Opinie: Pilne: Będzie można jeździć motocyklem z prawem jazdy B

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Wasze Opinie Opinie: Pilne: Będzie można jeździć motocyklem z prawem jazdy B

Ten temat zawiera 23 odpowiedzi, ma 12 głosów i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe MtothaJ MtothaJ 4 lata, 10 miesiące temu.

Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 24 łącznie)
  • Autor
    Wpisy
    Zdjęcie profilowe Leszek Śledziński
    Leszek Śledziński
    Jednoślad.pl

No i bardzo dobrze, dostatecznie, jak to mawiał kiedyś mój nauczyciel fizyki.

Testuję nowy Jednoślad.pl 🙂
    Zdjęcie profilowe Evert
    Evert
    Użytkownik

Małe uzupełnienie: nie tylko skuterem, choć głównie takim pojazdem. Według zapisów rozporządzenie o szkoleniach i instruktorach, termin „automatyczna skrzynia biegów” obejmuje te pojazdy, w których uruchamianie sprzęgła następuje samoczynnie.

Od polskiego importera KYMCO uzyskałem informację, że wprowadzenie modelu K-PIPE 125 z półautomatem uzależnione jest od wejścia nowych przepisów w życie. Byłby to kolejny – obok GILERA DNA 125 cm3 i pochodnych Hondy Cub/Innova oraz Kymco Nexxon/Jetix – motocykl o takiej pojemności, spełniający kryteria nowego przepisu.

Zapis o automatycznej skrzyni biegów dla kat. B przy 125 cm3 obowiązuje również w Czechach i na Słowacji, jednakże u nich wszystko wskazuje na to, że odnosi się to wyłącznie do pojazdów, gdzie następuje samoczynna zmiana biegów, a nie tylko automatyczne sprzęgło.

Ze strony czeskiego KYMCO wynika, że na kat. B nie można u nich jeździć półautomatycznym K-PIPE:

http://www.kymco.cz/bikes-125ccm/k-pipe-125/popis.html

Może chociaż pod względem tej regulacji będzie u nas lepiej, aczkolwiek jeszcze niedawno nie było u naszych południowych sąsiadów ograniczenia do automatów. Z drugiej strony na B wolno jeździć u nich też na motocyklach trójkołowych.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Skupiny_%C5%99idi%C4%8Dsk%C3%BDch_opr%C3%A1vn%C4%9Bn%C3%AD

Zdjęcie profilowe Druid
    Druid
    Użytkownik

No to wreszcie będę jeździł legalnie, nielegalnym pojazdem,,, 😉

—————————————————
    Aprilia SR MAX 125 i.e. v2.0

Czytaj
    REKLAMA

Barton daje 400 zł do wykorzystania na akcesoria

Kup motocykl Barton Cafe Racer lub Barton Travel, zarejestruj zakup i skonfiguruj dla siebie pakiet dodatków o wartości 400 zł gratis.
    Zdjęcie profilowe Czarek
    Czarek
    Użytkownik

Witam, czy można dokonać przekładki [przerobić] silnika z 2T 50ccm na 4T 125ccm? Pytam, bo mam 50-tkę [Zipp Quantum RS 2T] i jest ona stosunkowo nowa i dobrym stanie, więc pokusiłbym się o zakup nowego silnika 125 4T, który jest dostępny np. na Allegro.

Zdjęcie profilowe enter1978
    enter1978
    Użytkownik

He nie wiem może się pospieszyłem, ale wczoraj kupiłem skuter który mi sie podobał zawsze chciałem takim jeździć, a jest to Malaguti madison, w poniedziałek ma być do mnie wysłany, ale będą jaja jak te zmiany nie wejdą w życie, mam kilka kategorii prawa jazdy, ale kategorii A niestety nie posiadam

Zdjęcie profilowe giant50
    giant50
    Użytkownik

Dzieci będą jeżdzić skuterami do 125cm na prawo jazdy a ja mam motorower biegowy i wiek ?!?! oraz prawo jazdy też tyle samo i niestety nie będę mógł jeżdzić wspaniałe rozwiązanie to tylko nasi politycy mogli coś takiego wymyślić ?!?

Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

jakie dzieci?
    od kiedy to dzieci mają kilka lat prawo jazdy B ?

ziuuummmm…. (nie bije piany na PW)
    Zdjęcie profilowe shnosnas
    shnosnas
    Użytkownik

od kiedy te przepisy faktycznie wchodzą w życie, bo też mam ochotę zamówić skuter…a może nawet takie Kymco K-PIPE 125.

Zdjęcie profilowe Evert
    Evert
    Użytkownik

Nie ma rozwiązań idealnych i nie da się zadowolić każdego. Cieszmy się z tego, co mamy, zwłaszcza że wyrzucili to szkolenie i wpisy do prawa jazdy. Przecież tego przepisu o 125 na B mogło w ogóle nie być i nikt z kat. B nie miałby prawa jeździć na większym jednośladzie niż 50.

Trudno powiedzieć, dlaczego Polski Związek Motorowy tak sformułował tą propozycję, ograniczając uprawnienia do automatu, ale jakieś uzasadnienie z pewnością było. Zresztą przepis zawsze można zmienić, rozszerzyć i nie jest powiedziane, że to wersja ostateczna. Za jakiś czas może znów być zmiana. Trzeba najpierw zobaczyć, jak to będzie funkcjonowało w praktyce.

Mimo wszystko – ta zmiana to pewien krok naprzód, choć można było od razu dać więcej. Kto by pomyślał, że jeszcze nie aż tak bardzo dawno, bo do poł. 1998 r., żeby wsiąść na motorower, bez względu na wiek, należało posiadać kartę motorowerową, jeśli nie miało się jakiegokolwiek prawa jazdy (tak samo jak kartę rowerową na rower). Dopiero od lipca 1998 r. wszedł ten przepis o jeździe na dowodzie osobistym, zniesiony w ub. r. w związku z wprowadzeniem kat. AM.

Niemniej raz nabytych uprawnień już nie odbiorą, chyba że się utraci prawo jazdy lub otrzyma się zakaz prowadzenia pojazdów.
    ===
    Do Czarka: pewnie, że możesz wpakować silnik 125 4T do skutera, ale jeśli chcesz to zrobić legalnie, będziesz musiał przejść procedurę przerejestrowania pojazdu z motoroweru na motocykl. A tu będziesz potrzebował pewnie opinię rzeczoznawcy, no i oczywiście stacji diagnostycznej itp. I wcale może to nie być takie proste.
    ===
    shnosnas, za wcześnie o tym mówić. Najpierw ustawa musi przejść przez senat, akceptację końcową sejmu i podpis prezydenta. Dopiero wtedy będzie znana data obowiązywania.

Zdjęcie profilowe Hindenburg
    Hindenburg
    Użytkownik

Czyli nadal osoby, które zmodernizowały nieco swoje biegówki będą traktowane jak ci, którzy jeżdżą motocyklami bez uprawnień.
    Biegówka w pojemności 72cm3 nadal będzie nielegalna, ale już taki motocykl Nexxon 125 oraz K-Pipe 125 będą jak najbardziej legalne?
    Chińscy producenci mają w ofercie jakieś motocykle w poj. 125cm3 z biegami z automatycznym sprzęgłem?

Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 24 łącznie)

Ups... Musisz się zalogować, lub zarejestrować żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Przejdź do Rejestracja lub Logowanie