Opinie: Pilne: Będzie można jeździć motocyklem z prawem jazdy B

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Wasze Opinie Opinie: Pilne: Będzie można jeździć motocyklem z prawem jazdy B

Ten temat zawiera 23 odpowiedzi, ma 12 głosów i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe MtothaJ MtothaJ 5 lata temu.

Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 24 łącznie)
 • Autor
  Wpisy
 • #165644
  Zdjęcie profilowe Leszek Śledziński
  Leszek Śledziński
  Jednoślad.pl
  • Postów: 2 359

  No i bardzo dobrze, dostatecznie, jak to mawiał kiedyś mój nauczyciel fizyki.

  Testuję nowy Jednoślad.pl 🙂
  #165648
  Zdjęcie profilowe Evert
  Evert
  Użytkownik
  • Postów: 238

  Małe uzupełnienie: nie tylko skuterem, choć głównie takim pojazdem. Według zapisów rozporządzenie o szkoleniach i instruktorach, termin „automatyczna skrzynia biegów” obejmuje te pojazdy, w których uruchamianie sprzęgła następuje samoczynnie.

  Od polskiego importera KYMCO uzyskałem informację, że wprowadzenie modelu K-PIPE 125 z półautomatem uzależnione jest od wejścia nowych przepisów w życie. Byłby to kolejny – obok GILERA DNA 125 cm3 i pochodnych Hondy Cub/Innova oraz Kymco Nexxon/Jetix – motocykl o takiej pojemności, spełniający kryteria nowego przepisu.

  Zapis o automatycznej skrzyni biegów dla kat. B przy 125 cm3 obowiązuje również w Czechach i na Słowacji, jednakże u nich wszystko wskazuje na to, że odnosi się to wyłącznie do pojazdów, gdzie następuje samoczynna zmiana biegów, a nie tylko automatyczne sprzęgło.

  Ze strony czeskiego KYMCO wynika, że na kat. B nie można u nich jeździć półautomatycznym K-PIPE:

  http://www.kymco.cz/bikes-125ccm/k-pipe-125/popis.html

  Może chociaż pod względem tej regulacji będzie u nas lepiej, aczkolwiek jeszcze niedawno nie było u naszych południowych sąsiadów ograniczenia do automatów. Z drugiej strony na B wolno jeździć u nich też na motocyklach trójkołowych.

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Skupiny_%C5%99idi%C4%8Dsk%C3%BDch_opr%C3%A1vn%C4%9Bn%C3%AD

  #165651
  Zdjęcie profilowe Druid
  Druid
  Użytkownik
  • Postów: 2 876

  No to wreszcie będę jeździł legalnie, nielegalnym pojazdem,,, 😉

  —————————————————
  Aprilia SR MAX 125 i.e. v2.0
   
  Czytaj
  REKLAMA

  Weź udział w konkursie Junaka. Wygraj zegarek o wartości 2000 PLN

  Chcesz zdobyć wyjątkowy zegarek Davosa z logo Junak? Nakręć film o swoim Junaku i opublikuj na Facebooku.
  #165652
  Zdjęcie profilowe Czarek
  Czarek
  Użytkownik
  • Postów: 75

  Witam, czy można dokonać przekładki [przerobić] silnika z 2T 50ccm na 4T 125ccm? Pytam, bo mam 50-tkę [Zipp Quantum RS 2T] i jest ona stosunkowo nowa i dobrym stanie, więc pokusiłbym się o zakup nowego silnika 125 4T, który jest dostępny np. na Allegro.

  _____________
  Larry Crowne wiedział co wybrać jako najlepszy środek komunikacji – piękna sprawa!-)
  #165655
  Zdjęcie profilowe enter1978
  enter1978
  Użytkownik
  • Postów: 579

  He nie wiem może się pospieszyłem, ale wczoraj kupiłem skuter który mi sie podobał zawsze chciałem takim jeździć, a jest to Malaguti madison, w poniedziałek ma być do mnie wysłany, ale będą jaja jak te zmiany nie wejdą w życie, mam kilka kategorii prawa jazdy, ale kategorii A niestety nie posiadam

  #165663
  Zdjęcie profilowe giant50
  giant50
  Użytkownik
  • Postów: 1

  Dzieci będą jeżdzić skuterami do 125cm na prawo jazdy a ja mam motorower biegowy i wiek ?!?! oraz prawo jazdy też tyle samo i niestety nie będę mógł jeżdzić wspaniałe rozwiązanie to tylko nasi politycy mogli coś takiego wymyślić ?!?

  #165666
  Zdjęcie profilowe Wombat
  Wombat
  Moderator
  • Postów: 17 232

  jakie dzieci?
  od kiedy to dzieci mają kilka lat prawo jazdy B ?

  ziuuummmm…. (nie bije piany na PW)
  #165674
  Zdjęcie profilowe shnosnas
  shnosnas
  Użytkownik
  • Postów: 91

  od kiedy te przepisy faktycznie wchodzą w życie, bo też mam ochotę zamówić skuter…a może nawet takie Kymco K-PIPE 125.

  #165676
  Zdjęcie profilowe Evert
  Evert
  Użytkownik
  • Postów: 238

  Nie ma rozwiązań idealnych i nie da się zadowolić każdego. Cieszmy się z tego, co mamy, zwłaszcza że wyrzucili to szkolenie i wpisy do prawa jazdy. Przecież tego przepisu o 125 na B mogło w ogóle nie być i nikt z kat. B nie miałby prawa jeździć na większym jednośladzie niż 50.

  Trudno powiedzieć, dlaczego Polski Związek Motorowy tak sformułował tą propozycję, ograniczając uprawnienia do automatu, ale jakieś uzasadnienie z pewnością było. Zresztą przepis zawsze można zmienić, rozszerzyć i nie jest powiedziane, że to wersja ostateczna. Za jakiś czas może znów być zmiana. Trzeba najpierw zobaczyć, jak to będzie funkcjonowało w praktyce.

  Mimo wszystko – ta zmiana to pewien krok naprzód, choć można było od razu dać więcej. Kto by pomyślał, że jeszcze nie aż tak bardzo dawno, bo do poł. 1998 r., żeby wsiąść na motorower, bez względu na wiek, należało posiadać kartę motorowerową, jeśli nie miało się jakiegokolwiek prawa jazdy (tak samo jak kartę rowerową na rower). Dopiero od lipca 1998 r. wszedł ten przepis o jeździe na dowodzie osobistym, zniesiony w ub. r. w związku z wprowadzeniem kat. AM.

  Niemniej raz nabytych uprawnień już nie odbiorą, chyba że się utraci prawo jazdy lub otrzyma się zakaz prowadzenia pojazdów.
  ===
  Do Czarka: pewnie, że możesz wpakować silnik 125 4T do skutera, ale jeśli chcesz to zrobić legalnie, będziesz musiał przejść procedurę przerejestrowania pojazdu z motoroweru na motocykl. A tu będziesz potrzebował pewnie opinię rzeczoznawcy, no i oczywiście stacji diagnostycznej itp. I wcale może to nie być takie proste.
  ===
  shnosnas, za wcześnie o tym mówić. Najpierw ustawa musi przejść przez senat, akceptację końcową sejmu i podpis prezydenta. Dopiero wtedy będzie znana data obowiązywania.

  #165677
  Zdjęcie profilowe Hindenburg
  Hindenburg
  Użytkownik
  • Postów: 203

  Czyli nadal osoby, które zmodernizowały nieco swoje biegówki będą traktowane jak ci, którzy jeżdżą motocyklami bez uprawnień.
  Biegówka w pojemności 72cm3 nadal będzie nielegalna, ale już taki motocykl Nexxon 125 oraz K-Pipe 125 będą jak najbardziej legalne?
  Chińscy producenci mają w ofercie jakieś motocykle w poj. 125cm3 z biegami z automatycznym sprzęgłem?

Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 24 łącznie)

Ups... Musisz się zalogować, lub zarejestrować żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Przejdź do Rejestracja lub Logowanie