Poprosze o odpowiedź.

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Prawo i Przepisy Ruchu Drogowego Poprosze o odpowiedź.

Ten temat zawiera 23 odpowiedzi, ma 7 głosów i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe B4rtek B4rtek 5 lata, 5 miesiące temu.

Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 24 łącznie)
  • Autor
    Wpisy
    Zdjęcie profilowe thelewizor
    thelewizor
    Użytkownik

http://www.skuterowo.com/swap-moto-125-na-200-albo-300-cm3-zyczymy-powodzenia/

poproszę autora artykułu o podanie podstawy prawnej tego zdania. “Po drugie drogówka ma pełne prawo wsiąść na nasz pojazd i go sprawdzić w próbie drogowej.” z góry dziękuję.

rocznik 1975):
    jak się nie odwrócisz, dupa i tak zawsze z tyłu.
    Zdjęcie profilowe B4rtek
    B4rtek
    Użytkownik

O ile się orientuję to policja nie ma prawa wsiąść do twojego pojazdu (bez uzasadnionego podejrzenia że przewozisz „kontrabandę” 😉 ) a już na pewno nie mogą się „karnąć”..

Czytaj
    REKLAMA

Pokochaj całą rodzinę Suzuki GSX-S

Sezon w Suzuki trwa przez cały rok. Dlatego już teraz skorzystaj z wyjątkowej oferty na zakup dowolnego motocykla z rodziny GSX-S z rabatem do 5000 zł!Przyjmij zaproszenie do naszego grona dzięki GSX-S 125 na prawo jazdy B. Polub inspirowanego sportowymi emocjami GSX-S 750. Pokochaj bezkompromisowego GSX-S 1000.Advertisement
    Zdjęcie profilowe
    Anonimowy
    Zdjęcie profilowe H2O
    H2O
    Użytkownik

Kluczyk ze stacyjki i nie ma już żadnej jazdy dla nikogo. Edukuj się w każdym danym temacie, albo dygaj się przez całe swoje życie.

Nie będę naprawiał twojego świata, bo mam zajęcie z naprawianiem swojego.
    thelewizor
    Użytkownik

Dlatego chciał bym poznać, czym kieruje się dziennikarz który pisze coś takiego. Napisałem moja prośbę 2 miesiące temu pod artykułem i wpisy się skończyły. Więc nadal nie wiem na jakiej podstawie mam prawo udostępnić własny pojazd do tzw próby drogowej.

rocznik 1975):

Czytaj
    REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.
    Zdjęcie profilowe
    Anonimowy

To przeczytaj artykuł, który wkleiłem wyżej…

thelewizor
    Użytkownik

Dla mnie to jest podstawa prawna
    Art. 129. 1. Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji.
    4) sprawdzania stanu technicznego, wyposażenia, ładunku, wymiarów, masy lub nacisku osi pojazdu znajdującego się na drodze;
    nie ma tu mowy o udostępnieniu pojazdu kontrolującemu, jeżeli jest podstawa iz pojazd nie spełnia wymogów zabiera dowód rejestracyjny i kieruje do diagnosty,
    a co w przypadku kiedy funkcjonariusz w próbie drogowej uszkodzi mój pojazd?

rocznik 1975):
    Zdjęcie profilowe
    Anonimowy

Kontrola stanu technicznego to bardzo rozległe pojęcie, które obejmuje choćby sprawdzenie hamulców, czego na oko zrobić się nie da…. Jak było napisane w ostatnim akapicie tego artykułu…
    .
    „Zwykle policjanci nie decydują się na dłuższe przejażdżki ze względu na ryzyko wypadku lub stłuczki i groźbę procesu cywilnego ze strony właściciela pojazdu.”

Zdjęcie profilowe B4rtek
    B4rtek
    Użytkownik

Cytuję:
    W takich przypadkach policjanci opierają się o pkt 4 129 paragrafu Kodeksu Drogowego, który mówi: „Policjant, w związku z (czuwaniem nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach – przyp. red.) jest uprawniony do (…) sprawdzania stanu technicznego, wyposażenia, ładunku, wymiarów, masy lub nacisku osi pojazdu znajdującego się na drodze”.

Każdy policjant jest po krótkim przeszkoleniu w kwestiach badań technicznych pojazdów i doskonale wie, że jedynym badaniem w terenie, które by wymagało „przejażdżki” kilkumetrowej to badanie stanu układu hamulcowego.
    Jednak tutaj ciągle staje na drodze konstytucyjne prawo do nietykalności osobistej i prawo do prywatności dla tego śmiało można się przed Panem policyjantem postawić wykorzystując to prawo na swoją obronę.
    Nie wiem jednak jak to się ma to motocykla bo w przypadku samochodu wejście policjanta do środka oznacza w/g konstytucji naruszenie prywatności. Za każdym razem każą podawać dokumenty przez okno podczas kontroli bo doskonale wiedzą że w środku mogą znajdować się rzeczy, kórych możemy nie chcieć „pokazać”.

Niestety decydując się na dyskusję z Panem Władziem trzeba dysponować czasem. Przykładem może być sytuacja gdy zatrzymaliśmy sie ze znajomym na dwa samochody na zacienionym parkingu wieczorem. Nic w zasadzie nie robiliśmy a tylko rozmawialiśmy przy opuszczonych szybach. Podjechali policjanci – tajniaki – i kazali nam wysiadać z samochodu. Na co ja wysiadłem a kolega powiedział że nie musi ale za to może podać dokumenty przez okno. Panowie sprawdzili nasze dokumenty i poprosili o otwarcie bagażników na co obaj się nie zgodziliśmy. Skończyliśmy na komisariacie tłumacząc że Pany Władzie nie mają prawa do takich czynności. Po wszystkim do samochodów musieliśmy wracać „z buta”. Z krótkiego postoju zrobiło się 5 godzin bo skończyliśmy w pubie a samochody odebraliśmy nazajutrz 😀

thelewizor
    Użytkownik

lucek71 szacunek za podejscie do tematu, interesuje mnie tylko czy jak wyjmę kluczyk ze stacyjki ( roweru, motoroweru, motocykla, samochodu, ciągnika, kombajnu, ) to bez własnej i przymuszonej woli nie muszę nikomu udostępniać pojazdu. Tak czy Nie? 🙂

rocznik 1975):
Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 24 łącznie)

Ups... Musisz się zalogować, lub zarejestrować żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Przejdź do Rejestracja lub Logowanie