[Zrób To Sam] Naprawa wyłącznika hamulca

Wyświetla 1 wpisy z $
 • Autor
  Wpisy
 • #298970 Reply
  Berg
  Uczestnik
  • 45
  • Postów: 772
  • Postów: 817

  Takie tam moje wypociny 🙂 Dotyczy włącznika hamulca przedniego (pstryczek przy klamce hamulcowej):
  .
  Jeśli nie pali nam światło STOP przy jednej klamce a przy drugiej jest ok, to nawalił nam najprawdopodobniej włącznik umieszczony przy tej klamce. Jeśli tak, to niekoniecznie musimy kupować nowy; da się go naprawić bez żadnych problemów i nadal będzie długo służyć.
  .

  .
  Odkręcamy włącznik jedną śrubką i odpinamy konektorki. Wyjmujemy włącznik i na stół. Delikatnie podważamy klapkę obudowy włącznika (trzeba zerwać zgrzewy po przeciwnej stronie, trzy bolce) i mamy otwarty włącznik. Wewnątrz jest jedna blaszka ze stykiem [1] i druga z całym mechanizmem pstryczka [2]. Blaszkę [1] wyjmiemy bez problemu, ale wyjmując [2] należy uważać żeby nam się mechanizm pstryczka nie rozleciał; da się go złożyć ale pewnie dużo czasu Wam to zajmie (mnie się rozpadł; złożyłem go po pół godzinie :-D).
  Po wyjęciu obu styków [1] i [2], okaże się, że nadpalone są styki. Delikatnie opiłowujemy je drobnym pilniczkiem a potem przecieramy styki [3] na obu blaszkach drobnym papierem ściernym (ja użyłem 600).
  Po usunięciu czarnego (ciemnego) nalotu na stykach, wkładamy elementy w obudowę i zamykając dekielek mamy złożony wyłącznik w całość. Można go skleić albo zgrzać bolce pod spodem; lub owinąć maleńkim kawałkiem taśmy izolacyjnej by się wszystko trzymało kupy. Sprawdzić czy pstryka. Dodatkowo dolutowałem do styków malutki kondensatorek 100nF [4], dzięki temu nie wypalą nam się szybko styki przez iskrzenie na nich.
  .
  Naprawę swojego robiłem ponad rok temu, dziś go rozebrałem i sprawdziłem – nie ma śladu zużycia a włącznik działa jak nowy.
  .
  Pewnie, można nie bawić się i wydać te 5…6 zł na nowy, ale jak ktoś lubi majsterkować? Nic nie stoi na przeszkodzie, a te parę zł wydać np. na Zupkę Chmielową 😉

  #687787 Reply
  dziq
  Gość
  • 4 500
  • Postów: 85 307
  • Postów: 89 807

  Nawet nie wiesz jak „takie tam wypociny” czasem mogą pomóc. Szczególnie ze zdjęciami. Mnie na pewno pomogły. Dzięki wielkie.

  REKLAMA

  Zontes U1 125: Poczuj wszechstronność i moc

  Poznaj nowy Zontes U1 125 z najbogatszym wyposażeniem w klasie. Odkryj moc systemu oświetlenia full LED. Poczuj osiągi silnika 14.6 KM. Doceń niesamowitą wszechstronność. Przyjrzyj się z bliska każdemu detalowi.

Wyświetla 1 wpisy z $
Odpowiedz na: [Zrób To Sam] Naprawa wyłącznika hamulca
Twoje informacje:
Back to top button