Regulacja łożyska główki ramy - czy dobrze rozumiem manual?

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Serwis Regulacja łożyska główki ramy - czy dobrze rozumiem manual?

Ten temat zawiera 8 odpowiedzi, ma 3 głosy i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe Berg Berg 4 lata, 2 miesiące temu.

Oglądasz 9 postów - 1 przez 9 (z 9 łącznie)
 • Autor
  Wpisy
 • #191948 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Berg
  Berg
  Użytkownik
  • Postów: 810

  Cześć.
  Znalazłem opis regulacji główki ramy. Wygląda to tak:

  Z anglika nie jestem orłem, ale coś tam kumam.
  Czy dobrze rozumiem, że piszą aby dokręcić pierścień łożyska z wyczuciem aby nie było luzu, a następnie odkręcić o 1/4…3/8 i potem dokręcić nakrętkę kontrującą? Pytam, bo gdy tak robiłem, to po odkręceniu o 1/4 i skontrowaniu mam luz w łożysku taki, że łapiąc za lagi czuje się kiwanie widelca w przód-tył.
  O co w tym biega?

  Kymco Downtown 125i
  #191993 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Berg
  Berg
  Użytkownik
  • Postów: 810

  …a z drugiej strony patrząc na rysunek, mam wrażenie że po dokręceniu stożka tak aby nie było luzu:
  – odkręcić o pół obrotu (1/2)
  – dokręcić o 1/4 lub max 3/8
  – Skontrować drugą nakrętką.
  Kurcze, ale zagrycha….

  Kymco Downtown 125i
   
  Czytaj
  REKLAMA

  Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

  Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.
  #192036 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Kristop
  Kristop
  Użytkownik
  • Postów: 1 162

  Ja tam ngdgy takego manuala nie widziałem, zawsze dokręcam dolną nakrętke, kontruje drugą i jest gitara:P A dokręcam tak żeby kiera lekko się obracała, a nie ciężko;)

  #192183 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Berg
  Berg
  Użytkownik
  • Postów: 810

  Tu gość pokazuje nawet, żeby dociągnąć na maksa i poluzować o 1/4 :

  Kymco Downtown 125i
  #192201 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Kristop
  Kristop
  Użytkownik
  • Postów: 1 162

  No i dobrze mówi, jak zaciągniesz na maxa to kierownica obraca się ciężko/wcale, popuścisz troche i jest dobrze;) Nie jest powiedziane ile dokładnie, ale żeby kiera nie miała oporów:)

   
  Czytaj
  REKLAMA

  Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

  W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW. Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride
  #192236 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Berg
  Berg
  Użytkownik
  • Postów: 810

  Próbowałem wczoraj, faktycznie – do oporu i odpuszczenie 1/4 = chodzi ładnie. Ale już przy dociągnięciu kontrą kierownica blokuje. Więc odkręciłem 3/8, dociągnąłem i (chyba) ok. Nie zmienia to faktu, że dolne łożysko mam uszkodzone/zużyte 🙁 ze śladami rolek. Tylko nie wiem jak je wybić bo nie ma o co zahaczyć (idiotyczna konstrukcja mocowania dolnego łożyska w ramie).

  Kymco Downtown 125i
  #304119 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Berg
  Berg
  Użytkownik
  • Postów: 810

  Dużo czasu minęło, ale w końcu łożysko wymieniłem. Całą robota okazała się trudniejsza w myślach niż w rzeczywistości. Wybicie pierścienia z ramy nie było problemem, bo w gnieździe w którym siedziało, były dwa otworki (zalane czymś miękkim) prze które wsadziłem mosiężny pręt i pukając to z tej to z drugiej strony, pierścień po kilku puknięciach wypadł. Nowy wszedł bez problemu dobijany delikatnie starym pierścieniem. Łożysko z widelca zeszło także bezproblemowo i nabiłem nowe. Po złożeniu całości i wyregulowaniu łożysk oraz zmontowaniu całego przodu z powrotem do kupy, po 45 minutach roboty skuter już jeździł z nowym łożyskiem – niebo a ziemia, nie ma porównania 🙂
  W sumie okazało się, że wymiana tego łożyska to nie tak straszna sprawa, trzeba tylko dobrze pomyśleć jak to zrobić i do dzieła. A ceny w serwisach (150…280zł) trochę mogą zaboleć; choć nie dziwi cena biorąc pod uwagę ilość roboty przy rozbieraniu przodu. Mnie to kosztowało cenę łożyska i 45 minut roboty. Nieźle 😀

  Kymco Downtown 125i
  #304121 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Wombat
  Wombat
  Moderator
  • Postów: 20 147

  generalnie oprócz regulacji wariatora ^od zera^ to wszystkie czynności serwisowe w skuterze to moment. O ile już się dorwiesz do tego miejsca – bo rozbieranie plastików to koszmar.

  ziuuummmm…. (nie bije piany na PW)
  #304142 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Berg
  Berg
  Użytkownik
  • Postów: 810

  No zgadza się, wkrętów co nie miara 😉 . Samo dobranie się do łożyska zajmuje więcej czasu niż jego wyjęcie i nabicie nowego. Cóż…. skuter.
  A łożysko (SKF) wyglądało tak:

  Miejsc uszkodzeń chyba nie trzeba wskazywać. Paznokciem jak się przejedzie po bieżni to czuje się pstykanie. Ciekawe, że pierścień wewnętrzny – po zdjęciu koszyka z wałkami – nie miał właściwie żadnych śladów uszkodzeń na powierzchni; z innej stali czy jak?; przecież obciążenie takie samo.

  Kymco Downtown 125i
Oglądasz 9 postów - 1 przez 9 (z 9 łącznie)
Odpowiedz do: Regulacja łożyska główki ramy - czy dobrze rozumiem manual?
Informacje o Tobie: