Poprosze o odpowiedź.

Wyświetla 1 wpisy z $
  • Autor
    Wpisy
  • #174754 Reply
    thelewizor
    Użytkownik
    • 3

http://www.skuterowo.com/swap-moto-125-na-200-albo-300-cm3-zyczymy-powodzenia/

poproszę autora artykułu o podanie podstawy prawnej tego zdania. “Po drugie drogówka ma pełne prawo wsiąść na nasz pojazd i go sprawdzić w próbie drogowej.” z góry dziękuję.

#174755 Reply
    B4rtek
    Użytkownik
    • 0

O ile się orientuję to policja nie ma prawa wsiąść do twojego pojazdu (bez uzasadnionego podejrzenia że przewozisz „kontrabandę” 😉 ) a już na pewno nie mogą się „karnąć”..

REKLAMA

Zontes U1 125: Poczuj wszechstronność i moc

Poznaj nowy Zontes U1 125 z najbogatszym wyposażeniem w klasie. Odkryj moc systemu oświetlenia full LED. Poczuj osiągi silnika 14.6 KM. Doceń niesamowitą wszechstronność. Przyjrzyj się z bliska każdemu detalowi.

#174757 Reply
    Anonim
    Nieaktywny
    • 27
    #174758 Reply
    H2O
    Użytkownik
    • 1

Kluczyk ze stacyjki i nie ma już żadnej jazdy dla nikogo. Edukuj się w każdym danym temacie, albo dygaj się przez całe swoje życie.

#174759 Reply
    thelewizor
    Użytkownik
    • 3

Dlatego chciał bym poznać, czym kieruje się dziennikarz który pisze coś takiego. Napisałem moja prośbę 2 miesiące temu pod artykułem i wpisy się skończyły. Więc nadal nie wiem na jakiej podstawie mam prawo udostępnić własny pojazd do tzw próby drogowej.

#174760 Reply
    Anonim
    Nieaktywny
    • 27

To przeczytaj artykuł, który wkleiłem wyżej…

#174761 Reply
    thelewizor
    Użytkownik
    • 3

Dla mnie to jest podstawa prawna
    Art. 129. 1. Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji.
    4) sprawdzania stanu technicznego, wyposażenia, ładunku, wymiarów, masy lub nacisku osi pojazdu znajdującego się na drodze;
    nie ma tu mowy o udostępnieniu pojazdu kontrolującemu, jeżeli jest podstawa iz pojazd nie spełnia wymogów zabiera dowód rejestracyjny i kieruje do diagnosty,
    a co w przypadku kiedy funkcjonariusz w próbie drogowej uszkodzi mój pojazd?

#174762 Reply
    Anonim
    Nieaktywny
    • 27

Kontrola stanu technicznego to bardzo rozległe pojęcie, które obejmuje choćby sprawdzenie hamulców, czego na oko zrobić się nie da…. Jak było napisane w ostatnim akapicie tego artykułu…
    .
    „Zwykle policjanci nie decydują się na dłuższe przejażdżki ze względu na ryzyko wypadku lub stłuczki i groźbę procesu cywilnego ze strony właściciela pojazdu.”

#174764 Reply
    B4rtek
    Użytkownik
    • 0

Cytuję:
    W takich przypadkach policjanci opierają się o pkt 4 129 paragrafu Kodeksu Drogowego, który mówi: „Policjant, w związku z (czuwaniem nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach – przyp. red.) jest uprawniony do (…) sprawdzania stanu technicznego, wyposażenia, ładunku, wymiarów, masy lub nacisku osi pojazdu znajdującego się na drodze”.

Każdy policjant jest po krótkim przeszkoleniu w kwestiach badań technicznych pojazdów i doskonale wie, że jedynym badaniem w terenie, które by wymagało „przejażdżki” kilkumetrowej to badanie stanu układu hamulcowego.
    Jednak tutaj ciągle staje na drodze konstytucyjne prawo do nietykalności osobistej i prawo do prywatności dla tego śmiało można się przed Panem policyjantem postawić wykorzystując to prawo na swoją obronę.
    Nie wiem jednak jak to się ma to motocykla bo w przypadku samochodu wejście policjanta do środka oznacza w/g konstytucji naruszenie prywatności. Za każdym razem każą podawać dokumenty przez okno podczas kontroli bo doskonale wiedzą że w środku mogą znajdować się rzeczy, kórych możemy nie chcieć „pokazać”.

Niestety decydując się na dyskusję z Panem Władziem trzeba dysponować czasem. Przykładem może być sytuacja gdy zatrzymaliśmy sie ze znajomym na dwa samochody na zacienionym parkingu wieczorem. Nic w zasadzie nie robiliśmy a tylko rozmawialiśmy przy opuszczonych szybach. Podjechali policjanci – tajniaki – i kazali nam wysiadać z samochodu. Na co ja wysiadłem a kolega powiedział że nie musi ale za to może podać dokumenty przez okno. Panowie sprawdzili nasze dokumenty i poprosili o otwarcie bagażników na co obaj się nie zgodziliśmy. Skończyliśmy na komisariacie tłumacząc że Pany Władzie nie mają prawa do takich czynności. Po wszystkim do samochodów musieliśmy wracać „z buta”. Z krótkiego postoju zrobiło się 5 godzin bo skończyliśmy w pubie a samochody odebraliśmy nazajutrz 😀

#174767 Reply
    thelewizor
    Użytkownik
    • 3

lucek71 szacunek za podejscie do tematu, interesuje mnie tylko czy jak wyjmę kluczyk ze stacyjki ( roweru, motoroweru, motocykla, samochodu, ciągnika, kombajnu, ) to bez własnej i przymuszonej woli nie muszę nikomu udostępniać pojazdu. Tak czy Nie? 🙂

#174772 Reply
    B4rtek
    Użytkownik
    • 0

Znając służbistów jak tak się zachowasz to skończysz w Grodzkim lub przynajmniej na komendzie. Będą się tłumaczyli że Twoje zachowanie wzbudziło w nich podejrzenia a tutaj mają nieograniczone możliwości 🙂

#174775 Reply
    Anonim
    Nieaktywny
    • 27

Jeśli stan Twojego auta/motocykla wzbudza podejrzenia to mają prawo sprawdzić Twój pojazd, możesz się postawić, ale jestem pewien, że dalej w trasę nie pojedziesz, zatrzymają Ci dowód i tyle. Tak samo na zdrowy rozsądek, jeśli nie chcesz pokazać bagażnika to wzbudzasz podejrzenie popełnienia przestępstwa i narobisz sobie problemów. W przeciwnym wypadku mógłbyś wozić dragi, trupy i skrępowane prostytutki w bagażniku bez obaw o wykrycie ;). Parę razy widziałem auta ze wszystkimi drzwiami pootwieranymi i kierowcą oraz pasażerami leżącymi na glebie, a przecież mogli odmówić…
    .
    Podrzucam coś do poczytania dla Ciebie Kolego Thelewizor.
    .
    http://www.brt12.eu/2009/05/21/twoje-prawa-gdy-masz-byc-przeszukany-zatrzymany-lub-nie-wpuszczony-do-miejsca-publicznego/

#174777 Reply
    thelewizor
    Użytkownik
    • 3

B4rtek dobra historia,
    natomiast zmierzam do komentowanego artykułu więc” jadę sobie skuterem z małą tablicą rejestracyjną i zatrzymuje mnie policjant bo jechał za mną radiowozem BEZ KAMERY i chce się karnąć bo ma podejrzenia ze mój motorower może jechać szybciej niż 45 mam pozwolic czy nie?

#174778 Reply
    Wombat
    Moderator
    • 55

Na prośbę policjanta NIE MUSISZ udostępniać pojazdu.
    Na jego ŻĄDANIE musisz.
    Jak się nie zgodzisz zrobi się przykro. Jeżeli celem jest zbadanie stanu technicznego to mniej przykro a jeżeli kontrola osbista to bardziej przykro.
    .
    Kontrola osobista, przeglądanie zawartości bagaży i sprawdzanie

ładunków w portach i na dworcach oraz w środkach transportu

lądowego, powietrznego i wodnego

§ 16. 1. Policjant przy przeprowadzaniu kontroli osobistej wykonuje kolejno następujące czynności:

1) określone w § 2 ust. 1-2;

2) sprawdza zawartość odzieży osoby kontrolowanej i przedmioty, które znajdują się na jej ciele, nie odsłaniając przykrytej odzieżą powierzchni ciała;

3) sprawdza zawartość podręcznego bagażu oraz innych przedmiotów, które posiada przy sobie osoba kontrolowana;

4) odbiera osobie kontrolowanej posiadaną broń lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia albo przedmioty mogące stanowić dowody w postępowaniu lub podlegające przepadkowi;

5) legitymuje osobę kontrolowaną.

2. Kontrolę osobistą powinien przeprowadzać policjant:

1) tej samej płci, co osoba kontrolowana;

2) w miejscu niedostępnym w czasie wykonywania kontroli dla osób postronnych.

3. Jeżeli kontrola osobista musi być przeprowadzona niezwłocznie, w szczególności ze względu na okoliczności mogące stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, może jej dokonać policjant płci odmiennej, także bez zachowania warunku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, ze szczególnym uwzględnieniem art. 15 ust. 6 ustawy.

4. Osoba poddana kontroli osobistej może przybrać do tej czynności osobę przez siebie wskazaną. Policjant jest obowiązany dopuścić osobę wskazaną do udziału w czynności, chyba że jej obecność utrudniałaby lub uniemożliwiałaby przeprowadzenie czynności.

5. Policjant może przybrać do obecności przy kontroli osobistej osobę trzecią, jeżeli uzna to za konieczne dla uzyskania celu kontroli.

§ 17. 1. Policjant przegląda zawartość bagaży lub sprawdza ładunek znajdujący się w portach, na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, wodnego i powietrznego w obecności posiadacza bagaży lub ładunku albo przedstawiciela przewoźnika, spedytora lub agenta morskiego.

2. Policjant przegląda zawartość bagażu lub sprawdza ładunek przyjęty do przewozu wyłącznie w obecności przedstawiciela przewoźnika, spedytora lub agenta morskiego.

3. W przypadku braku możliwości zapewnienia natychmiastowej obecności osób, o których mowa w ust. 1 i 2, policjant może przejrzeć zawartość bagaży lub sprawdzić ładunek bez ich obecności, jeżeli z posiadanych informacji wynika, że zwłoka może spowodować zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, lub gdy istnieje uzasadniona obawa zniszczenia bądź utracenia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie albo podlegających zajęciu w postępowaniu karnym.

§ 18. 1. Policjant dokumentuje czynności służbowe, o których mowa w § 16 i 17, w notatniku służbowym, określając datę, czas, miejsce i przyczynę ich przeprowadzenia oraz dane dotyczące osób objętych czynnościami i w nich uczestniczących, a także rodzaj i wynik czynności.

2. Na żądanie osoby poddanej kontroli osobistej albo przedstawiciela właściciela, przewoźnika, spedytora lub agenta morskiego policjant sporządza protokół z przeprowadzonych czynności, którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

#174781 Reply
    B4rtek
    Użytkownik
    • 0

Wombat: ok ale to nie wyjaśnia KIEDY i na JAKICH WARUNKACH panże władzio może dokonać kontroli/przeszukania.

QRWA ciśnienie spadło i mi dymi kominek 🙁

#174785 Reply
    thelewizor
    Użytkownik
    • 3

Wombat, prawna podstawa? artykuł?

Na prośbę policjanta NIE MUSISZ udostępniać pojazdu.
    Na jego ŻĄDANIE musisz.
    Jak się nie zgodzisz zrobi się przykro. Jeżeli celem jest zbadanie stanu technicznego to mniej przykro a jeżeli kontrola osbista to bardziej przykro.
    .

#174786 Reply
    B4rtek
    Użytkownik
    • 0

Nie wiem też czy żadanie nie oznacza wyjątkowych sytuacji gdzie oczywiste jest że coś ukrywasz. Inaczej mogli by zawsze żądać a nigdy nie prosić przecież. W każdym razie musimy przestać żyć w państwie policyjnym bo oni są dla nas a nie odwrotnie i trzeba znać swoje prawa i walczyć o swoje dla samej zasady.

#174787 Reply
    Wombat
    Moderator
    • 55

Żądając muszą sporządzać protokół. Na ogół im sie nie chce wiec proszą i ja nie widze problemu w pokazaniu bagażnika czy tym że się przejedzie 200m.
    Natomiast małolatów w kapturach o 2 nad ranem trzepią tylko gwizd idzie i dokładnie na tej samej zasadzie mogą przetrzepać obywatela.
    tylko obywatel świadomy źle potraktowany złoży skargę i dlatego niekoniecznie jest to fajne dla nich.
    Kiedy? Wtedy kiedy dokona subiektywnej oceny że jest taka konieczność. To jest tzw osoba zaufania publicznego.

#174789 Reply
    Anonim
    Nieaktywny
    • 27

Nie demonizujmy, rutynowa kontrola nie obejmuje kontroli osobistej i sprawdzania auta. Policjant musi Ci powiedzieć dlaczego chce dokonać przeszukania i musi być to konkretny powód.
    .
    http://moto.wp.pl/kat,1035805,title,Przeszukanie-podczas-kontroli-drogowej,wid,15105710,wiadomosc.html
    .
    Podany przykład przez Thelewizora jest mocno naciągany, jeśli Ci nie zmierzyli radarem prędkości to na jakiej podstawie mogą stwierdzić, że jechałeś za szybko? Prędkościomierz nie jest wiarygodny.

#174791 Reply
    Wombat
    Moderator
    • 55

Ale nie ma przepisu na każdą sytuacje – nie można tego wymagać.
    Dlatego są policjanci, są ludźmi, część podobno przeszkolona i podejmują subiektywne decyzje na podstawie swojej oceny sytuacji.
    Oni sie mogą mylić a my od ich decyzji możemy sie odwoływać lub ich skarżyć

#174793 Reply
    B4rtek
    Użytkownik
    • 0

Prawda jest taka ze 80% to kwestia kto jedzie. Policjant sie nie przyczepi spokojnego pana w srednim wieku. Zwykle to dotyczy mlodych ludzi czesto tez oceniaja ich po sposobie ubioru. Maja swoje typy potencjalnych przestepcow – tu trzeba wyposrodkowac bo jednak maja czesto racje. Trudno – tak juz jest.

#174827 Reply
    snajper061
    Użytkownik
    • 2

tu się z tobą zgodzę że ubiór styl jazdy zalezy czy cie zatrzymają.wiem sam po sobie jade chopperem broda wąsy zz top orzech skóra motocyklowa ala lata 80te i jeszcze nigdy mnie nie zatrzymali a jeżdże spokojnie(póki nie wsiąde na quada lub crossa)ale to już nie na publicznych.

#175535 Reply
    robbo2k
    Uczestnik
    • 2

To jest akurat bardzo proste.
    Jak nie dasz stracisz dowód….. rejestracyjny a jak dasz pewnie też 🙂

Poza tym mylicie kontrole stanu technicznego (te mogą zawsze a jak odmówisz zabiorą dowód i pojazd) z kontrolą zawartości pojazdu.

W wypadku kontroli zawartości bagażników jest to kontrola osobista i wymaga podania podstawy prawnej oraz powodu
    a zgodnie z wykładnią, uzasadnienia błahe nie jest tolerowana przez sąd, i oglądanie skrytek, schowków jako
    czynności zwykłej kontroli drogowej nie zdarzają się.

Ale na to jest oczywiście prosty sposób. Jak policja jednak chce zajrzeć do bagażnika najczęściej wystarczy „Proszę okazać trójkąt i gaśnice :)” Któraś z nich zawsze jest w bagażniku 🙂

#175561 Reply
    B4rtek
    Użytkownik
    • 0

Wystarczy byc swiadomym swoich praw i zaznaczyc ze „PRZYNIESIESZ” wymagane ale bez pokazywania zawartosci bagaznika. Niestety tutaj ciągle ma skutecznosc prawo policjanta do podjecia przeszukania gdy zachodzi wyrazne „podejrzenie”, a jakiekolwiek nasze zachowanie ukrywajace zawartosc bagaznika powoduje podejzenia. Przepis jest plytki i zawsze byl. Pewnie dlatego ze ciagle mamy stara gwardie w rzadzie i ciagnie sie za nami smrod prl-u „jesli stawiamy opor policjantowi to na 100% cos ukrywamy”. Na szczescie przestali za to palowac ;]
    Ale jeszcze troche poczekajmy. Prawo do prywatnosci dopiero do nas dociera i poki co jest tylko prawem pisanym ;]

Wyświetla 1 wpisy z $
Odpowiedz na: Poprosze o odpowiedź.
Twoje informacje:

Back to top button