[Zrób To Sam] Naprawa wyłącznika hamulca

Wyświetla 1 wpisy z $
  • Autor
    Wpisy
  • #298970 Reply
    Berg
    Uczestnik
    • 45

Takie tam moje wypociny 🙂 Dotyczy włącznika hamulca przedniego (pstryczek przy klamce hamulcowej):
    .
    Jeśli nie pali nam światło STOP przy jednej klamce a przy drugiej jest ok, to nawalił nam najprawdopodobniej włącznik umieszczony przy tej klamce. Jeśli tak, to niekoniecznie musimy kupować nowy; da się go naprawić bez żadnych problemów i nadal będzie długo służyć.
    .

.
    Odkręcamy włącznik jedną śrubką i odpinamy konektorki. Wyjmujemy włącznik i na stół. Delikatnie podważamy klapkę obudowy włącznika (trzeba zerwać zgrzewy po przeciwnej stronie, trzy bolce) i mamy otwarty włącznik. Wewnątrz jest jedna blaszka ze stykiem [1] i druga z całym mechanizmem pstryczka [2]. Blaszkę [1] wyjmiemy bez problemu, ale wyjmując [2] należy uważać żeby nam się mechanizm pstryczka nie rozleciał; da się go złożyć ale pewnie dużo czasu Wam to zajmie (mnie się rozpadł; złożyłem go po pół godzinie :-D).
    Po wyjęciu obu styków [1] i [2], okaże się, że nadpalone są styki. Delikatnie opiłowujemy je drobnym pilniczkiem a potem przecieramy styki [3] na obu blaszkach drobnym papierem ściernym (ja użyłem 600).
    Po usunięciu czarnego (ciemnego) nalotu na stykach, wkładamy elementy w obudowę i zamykając dekielek mamy złożony wyłącznik w całość. Można go skleić albo zgrzać bolce pod spodem; lub owinąć maleńkim kawałkiem taśmy izolacyjnej by się wszystko trzymało kupy. Sprawdzić czy pstryka. Dodatkowo dolutowałem do styków malutki kondensatorek 100nF [4], dzięki temu nie wypalą nam się szybko styki przez iskrzenie na nich.
    .
    Naprawę swojego robiłem ponad rok temu, dziś go rozebrałem i sprawdziłem – nie ma śladu zużycia a włącznik działa jak nowy.
    .
    Pewnie, można nie bawić się i wydać te 5…6 zł na nowy, ale jak ktoś lubi majsterkować? Nic nie stoi na przeszkodzie, a te parę zł wydać np. na Zupkę Chmielową 😉

#687787 Reply
    dziq
    Gość
    • 4 500

Nawet nie wiesz jak „takie tam wypociny” czasem mogą pomóc. Szczególnie ze zdjęciami. Mnie na pewno pomogły. Dzięki wielkie.

REKLAMA

Zontes U1 125: Poczuj wszechstronność i moc

Poznaj nowy Zontes U1 125 z najbogatszym wyposażeniem w klasie. Odkryj moc systemu oświetlenia full LED. Poczuj osiągi silnika 14.6 KM. Doceń niesamowitą wszechstronność. Przyjrzyj się z bliska każdemu detalowi.

Wyświetla 1 wpisy z $
Odpowiedz na: [Zrób To Sam] Naprawa wyłącznika hamulca
Twoje informacje:

Back to top button