Opinie: Prawo Jazdy AM: „Skutek odwrotny od zamierzonego”. Jest interpelacja poselska

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Wasze Opinie Opinie: Prawo Jazdy AM: „Skutek odwrotny od zamierzonego”. Jest interpelacja poselska

Ten temat zawiera 10 odpowiedzi, ma 5 głosów i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe Evert Evert 4 lata, 5 miesiące temu.

Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 11 łącznie)
 • Autor
  Wpisy
 • #181569
  Zdjęcie profilowe Ania Grzelak
  Ania Grzelak
  Moderator
  • Postów: 170

  „Osobną kwestią jest również sytuacja, kiedy dochodzi do zdarzenia drogowego. Brak wymaganych uprawnień do kierowania pociąga za sobą niemożność posiadania odpowiedniego ubezpieczenia, które w przypadku zaistnienia kolizji bądź wypadku drogowego stanowi niejednokrotnie jedyną możliwość dla osób poszkodowanych rekompensaty poniesionych szkód.” – Ta wypowiedź rozwaliła mnie….. OC opłaca właściciel pojazdu, a nie kierowca. Właścicielem pojazdów są w większości osoby pełnoletnie, przeważnie rodzice, którzy mają już staż zniżkowy. WARTA I HDI ma nawet adnotację, że „pojazdem nie będzie kierowała osoba poniżej 25 roku życia” A osoba w tym granicznym wieku ma już przeważnie kategorie B, która oprócz studiów jest dokumentem dającym pozornie lepszą pracę i też uprawnia do jady skuterem. Druga rzecz to AM-ki są w części krajach UE. I Trzecia to tabor w WORD. W wielu ośrodkach są motorowery z manualną skrzynią, a nie jak większość młodzieży jeździ skuterkami na automatach i tu jest problem… Ponadto zgadzam się z posłem w sprawie miast egzaminacyjnych. To powinno być np w każdym mieście powiatowym. Wystarczy kupić dla WORD autobus wyposażyć go w stanowiska testowe i stworzyć mobilne centra egzaminowania:)A opłaty możda byłoby dokonać w starostwe lub w Ratuszu:) LwG!

  Piszę, redaguję, wspieram i kocham dwa kółka.
  #181573
  Zdjęcie profilowe Berg
  Berg
  Użytkownik
  • Postów: 803

  …OC opłaca właściciel pojazdu, a nie kierowca. Właścicielem pojazdów są w większości osoby pełnoletnie, przeważnie rodzice, którzy mają już staż zniżkowy…. Tak, tylko nie zauważasz jednej kwestii: co z tego że OC opłaca rodzic, skoro przy kolizji Policja wpisze „Kierujący nie posiadał uprawnień”? Tym samym ubezpieczyciel ZAŻĄDA OD KIERUJĄCEGO zwrotu wypłaconego odszkodowania. A czy zwróci to kierujący który spowodował kolizję czy jego rodzice na których było OC pojazdu – dla ubezpieczyciela to wszystko jedno – kasę trzeba zwrócić. Nie mając prawa jazdy – „nie masz” ważnego ubezpieczenia OC i bulisz sam.

  Kymco MILER 125 (bogatsza wersja Grand DINK)
   
  Czytaj
  REKLAMA

  SŁONECZNA OFERTA SUZUKI

  AdvertisementStreet czy Adventure? Teraz w tej samej cenie!
  #181574
  Zdjęcie profilowe paci
  paci
  Moderator
  • Postów: 5 737

  Berg i jeszcze nie napisałeś o mandacie dla rodziców za udostępnienie pojazdu osobie bez uprawnień.

  #181579

  Tomasz Śmietana
  Użytkownik
  • Postów: 9

  Faktycznie tylko poseł napisał „odpowiednie” a nie „ważne” to raz a do kolizji nie ma obowiązku wzywania policji, o ile strony są zgodne co do jej sprawstwa i wtedy można sie z rodzicem dogadać. I co z akceptacją dowodu w innych krajach? A jeżeli czterokołowce lekkie – quady podciągną pod kat. B to też będą psioczyć:) Ludziom nie dogodzisz:) A poza tym zgodnie z Kodeksem Cywilnym sprawca ma obowiązek naprawienia szkody niezależnie od ubezpieczenia, które i tak ma w nazwie odpowiedzialność cywilną, więc odszkodowanie masz „na waciki” i ubezpieczenie nie zamyka roszczeń poszkodowanego.

  #181580

  Tomasz Śmietana
  Użytkownik
  • Postów: 9

  I jeszcze jedno jakąś wiedzę skuterzysta musi posiadać. To też – tak jak ja w 89 roku egzamin miałem teoretyczny tylko, ale miałem.

   
  Czytaj
  REKLAMA

  UNIWERSALNE KUFRY BOCZNE. KOMPLET ZA 529,00 zł. Darmowa wysyłka

  Uniwersalne motocyklowe kufry boczne ADV wraz ze stelażami w zestawie. Wykonane z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na uderzenia polipropylenu. Posiadają elementy odblaskowe. Zamykane na zamek. Dwa kluczyki w komplecie. Wysyłka w 24h.
  #181582
  Zdjęcie profilowe paci
  paci
  Moderator
  • Postów: 5 737

  Powinno sie w szkołach uczyć przepisów prawa ruchu drogowego obligatoryjnie ja 25lat temu na zpt miałem 2 razy w tyg już nie pamiętam czy po 2 czy po 1godz przez 3lata ale to już moja pani od zpt tak stwierdziła że to się nam bardziej przyda jak guwniane zbijanie karmników:D

  #181583

  Tomasz Śmietana
  Użytkownik
  • Postów: 9

  Też mialem – w ramach przedmiotu „mechanizacja rozlnictwa w szkole zawodowej:)

  #182832
  Zdjęcie profilowe Evert
  Evert
  Użytkownik
  • Postów: 238

  Warto dodać, że zgodnie z art. 7 ust. 1 b) dyrektywy nr 2006/126/WE dla prawa jazdy kat. AM wymagany jest tylko egzamin teoretyczny, natomiast egzamin praktyczny pozostaje w decyzji państwa członkowskiego UE. Dosłowne brzmienie przepisu jest następujące: „Prawa jazdy są wydawane tylko tym kandydatom, którzy (…) zdali tylko egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii AM; państwa członkowskie mogą wymagać, aby kandydaci ubiegający się o uprawnienia tej kategorii zdali egzamin umiejętności i zachowania na drodze oraz przeszli badanie lekarskie.” Powyższe oznacza, że szkolenie, a nawet wymogi egzaminacyjne, jakie obowiązywały do niedawna na kartę motorowerową, spokojnie mogłyby zostać bez większych zmian przeniesione do AM. Ewentualnie egzamin teoretyczny musiałby być obowiązkowo zdawany w WORD. Pozwoliłoby to ograniczyć koszty zdobycia tego rodzaju uprawnień. U nas jednak wybrano wariant ostrzejszy. Dobrze, że chociaż skorzystano z możliwości obniżenia wieku do 14 lat.

  #182836
  Zdjęcie profilowe paci
  paci
  Moderator
  • Postów: 5 737

  Evert napisał:

  U nas jednak wybrano wariant ostrzejszy. Dobrze, że chociaż skorzystano z możliwości obniżenia wieku do 14 lat.

  Nie ostrzejszy a bardziej opłacalny:)

  #182842
  Zdjęcie profilowe
  Anonimowy
  • Postów: 2 000

  I dlatego Państwo kwitnie, a ludziom żyje się dostatnio 🙂

Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 11 łącznie)

Ups... Musisz się zalogować, lub zarejestrować żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Przejdź do Rejestracja lub Logowanie