Opinie: Komisja Infrastruktury jest za 125 z manualną skrzynią na prawo jazdy B

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Wasze Opinie Opinie: Komisja Infrastruktury jest za 125 z manualną skrzynią na prawo jazdy B

Ten temat zawiera 4 odpowiedzi, ma 3 głosy i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe Evert Evert 6 lata, 4 miesiące temu.

Oglądasz 5 postów - 1 przez 5 (z 5 łącznie)
 • Autor
  Wpisy
 • #168369 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Ania Grzelak
  Ania Grzelak
  Moderator
  • Postów: 170

  To nie brzmi za dobrze 🙁

  Piszę, redaguję, wspieram i kocham dwa kółka.
  #168370 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Evert
  Evert
  Użytkownik
  • Postów: 239

  Dawid, wszystko jest OK, tylko znowu media wprowadzają nas w błąd. Tym razem jednak jest to wina administracji sejmu, że podała taką mylną informację, którą tu jedynie powtórzono. Otóż określenie skrzyni biegów jako „innej niż automatyczna” została użyte jako skrót myślowy przez wicemarszałka Wyrowińskiego podczas głosowania w senacie. W oficjalnej uchwale senatu takie sformułowanie nie istnieje. W pkt. 2 tej uchwały po prosu skreśla się zapis „z automatyczną skrzynią biegów” i tyle. Zatem wszystko jest poprawnie, tak jak powinno być. Tutaj można zapoznać się z treścią uchwały senackiej: http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/0/E3F68EA1A9F619D6C1257CF20048CBE3/%24File/2469.pdf Sejmowa komisja infrastruktury, rozpatrując wczoraj tą uchwałę, zarekomendowała przyjęcie poprawek w pkt. od 2 do 8 oraz 10, a odrzucenie propozycji zawartych w pkt. 1, 9 i 11-14.

   
  Czytaj
  REKLAMA

  Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

  Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.
  #168373 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe
  Anonimowy
  • Postów: 562

  Bo w sumie boje się tego że będzie można by było jeździć manualem na kat.B.

  #168382 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Deep_Nothingness
  Deep_Nothingness
  Użytkownik
  • Postów: 538

  No bo będzie można. Senat przyjął poprawkę, mówiącą, że osoby posiadające prawo jazdy kat.B będą mogły jeździć KAŻDYM motocyklem, który nie przekracza 125cc. Uważam, to za dobry pomysł. Różnice pomiędzy motocyklem a samochodem odnoszą się głownie do różnic w eksploatacji oraz norm dopuszczalnych wag udźwigu pasażerów oraz dodatkowego ładunku. Przepisy ruchu drogowego są takie same, obojętnie czy prowadzisz auto, motocykl czy kombajn. Powoływanie do życia przepisu zezwalającego na jazdę wyłącznie automatem (czyli skuterem) jest jedynie legalizacją tego, co już jeździ po drogach. Gadanie, że jazda motocyklem bez kat.A jest niebezpieczna nie przemawia do mnie. Bardziej będę ufał takiemu kierowcy, aniżeli małolatowi, co jeździ skuterem na dowód nie mając pojęcia o ruchu drogowym.

  Było, ale się zmyło:
  Zipp Quantum RS
  Toros F16
  Keeway Hurricane
  Obecnie lata:
  Romet K125
  #168388 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Evert
  Evert
  Użytkownik
  • Postów: 239

  Krótko mówiąc, aktualne brzmienie przepisu z uwzględnieniem senackiej poprawki jest następujące: „1) w art. 6: (…) b) w ust. 3 w pkt 3 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 4 w brzmieniu: „4) kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.”;” Zapis ten mieści się w kategorii A1, lecz nie jest jej równy (jak wielokrotnie sugerowano), bowiem obowiązuje wyłącznie na terenie kraju (A1 ma status międzynarodowy) i zarazem nie obejmuje odrębnej kategorii trójkołówek o mocy nieprzekraczającej 15 kW. Na prawie jazdy B można będzie jeździć motocyklem TÓJKOŁOWYM tylko do 11 kW (np. Yamahą Tricity), natomiast z A1 – do 15 kW. I to jest ta podstawowa różnica. W Wielkiej Brytanii kat. B uprawnia również na te trójkołowce 15 kW (zgodnie zresztą z dyrektywą unijną z 2006 r.) i dodatkowo otrzymuje się wpis w prawie jazdy do pozycji A z kategorią ograniczającą do trójkołówek.

   
  Czytaj
  REKLAMA

  Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

  W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW. Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride
Oglądasz 5 postów - 1 przez 5 (z 5 łącznie)
Odpowiedz do: Opinie: Komisja Infrastruktury jest za 125 z manualną skrzynią na prawo jazdy B
Informacje o Tobie: