jeździe w upalne dni. Posiadają minimalne wyposażenie i zazwyczaj nowoczesny design. Obowiązkowo znajdują się w nich kieszenie na certyfikowane ochraniacze, niektóre z nich można także doposażyć w dedykowana membranę, powiększając tym samym ich funkcjonalność (np. Modeka Upswing, lub REV`IT! Airwave 2).  Coraz częściej pojawiają się również takie rozwiązania, jak podszyte tkaniną kevlarową bluzy czy koszule z dodatkowymi ochraniaczami – np. REV`IT! Tracer z niewidzialnymi protektorami Seesmart CE (EN1621-1), czy Spidi Hoodie Armor.

Jeśli jeździsz głównie po mieście i głównie w lecie – bluza Spidi Hoodie Armor będzie idealna. Posiada homologowane protektory, zrobiono ją z mesh’u i do tego mega wygląda.

Hybrydowa kurtka motocyklowa

Zyskującym na popularności rozwiązaniem jest także hybrydowa kurtka, w której połączono wytrzymałą skórę w newralgicznych punktach z lekkim i przewiewnym materiałem. Pozwala zachować wysoki poziom odporności na przetarcie oraz wciąż niską wagę, a przy tym jest bardzo funkcjonalną, zwłaszcza gdy w zestawie jest wypinana membrana. Często świetnie wygląda, łącząc sportowy styl z miejskim. Niezależnie od tego, czy postawisz bardziej na bezpieczeństwo czy na wygląd, oferta producentów jest naprawdę spora.

Inną kategorią są miejskie, często eleganckie kurtki, które pozwalają do maksimum wydłużyć sezon motocyklowy. Wyposażone są często w wydajne ocieplenie i membranę, a także takie dodatki, jak zapobiegające wnikaniu wiatru do rękawów wewnętrzne mankiety, wysokie stójki czy dbające o naszą głowę po zdjęciu kasku kaptury. Występują także w formie stylowego płaszcza, który wygląda bardzo elegancko, pozwalając jednocześnie na bezpieczną i komfortową jazdę w niskich temperaturach. Ten typ motocyklowych ubrań dopiero zaczyna zyskiwać popularność w naszym kraju.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

[trending]

 

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button