Opinie: Od kiedy będzie można jeździć skuterem 125 na prawo jazdy B?

 • This topic has 22 odpowiedzi, 11 głosów, and was last updated 7 years temu by Anonim.
Wyświetla 1 wpisy z $
 • Autor
  Wpisy
 • #166565 Reply
  Ania Grzelak
  Moderator
  • Postów: 170

  Aniu, to jak z tym terminem? W tytule artykułu jest pytanie na które nie ma konkretnej odpowiedzi. Nie mam tekstu ustawy przed sobą, nie wiem zatem czy temat który nas interesuje jest objęty tym wyjątkiem i którym punktem. Może to być miesiąc, trzy a może i od nowego roku. Jak już pisać, to niech będzie choć mały konkret.

  #166588 Reply
  Evert
  Uczestnik
  • Postów: 239

  Art. 1 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami, który wprowadza modyfikację m.in. do artykułu 6 pkt 4 w zakresie uprawnienia do kierowania motocyklami 125 z automatem, miałby wejść w życie w ciągu 30 dni od daty ogłoszenia. Senat ma generalnie czas do 30 dni od momentu otrzymania ustawy na zgłoszenie poprawek lub wniosku o odrzucenie. Kolejne 30 dni ma sejm na rozpatrzenie propozycji senatu. Jeśli ustawa nie została odrzucona, przekazuje się ją prezydentowi, który ma 21 dni na zajęcie stanowiska. W przypadku podpisania obowiązuje jeszcze wspomniany okres tzw. vacatio legis. http://opis.sejm.gov.pl/pl/procesustawodawczy.php Zatem biorąc pod uwagę maksymalne możliwe terminy (z pominięciem opcji weta prezydenckiego): 9 maja projekt ustawy wpłynął do senatu, który powinien go rozpatrzyć do 8 czerwca – w praktyce na planowanym posiedzeniu 5/6 czerwca br. Następnie sejm zajmie się tym najpóźniej na posiedzeniu 24-26 czerwca (kolejne wykracza już poza 30 dniowy termin). Po uchwaleniu przekaże ustawę prezydentowi, który jeśli nie zgłosi weta, powinien ją do ok. połowy lipca podpisać. Jeżeli do tego dodamy 30 dni vacatio legis, można przewidywać wstępnie, że znowelizowane przepisy zaczną obowiązywać już od połowy sierpnia 2014 r. Zgłoszenie weta lub przekazanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego może ten termin wydłużyć. I jeszcze jedno: komisja senacka rozpatrująca projektu ustawy zgłosiła poprawki do niej, z tym że nie dotyczyły one interesującej nas kwestii uprawnień kat. B, a głównie kwestii szkoleń i egzaminowania.

  REKLAMA

  RZUĆ WYZWANIE MIASTU Z BMW G 310 R

  Obudź się z uśmiechem na twarzy bo każdy dzień z BMW G 310 R to szansa na spróbowanie czegoś nowego. Kompletny pakiet ma wszystko, czego potrzebujesz – w tym nowoczesne światło do jazdy dziennej. Dzięki zoptymalizowanemu silnikowi z Ride by Wire i sprzęgłem z funkcją Anti-Hopping pojazdem jeździ się intuicyjnie i zwinnie, niezależnie od tego, czy wybierasz się do pracy, na randkę czy poza miasto. Przekonaj się o zwrotności, łatwości obsługi i sportowym charakterze G 310 R i każdego dnia stawiaj sobie nowe, większe wyzwania.

  #166591 Reply
  bebrene
  Użytkownik
  • Postów: 20

  Ewert ty piszesz, że komisja senacka zgłosiła poprawki do tej ustawy, ale autor tego artykułu napisał, iż senat nie zgłosił poprawek do tej nowelizacji. Teraz nie wiem kto ma rację. Na stronie senatu jeszcze niema upublicznionych wyników tego posiedzenia komisji.

  #166592 Reply
  Evert
  Uczestnik
  • Postów: 239

  W artykule jest napisane: „Nikt nie zgłosił poprawek do brzmienia nowelizacji”. Jeżeli odniesiemy to do całości ustawy, to informacja jest błędna, jeżeli tylko do kwestii uprawnień kat. B na motocykle 125, to jest prawidłowa, choć w swoim brzmieniu trochę wprowadzająca w błąd.

  Transmisja z posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej powinna być widoczna na poniższej stronie. Nie wiem natomiast, dlaczego akurat archiwum z posiedzenia tej konkretnie komisji nie jest wciąż dostępne (przynajmniej na moment, gdy piszę ten post), pomimo że pozostałe wczorajsze już są. Może dlatego, że odbywało się w gmachu sejmowym?

  http://www.senat.gov.pl/transmisje/retransmisje/

  Jeśli się nie pojawi, w takim układzie pozostanie nam poczekać na pisemne sprawozdanie.

  #166829 Reply
  bebrene
  Użytkownik
  • Postów: 20

  Już na stronie senatu widnieje porządek 55 posiedzenia Senatu RP VIII kadencji, który odbędzie się 5 i 6 czerwca http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,277,1.html Senat będzie głosował w sprawie nowej nowelizacji. Po głosowaniu ustawa wyląduje prezydentowi na stole. Jeśli prezydent nie będzie zwlekał z podpisem to już pod koniec lipca zmiany wejdą w życie.

  #166832 Reply
  Evert
  Uczestnik
  • Postów: 239

  Senat będzie głosował w sprawie nowej nowelizacji. Po głosowaniu ustawa wyląduje prezydentowi na stole. Jeśli prezydent nie będzie zwlekał z podpisem to już pod koniec lipca zmiany wejdą w życie.

  Bebrene, tak jak wspomniałem wyżej: zanim ustawa trafi do prezydenta, musi przejść raz jeszcze przez sejm, który albo aprobuje, albo odrzuca poprawki wprowadzone przez senat. Biorąc pod uwagę, że najszybsze (i chyba jedyne możliwe) posiedzenie sejmu, na którym rozpatrywane będą te nowelizacje, odbędzie się w dniach 24-26 czerwca, mało prawdopodobne jest, aby z końcem lipca zmiany te weszły w życie. Jeśli już, to w sierpniu i zapewne nie na początku, tylko w połowie lub nawet później, jeśli wystąpią inne przeszkody typu weto itp.

  #167021 Reply
  rymcymcym2009
  Użytkownik
  • Postów: 64

  To jak to w końcu jest? Wczoraj albo przedwczoraj słyszałem gdzieś (w TV, tylko nie pamiętam który kanał), że Senat nie wprowadził żadnej poprawki, więc wygląda na to, że został jeszcze tylko podpis Prezydenta. Jeśli jestem w błędzie, to proszę mnie z niego wyprowadzić;-)

  #167037 Reply
  Evert
  Uczestnik
  • Postów: 239

  Komisja senacka wprowadziła poprawki, nie ruszając zapisu o uprawnieniach kat. B na 125. Niestety, retransmisja z posiedzenia komisji nie jest dostępna na stronie i nie wiadomo dlaczego. Tu jest zapis z poprawkami komisji senackiej, które mają być głosowane w senacie: http://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/5733/druk/638a.pdf
  Ponadto opinia senackiego biura legislacyjnego:
  http://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatekspertyzy/2565/plik/638_.pdf
  Co do etapu uchwalania ustawy już była o tym mowa. Projekt aktu prawnego musi wrócić do sejmu zanim zostanie przedstawiony prezydentowi do podpisu.
  http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/senatrp/noty2012/4.pdf
  Tak przy okazji: plan posiedzeń sejmu przewiduje, że oprócz 5 i 6 czerwca, posłowie zbiorą się 10 czerwca. Potem dopiero 24-26 czerwca, więc jak się ktoś mocno uprze i projekt ustawy z poprawkami trafi na posiedzenie 10 czerwca, to może ustawa faktycznie przejdzie wcześniej (końcówka lipca / pocz. sierpnia). Wiele zależy od prezydenta – on ją przecież może zawetować albo skierować do trybunału. Często przed decyzją o podpisie zasięga opinii ekspertów. Zdarzały się ustawy uchwalone przez jego macierzystą partię, które wetował.

  #167050 Reply
  Anonim
  Nieaktywny
  • Postów: 562

  Ale co tu dużo gadać. Jak ustawa wejdzie w życie to u nas już prawie skończy się sezon więc lepiej poczekać na wiosnę 2015r.

  #167543 Reply
  Marcin Polański
  Użytkownik
  • Postów: 1

  A jaki Teraz jest mandat za 125 skuter z kat b tylko ??? Ja właśnie kupiłem Kymco Agility City 125 i nie wiem czy jest sens robic kat A ?

  #167544 Reply
  bebrene
  Użytkownik
  • Postów: 20

  Marcinie jak policja Ci złapie,to grozi Ci mandat 300 zł i pchanie skutera w najlepszym wypadku, w gorszym odholowanie. Jeśli spowodujesz wypadek to masz przesrane…

  #167545 Reply
  Wombat
  Moderator
  • Postów: 21 053

  taki sam jak za motor 1000cm. brak uprawnień to brak uprawnien

  #167562 Reply
  WodzuWGK
  Uczestnik
  • Postów: 422

  Marcin Pola�… napisał:

  A jaki Teraz jest mandat za 125 skuter z kat b tylko ??? Ja właśnie kupiłem Kymco Agility City 125 i nie wiem czy jest sens robic kat A ?

  Naturalnie że nie ma sensu robić A – lepiej poczekać te kilka miesięcy

  #168639 Reply
  B4rtek
  Użytkownik
  • Postów: 257

  Mając prawo jazdy kat B ale nie mając kat A mandat to 300 zł, nie mając w ogóle prawka to 500zł. Kategorii A nie trzeba robić, jesli już to A1 – tańsza. Chociaż to i tak nie ma sensu, lepiej poczekać a do tego czasu w spokojne niedzielne popołudnie gdy nie ma ruchu ewentualnie zrobić rundkę żeby się nacieszyć chwilowo nabytkiem 🙂

  #168677 Reply
  Anonim
  Nieaktywny
  • Postów: 3 102

  A ja Ci powiem, że cobyś nie miał w 125 to warto zrobić A, bo za chwilę te 125 będzie dla Ciebie za mało 🙂

  #168678 Reply
  B4rtek
  Użytkownik
  • Postów: 257

  Akurat dla mnie nie będzie 🙂 Ja potrzebuję tylko do przemieszczania się tanio po mieście i nie mieć problemu z parkingiem. Do szybkiej jazdy wolę samochód 🙂

  #168688 Reply
  Anonim
  Nieaktywny
  • Postów: 3 102

  No jak tam sobie chcesz 🙂

  #168692 Reply
  B4rtek
  Użytkownik
  • Postów: 257

  No tak chcę, chociaż jeśli ten przepis nie wejdzie to pójdę na A1 bo tańsze a kupiłem hondę pantheon 125 i chętnie bym jeździł legalnie 🙂

  #168925 Reply
  Damian
  Użytkownik
  • Postów: 7

  No dobra, a jeżeli prawko kat. B mam już od roku to czy te przepisy będą również mnie obowiązywać? Czy po raz kolejny się dowiem, że „prawo nie działa wstecz”?

  #168927 Reply
  Wombat
  Moderator
  • Postów: 21 053

  a co ma tutaj do rzeczy prawo nie działające wstecz? Ty „wstecz” to masz rok.
  Masz B mieć od 3 lat a nie od roku.

  #168930 Reply
  Anonim
  Nieaktywny
  • Postów: 2 986

  Będzie taka sama sytuacja jak z kategorią AM, będą wszędzie trąbić, my będziemy o tym pisać, a i tak co chwile jakiś gość będzie pytał co i jak, ponieważ przeczytanie artykułu ze zrozumieniem to nieosiągalne wyżyny.

  #168935 Reply
  Wombat
  Moderator
  • Postów: 21 053

  ja niestety ostatnio przesadziłem z *Matura to bzdura* co mnie osłabiło i jestem cięty na wykształconych inaczej

  #168954 Reply
  Anonim
  Nieaktywny
  • Postów: 2 986

  Niestety taki teraz jest poziom kształcenia, ale i zaangażowanie młodzieży w naukę.

Wyświetla 1 wpisy z $
Odpowiedz na: Opinie: Od kiedy będzie można jeździć skuterem 125 na prawo jazdy B?
Twoje informacje:
Back to top button