Po jakich drogach można jeździć skuterem?

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Prawo i Przepisy Ruchu Drogowego Po jakich drogach można jeździć skuterem?

Tagi: ,

Ten temat zawiera 18 odpowiedzi, ma 15 głosów i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe Wombat Wombat 1 miesięcy, 1 tygodni temu.

Oglądasz 9 postów - 11 przez 19 (z 19 łącznie)
  • Autor
    Wpisy
  • #117612 Odpowiedź
    Zdjęcie profilowe WODZU
    WODZU
    Użytkownik

Proponuję wejść w jakąś mapę online i zobaczyć czy gdzieś po drodze nie ma expresówki…. Troszku chęci.

Mój profil i moje podróże na Piaggio X8 125ccm – https://www.facebook.com/piotr.bobbe.1
    Moje chobby, mój drugi profil – Motocykle 125ccm – https://www.facebook.com/moto125ccm
    Zapraszam do poluienia i obserwowania.
    #639272 Odpowiedź
    Zdjęcie profilowe Szalona
    Szalona
    Użytkownik

Czyli po wislance mogę jechać ale mam taką wątpliwość. Podobno skuterem należy się poruszać poboczem chyba że takiego nie ma. A co jeśli jest droga z poboczem asfaltowym ale oddzielnym ciągła linia? Jechać poboczem czy droga?

Wiolka

Czytaj
    REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.
    #639274 Odpowiedź
    Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

poboczem teoretycznie. ale to zależy od warunków na drodze.

ziuuummmm…. (nie bije piany na PW)
    #639325 Odpowiedź
    Zdjęcie profilowe Evert
    Evert
    Użytkownik

Powinien poruszać się poboczem, bez względu na to, czy oddzielająca go linia jest ciągła czy przerywana. Oczywiście, tak jak pisze Wombat, warunki na drodze mogą być różne: poboczem mogą poruszać się też piesi, rowerzyści, ciągniki, pojazdy wolnobieżne etc. Może dojść do wyprzedzania, wymijania, omijania itp. Przepisy nie regulują aż tak szczegółowo możliwych sytuacji (np. przekraczanie w niektórych sytuacjach linii ciągłej pobocza) i może być wiele niejasności.

Wracając do pytania w tytule wątku, należałoby zacząć od tego, jak dany skuter został zarejestrowany:

1/ jako motorower – zakaz poruszania się po drogach ekspresowych i autostradach;
    2/ jako motocykl – brak ograniczeń dotyczących korzystania z dróg ekspresowych i autostrad.

Ad. 1
    Motorower nie jest – zgodnie z przepisami – pojazdem silnikowym, a tym bardziej pojazdem samochodowym.
    Podstawa prawna: Art. 2 pkt 3), 4), 32), 33) i 46) ustawy prawo o ruchu drogowym: https://prawooruchudrogowym.pl/l/przepisy-ogolne

Ad. 2
    Znalazłem taki artykuł, gdzie narobiono paniki z powodu wjazdu skutera na drogę ekspresową.
    https://www.l-instruktor.pl/aktualnosci/skuterem-po-ekspresowce.html
    Wystarczy jednak spojrzeć na wielkość tablicy rejestracyjnej, aby przekonać się, że do złamania przepisów nie doszło – to był po prostu skuter zarejestrowany jako motocykl, najprawdopodobniej o pojemności 125 cm3.

Tak ogólnie, to nie ma innych ograniczeń dotyczących korzystania z dróg publicznych przez tego rodzaju pojazdy, no chyba że mamy do czynienia np. ze znakiem „zakaz wjazdu motorowerów” lub „zakaz wjazdu motocykli”. Dlatego nawet mały skuterek z silnikiem 125 cm3 może dostać mandacik, jeżeli będzie poruszał się np. ul. Świętojańską w Gdyni – obowiązuje tam właśnie zakaz wjazdu motocykli.

A w kontekście wjazdu skutera na autostradę jeszcze taka ciekawostka: http://info-car.pl/infocar/artykuly/skuterem-po-autostradzie-tak-i-nie.html

#651590 Odpowiedź
    Zdjęcie profilowe Freeb
    Freeb
    Użytkownik

Panowie, wiem, ze odgrzebuje stary temat- ale mam wątpliwości. Czy wolno mi jechać motorowerem na Alejach jerozolimskich od Dw. Centralnego do Ul. Popularnej/Jutrzenki? Patrzę na mapę i durnieje. Jakiego rodzaju to jest w końcu droga? Krajowa? Ekspresowa? CZy wszystkiego po trochu?

„Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world.”

Czytaj
    REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW. Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride
    #651591 Odpowiedź
    Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

możesz. całe lata tak jeździłem

ziuuummmm…. (nie bije piany na PW)
    #651608 Odpowiedź
    Zdjęcie profilowe Michalk001
    Michalk001
    Użytkownik

Ja też, nawet czasami potrafiłem przejeżdżać cały ciąg od Ronda Wiatraczna aż do Piastowa i nigdy nie miałem problemów.

Zipp Salmo: przebieg 57459km: sezon 2010 – 3321km, sezon 2011 – 6870km, sezon 2012 – 7467km, sezon 2013 – 8130km, sezon-2014 – 8840km, sezon 2015 – 6887km, sezon-2016 – 7081km. sezon 2017 – 3855km. sezon 2018 – 3991km. sezon 2019 – 1007km.
    #690878 Odpowiedź

Michał

Witam, mieszkam w Zabrzu i zastanawiam się czy mogę jeździć po drodze DTŚ skuterem 50 ccm proszę o podpowiedz

#690899 Odpowiedź
    Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

po wojewódzkikich i krajowych możesz. A dawny DTŚ to obecnia chyba droga wojewódzka nr 900-ilestam..